Skocz do zawartości

Okienko pogodowe


Moralez

Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

Tak, ten błękitny kolorek na ICM mówi wszystko, wczoraj wieczorem zrobiła się pogoda, okoliczności co prawda nie sprzyjały wypadowi na obserwacje, ale takiej okazji nie sposób było zmarnować.

Chłopaki z Jezior pewnie ostro walczyli ze swoimi armatami, ale ja tym razem postanowiłem zaszyć się w najciemniejszy kawałek mojego wiejskiego ogródka, i trochę poszperać

 

Jakość nieba oceniam na 7/10, dmuchał jeszcze lekki wiaterek, ale przynajmniej wilgotność nie była 98% jak to bywało przy ostatnich seansach, stan atmosfery, szczególnie nisko przy horyzoncie zadziwiająco dobry, co pozwoliło na uchwycenie paru ciekawych jednostek kosmicznych.

 

Przy pomocy Newtona 8'' został wczoraj ustrzelony kwiat zimowych DSów, wszystkie najbardziej popularne obiekty styczniowego nieba, szczególnie okazale prezentowały się m37 - moim zdaniem najpiękniejsza gromada otwarta zimowego nieba, oraz Krab, Eskimos, Rozeta, m67, m78, m50...... było ich tej nocy wiele

 

Natomiast, ja zrobiłem sobie taki mały spis ulubionych zimowych obiektów Deep Sky, które może nie dorównują popularnością obiektom Messiera, ale warto poświęcić im trochę miejsca. To kilka obiektów mniej popularnych zwłaszcza wśród początkujących obserwatorów, nie są może tak widowiskowe i efektowne jak eMki, raczej słabe, niewyraźne i małe, ale zaręczam, że warte trudu znalezienia i głębszej eksploracji.

A poza tym co to za sztuka znaleźć w szukaczu m42, prawdziwym wyzwaniem dającym satysfakcję jest wyłapanie słabych i pięknych obiektów, które są na pograniczu zasięgu naszego teleskopu.

 

NGC 2324 - słaba gromada otwarta w Jednorożcu, dość trudna do znalezienia, słado odciająca się od tła. Kiedy patrzymy wprost na gromada dostrzegamy słabą mgiełke z kilkoma najaśniejszymi gwiazdami, dopiero zerkaniem widzimy, że jest tam mnóstwo gwiazd, gromada bardzo słaba w 8'', skoncentrowana.

NGC 2506 - kolejna gromada w Jednorożcu, podobna do poprzedniczki, patrząc wprost widzimy zaledwie około 15 gwiazd, najlepsze efekty uzyskamy zerkając, albo metodą wprawiania tubusa w delikatne drgania co pozwala słabej mgiełce gwiazdek lepiej odciąć się od tła, dostrzegamy wtedy bardzo wiele słabiutkich gwiazdek które są na pograniczu widoczności naszej apertury, najlepszy efekt przy powiększeniu 80 - 100x

NGC 2301 - jest łatwa dla 8'' - mała, nieregularna i dość uboga, no i dużo jaśniejsza od poprzedniczek

NGC 2362 - gromada otwarta w Dużym Psie. Oczywiście perłą w koronie tej konstelacji jest m41, ale są tam jaszcze gromady które może nie dorównują jej jasnością i rozmiarami, ale są równie piękne.

2362 jest jasna, rzadka i nieregularna i bardzo charakterystyczna przez jasną gwiazdę centralną - efektowna gromada - poprzez swoje umiejscowienie uznaję ją za łatwy obiekt

NGC 2360 - moim zdaniem to najpiekniejsza gromada otwarta w Psie - jest taka jak lubię - skoncentrowana, bogata i względnie jasna dla 8'', nie wymaga zerkania, ani innych zabiegów aby dobrze ją poznać, widoczna spoglądając na wprost, zatrzymałem się wczoraj przy niej dłużej - piekny obiekt!

IC 418 mgławica planetarna w Zającu - niskie położenie sprawia, że nie jest to łatwy obiekt do ustrzelenia, warunki muszą być idealne. Mgławiczka wygląda jak błękitno - biała nie do końca zogniskowana gwiazda, zwarta i skondensowana, ma zaledwie 12 sekund kątowych, jest dosyć jasna ma 9,3 mag.

NGC 2419 - gromada kulista w Rysiu - słaba sztuka 10,3 mag. widok nie powala, nie można rozdzielić pojedyńczych gwiazdek - no ale wiecie, że podczas zimy gromadki kuliste idą spać, także cieszmy sie z tego co jest, tym bardziej, że kulista w Zającu, poprzez swoje niskie położenie jest chyba obiektem jeszcze trudniejszym, i wymagającym co do warunków

NGC 2371-72 - mgławica planetarna w Bliźnietach. Tom w swoim Small Wonders, zaszeregował ją jako obiekt wyzwanie, uważam jednak, że przy idealnych warunkach jest wzglednie prosta do wyłowienia.

To specyficzna dwupłatowa mgławica, przy powiekszeniu 170x można zauwazyć jej charakterystyczny dwuelementowy kształt, jest słaba wizualnie mgiełka, nie ma mocno zarysowanych konturów - bardzo uraczy obiekt, i wcale nie taki trudny

NGC 2266 - mała jasna i dość skoncentrowana

NGC 2194 - mała i słaba gromada w rejonie maczugi Oriona, przy pierwszym spojrzeniu wygląda jak słaba mgiełka, i kilka słabych skonsentrowanych gwiadek, zerkając dostrzegamy że w miejscu tej mgiełki jest - jest mnóstwo gwiazdeczek na pograniczu widoczności - piekna! Cały urok tej gromady pokarze dopiero teleskop 12 - 16 ''

PK 205 - mgławica planetarna Medusa - duża i ekstremalnie słaba dla 8'', ma tak ulotną i delikatną strukturę, że możesz jej nie zauważyć patrząc na nią. Szukaliśmy jej ostatnio w Jeziorach i bez filtra były problemy. Ustrzelił ją dopiero Polaris z UltraBlockiem. Ma duże rozmiary kątowe 600 sekund, i jest niezwykle wymagająca dla apertury 8 cali. W Night Sky Observers Guide została dedykowana teleskopom 12 cali i więcej, i uznana za niezwykle słabą - no ale widać, że jest także do wyhaczenia w 8 calach. Dodam tylko, że jeszcze kilka obiektów z tej listy w NSOG figuruje tylko dla co najmniej 12 cali -

 

 

 

no tak....małe i słabe naprawdę może być piekne i interesujące

 

udanych łowów

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście Moralez fajne obiekty wyłapałeś :D . Podczas następnej sesji będę walczył, może uda mi się coś z tego wyłuskać pod moim niebem. Co jak co ale GO mają swój niepowtarzalny urok.

 

ps: dzisiaj taakkaa pogoda, a za 4 dni egzaminy ... :ha:

 

Pozdrawiam

 

lech

Edytowane przez lech
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne zestawienie :Beer: Podpisuje się w pełni pod tym co napisałeś o NGC2360 - gromadka jest na prawdę urokliwa. Dosyć mała lecz zwarta, podczas obserwacji warto dobrać powiększenie w ten sposób, by zostawić w okularze trochę tła wokół - przepięknie się wtedy wybija na pierwszy plan. W ogóle cały rejon Jednorożec-Rufa-Wielki Pies zachwyca bogactwem gromad. Niestety w moim przypadku nadal leży odłogiem i czeka na jedną porządną pogodną noc żebym mógł je na spokojnie rozpracować ;) No ale nów coraz bliżej a apetyt na obserwy rośnie... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa,

oczywiscie mam świadomość, że to dość specyficzny i subiektywny spis zimowych ciekawostek

pewnie znajdą się osoby, którym zdecydowanie zabraknie innych równie urokliwych i mało znanych obiektów, no ale, jeżeli macie jakieś własne typy koniecznie je tutaj zamieśćcie

 

Co do oddechu pola przy gromadkach - potwierdzam i przyznaję, że pełną satysfakcję przy oglądaniu tych

obiektów i w szczególności słabych gromad otwartych daje dobry średnioogniskowy, szerokokątny okular,

 

 

 

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wracałem z Rzeszowa i niebo było obiecujące, już myślami rozkładałem teleskop i patrzyłem w niebo. Aż tu wysiadam z samochodu pod domem i ...... :Cry: naszły chmurwy :die: . Normalnie rozpłakałem się jak dziecko ;) Co jest z tą pogodą, że tak męczy brakiem czystego nieba ??? Tym przyjemniej czytało się opis sesji Moralez'a.

Pozdrawiam, życząc bezchmurwnego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję udanej sesji i wyboru obok standardowych obiektów tych nietuzinkowych...:)

 

Do listy obiektów, które chciałbym złowić następnym razem dodałem 2360, 2362 i ...2539 i stąd może uderzyć 4 stopnie w 2506. Jak się nie uda to nie szkodzi, jest kilka OC z katalogu Messiera w tym rejonie, których nie oglądałem jeszcze 8" lustrem. :rolleyes:

 

W Rysiu, oprócz Intergalactic Wanderer jest też galaktyczka ujęta na liście 110 Best of NGC, mianowicie 2683, która może prezentować się ciekawie

SZKIC:

http://www.skyrover.net/ds/ds_detail.php?id=390

 

...a z ciekawostek jest raport o obserwacji "Meduzy" z 4" teleskopu :) http://www.visualdeepsky.org/netastrocatalog/msg08056.html

 

ale 8-10" + OIII to chyba minimum.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Rysiu, oprócz Intergalactic Wanderer jest też galaktyczka ujęta na liście 110 Best of NGC, mianowicie 2683, która może prezentować się ciekawie

SZKIC:

http://www.skyrover.net/ds/ds_detail.php?id=390

 

...a z ciekawostek jest raport o obserwacji "Meduzy" z 4" teleskopu :) http://www.visualdeepsky.org/netastrocatalog/msg08056.html

 

cześć

 

Jeśli chodzi o galaktyczkę ngc 2683 - oglądalismy ją ostatnio w Jeziorach i dostałem ją także w niedzielną noc - to piękny obiekt, wspaniała galaktyka, godna polecania, jest ustawiona do nas bokiem i na tyle jasna, że można delektować się i wyłuskać szczegóły nawet przy powiększeniu 150x w szerokokątnym okularze.

Ona jest faktycznie w Rysiu, ale ja zawsze zaliczam ją omyłkowo do Raka ponieważ namierzam ją

na podstawie górnej gwiazdy Raka - ta droga jest najprostrza.

Dla mnie ta galaktyka to przedsmak tego co nas czeka już niebawem, na wiosnę - wysyp galaktyczek w Lwie Berenice i Pannie :-)

 

To niesamowite, że ustrzelono Meduse w refraktorze 4'' ze światłem f/7 - obserwator musiał mieć znakomite niebo, aby tego dokonać, nawet z filtrem. W Newtonie 8'' próbowalismy dorwać ją z OIII, ale ten filterek wydawał się zbyt ciemny dla tak delikatnej i słabej struktury, lepszy rezultat dał UltraBlock

 

pozdrawiam...i ciemnego, pogodnego nieba

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny łup upolowałeś. Bardzo lubię czytać takie opisy.

 

Meduzę ostatnio ( będzie już ze trzy tygodnie) wrzuciliśmy w Taurusie 380.

Bez filtra było kiepsko, ale z OIII już nie było problemu.

To taki klasyczny obiekt pod ciemne niebo i mały power. Średnica jest naprawdę drugorzędna.

Jasność wizualna to tylko trochę ponad 10 mag, ale przy takiej średnicy mgławicy jasność powierzchniowa spada drastycznie.

My mieliśmy zasięg trochę 6.3-6.4 mag tamtej nocy, nie było więc super i bez filtra była ledwo widoczna, bez zerkania, ale przy totalnym odcięciu świateł bocznych.

 

!ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.