Skocz do zawartości

Jak sie nie zgubic w Gromadzie Panny


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Gromada Panny to zawsze jest duze wyzwanie i latwo sie mozna zgubic w morzu galaktyk. Mnie sie wczoraj udalo znalezc i zidentyfikowac wszystkie messiery w tej gromadzie. Oczywiscei jest jeszcze sporo slabszych galaktyk, ale ich akurat nie szukalem, zreszta nieba doskonalego tez nie mam. Wiec opisze swoja metode jak je wszystkie znalezc. Moze sie komus przyda. Tymbardziej ze to juz ostatni gwizdek, aby sie za to zabrac, niedlugo niebo zdominuje Ksiezyc, a potem juz czekaja nas jasne noce.

Zaczynamy od wyszukania na niebie Warkocza Bereniki - 3 najjasniejsze gwiazdy konstelacji tworza kat prosty (oznaczony biala linia). Teraz odnajdzmy te 2 jasne gwiazdy w obszarze zaznaczonym czerwonym kolkiem. 3 najjasniejsze gwiazdy + ten obszar powinny utworzyc taki kwadrat (zaznaczony przerywana niebieska linia.)

9b7847ce7b60e63a.jpg

W ten obszar celujemy naszym teleskopem (i najlepiej wkladamy dlugi szerokatny okular). Miedzy tymi 2 gwiazdami znajdziemy nasza pierwsza galaktyke - M85. Gdy zjedziemy w dol powinnismy zobaczyc kolejna galaktyke M100. Ta galaktyka jest stosunkowo rozlegla i ma dosc mala jasnosc powierzniowa.

401bb676ad212f5e.jpg

 

Od M100 jedziemy dalej w dol i powinnismy zobaczyc M99(nieco krotszy dystans jak od M85 do M100) Jezeli nie widac, to musimy odbic lekko w prawo. Od M99 jedziemy kawalek w prawo i znajdujemy M98. W polowie drogi jest jeszcze dosc jasna gwiazda (nr6). Po obejrzeniu wracamy ponownie do M99. Teraz musimy odbic w lewo. Tutaj mozemy natrafic na obszar zaznaczony duzym czerwonym kolkiem - czyli najjasniejsze galaktyki lancucha merikiana (M84, M86 i 2 slabsze galaktyki NGC.)

Teraz gdy pojedziemy nieco w lewo powinnismy zobaczyc galaktyke M87 - jest podobnej jasnosci i ksztaltu jak M84 i M86. Tutaj mamy 2 drogi: jak pojdziemy jeszcze bardziej w lewo powinnismy zobaczyc slabsza M58. Od M58 neco w lewo znajdziemy jeszcze 2 galaktyki - jasniejsza M60 i slabsza M59. Jak odbijemy od M87 nieco bardziej w gore i lewo znajdziemy M89 i M90. Jak sie nie pomylilismy, to nad wyrozniajaca sie podluznym ksztaltem M90 powinnismy zobaczyc charakterystyczna grupke gwiazd (oznaczona czerowym kolkiem). Ta grupka powinna tworzyc mniej wiecej prosta linie z M90 i M89. Od tego zgrupowania poprzez jasna gwiazde powinnismy znalezc M91 (chyba najslabsza z messierow w tej gromadzie). Nieco w prawo i w dol powinnismy znalezc M88 - wyroznia sie eliptycznym ksztaltem. No i to by bylo na tyle.

Mozna jeszcze pojsc inaczej i od M99 nieco wyzej w lewo i zamiast na lancuch merkiliana trafimy na M88 (zazn na niebiesko). Od M88 w lewo trafimy na omamwian wczesniej zgrupowanie gwiazd - od ktorego latwo namierzyc cala reszte.

3d1ee09c96dcc465.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy sposob, mysle ze dzisiaj z niego skozystam. Do tej pory stosowalem inny sposob, mianowicie jako punkt startowy obieralem gwiazde Vindemiatrix. Na prawo od niej ulozony z gwiazd jest charakterystyczny trapez widoczny golym okiem (krotszy bok E, dluzszy bok W).

Tuz powyzej gornej gwiazdy trapezu jest M59/M60. Dalej to podobnie jak w Twoim przypadku, tylko na odwrot. Idac na prawo od M59/M60 mijamy kolejno M58, M89, M87, zatrzymuje sie przy M86/M84 do ogladania lancuszka, dalej na prawo mamy M99 i M98.

Idac od M89 do gory spotykamy eliptyczna M90, dalej do gory char. 4 gwiazdki. Na prawo od nich mamy kolejno M91, M88 i troszke dalej M100.

Troche problemow sprawia mi zawsze lancuch merikiana, bo sa tam dosc jasne galaktyki, ale z dokladna mapa tego rejonu idzie zidentyfikowac poszczegolne galaktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem to wdrożyć w życie, ale lipa...

Vindemiatrix widoczny ale czasami tylko zerkaniem,

gwiazda 5mag tylko zerkaniem i tylko czasami,

na północnym zachodzie jeszcze łuna od Słońca (btw noc astronomiczna trwa już tylko godzinę, a od 20 maja już Słoneczko nie schodzi pod 18 stopień)

W efekcie zdenerwowałem się, wycelowałem na ślepo, i widziałem: M59 i M60 oraz taką galaktyczkę między dwiema jasnymi gwiazdami- ngc 4526 chyba.

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemal identyczny "maratonik" zrobiłem w nocy 3/4 III 2008 - mam w dzienniku spisane niemal te same Messiery + parę NGC, które udało mi się zaobserwować tej nocy. Warto wziąć do ręki atlas i rzetelnie identyfikować obiekty (co w Pannie faktycznie łatwe nie jest) - wtedy jest podwójna satysfakcja z obserwacji!

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem to wdrożyć w życie, ale lipa...

Vindemiatrix widoczny ale czasami tylko zerkaniem,

gwiazda 5mag tylko zerkaniem i tylko czasami,

na północnym zachodzie jeszcze łuna od Słońca (btw noc astronomiczna trwa już tylko godzinę, a od 20 maja już Słoneczko nie schodzi pod 18 stopień)

W efekcie zdenerwowałem się, wycelowałem na ślepo, i widziałem: M59 i M60 oraz taką galaktyczkę między dwiema jasnymi gwiazdami- ngc 4526 chyba.

 

Pozdrawiam,

Krawat.

 

Znaczy moją metodą nie wyszło czy Stacha ?

 

W sumie od tej Vindeamatrix jest rzeczywiście łatwo znaleźć tą grupę od M60 do M84. Identyfikacja tu nie powinna być trudna jak jest ta grupka gwiazd, którą zaznaczyłem i 4 najjaśniejsze galaktyki Łańcuchu Merkiliana.

Do M60 przez Vindeamatrix powinno być szybciej, ale do M85 lepiej chyba od tych gwiazd, które oznaczyłem na początku. Zależy od której strony chcemy zacząć. No i jak do Synty to najlepszy jakiś szerokokątny 2". Bo bez niego rzeczywiście cieżko szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny przewodnik. Szkoda, że do nie miałem na długi majowy weekend. A tak siedziałem z atlasem i skakałem od jednej eMki do drugiej. Ale z tego co pamiętam znalazłem wszystkie tamtejsze eMki w ciągu kilkunastu minut za pomocą refraktorka 4".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe... :rolleyes: niesamowite, ale jakiś czas temu na początku swojej przygody z astro

tak samo oznaczałem drogi dojścia do obiektów.

Na podstawie okolicznych charakterystycznych gwiazd robiłem wykresy jak najłatwiej dorwać konkretny obiekt, były to strzałki, trójkąty równoboczne, prostokątne i nieco bardziej zawiłe figury

Zabazgrałem w ten sposób cały Atlas Dobrzyckich...

 

dzisiaj juz nie korzystam z tego patentu, ale wierzę, że w tak skomplikowanym i nieczytelnym rejonie

nieba jak gromada w Pannie, może jednak znacznie ułatwić nawigacje

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.