Skocz do zawartości

Zakup teleskopu + akcesoria


Mag

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w niedalekiej przyszłości mam zamiar kupić mój pierwszy teleskop. Z racji tego, że nie znam się na tym, piszę na forum.

Otóż: jestem już zdecydowany że na 100% kupię albo synte 8 albo 10. Synta 8 kosztuje ok. 1100zł a Synta 10 ok. 1500-1600zł.

 

Z tego co tu wyczytałem, dokupuje się do teleskopu okular, filtry itp. Nie wiem tylko po co :szczerbaty:

Mógłby ktoś powiedzieć jakie ceny są tych okularów i filtrów (np księżycowy) i co one tak naprawde dają?

 

Jeszcze jedno: mógłby ktoś napisać ile kosztowałby zestaw Synty 8 z okularami, filtrami itp oraz Synty 10 z tym samym? Chodzi tu o takie akcesoria żeby można było komfortowo obserwować niebo :icon_smile:

 

Aha...czy można np najpierw kupić Synte 10' i oglądać sobie przez nią świat a później dokupić akcesoria?

 

Wiem, że troche chaotycznie, ale jestem początkujący w tych sprawach a wiadomo 1600zł to spory wydatek dlatego chce mieć wszystko przemyślane ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Ja niedawno kupilem Synte 10". Mozna by powiedziec ze wszystko OK, no ale z tymi okularkami to dosc ciezko.

Przez 10" zobaczysz Saturna, ale np M81/M82 jakos marnie u mnie wygladaja.

Ja planuje do mojej synty kupic LVW 5mm LVW 13mm i ew LVW 17mm. Na ksiezyc tez jest potrzebny fitr (polaryzacyjny?), bo wypala oczy. No troche kasy trzeba wydac :/.

Jesli masz czarne niebo (duzy zasieg) i kasa Ci lezy to kup Synte 10" + akcesoria w swoim czasie. Tylko uwazaj bo 10" to duza armata.

Jesli masz gdzies miejscowe (na ktora trzeba dojechac) to kup 8" i od razu jakis fajny okular i bedzie tez OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz czarne niebo (duzy zasieg) i kasa Ci lezy to kup Synte 10" + akcesoria w swoim czasie. Tylko uwazaj bo 10" to duza armata.

Jesli masz gdzies miejscowe (na ktora trzeba dojechac) to kup 8" i od razu jakis fajny okular i bedzie tez OK.

 

Mieszkam na wsi więc do mojego obserwatorium trzeba by dojeżdżać z 100-200m więc to nie problem.

Właśnie chodzi mi o to że nie znam sie na okularach i prosiłbym o rade jaki kupic do 8' a jaki do 10'.

 

Pozdro :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od warunkow, w jakich bedziesz prowadzic obserwacje. Jezeli mas domek jednorodzinny z ogrodkiem / duzym balkonem poza miastem przy ciemnym niebie to bierz 10" Faktycznie jest to dosc duzy telesokp, ale bardzo latwo sie go obsluguje.

 

Co do okularow z zestawu to mimo wielu negatywnych opini, na dobry poczatek w zupelnosic one wystarcza. Kwestia dokupu okularow i innych gadzetow narazie bym sie nie przejmowal, z czasem zawsze mozna cos bedzie dokupic. Jest to swiatlosilny telep, ktory latwo uwydatni wady tanszych okularow. Sprawdzona jest opcja serii LVW / NLV, ale sa one drogie, ale ich zakup mozna smialo rozlozyc w czasie.

 

dienet niewazne, jekiego drogiego okularu uzyjesz, galaktyki zawsze beda wygladac jak mleczne plamki, tutaj jedynie moze pomodz czarne niebo. Co do wozenia autem 8" czy 10" to te teleskopy maja w zasadzie takie same wymiary (tuba zajmuje cale tylnie siedzenie + montaz w bagazniku) tak wiec wg mnie to jest bez znaczenia argument.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Stacho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No juz sam nie wiem co wybrać :/ Kusi mnie ta Synta 10", bo w sumie innego teleskopu raczej nie będe kupował w życiu.

 

Co do warunków jak już wspomniałem - mogę przejechać 100-200m i będe miał ciemnice :)

 

Jak myślicie, opłaca się dać te 4 stówy więcej za Synte 10"?

 

Dzięki za odpowiedzi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dienet niewazne, jekiego drogiego okularu uzyjesz, galaktyki zawsze beda wygladac jak mleczne plamki, tutaj jedynie moze pomodz czarne niebo. Co do wozenia autem 8" czy 10" to te teleskopy maja w zasadzie takie same wymiary (tuba zajmuje cale tylnie siedzenie + montaz w bagazniku) tak wiec wg mnie to jest bez znaczenia argument.

 

Nie do konca sie zgodze.

W wielu galaktykach widac jakies tam szczegoly i dobry okular wplywa na ich widocznosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.