Skocz do zawartości

M2


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Cos dawno nie bylo zadnej kulki cool.gif

JAkis czas temu trafila sie okazja to wycelowalem w M2. Teraz jest chyba ostatni moment zeby ja uchwycic bo juz schodzi na zachod.
Lezy w malo atrakcyjnym rejonie nieba . Trudno nawet o fajna gwizdke guidujaca w poblizu....
Niewielka o znacznym skupieniu przy centrum. Jasnosc 6.50 a rozmiary to kwadracik 11,7'. Do wyłąpania w lornetce. Odkryta przez J.D. Maraldi w 1746r.

SW6"N, CG5GT, canon 350D mod
14x6min/iso800, 10x60s/iso800

Crop na sam gromadke

m2_200808_AMF_s6rac1000.jpg

Oraz szerszy kadr tego obszaru

m2_200808_AFM_s6rar1000.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin wyszła piękna kulka!

Na crop’ie pluszowo miękka, (co ma swój urok). Szeroki kadr - rewelka. B)

Mam pytanie natury czysto technicznej bo samo zdjęcie estetycznie jest OK – czy te lekko diamentowe gwiazdki są wynikiem pająka w OTA czy pomniejszania gwiazdek? Prawdopodobnie to kwestia pająka, ale trudno mi ocenić, bo jestem refraktorowy człowiek zepsuty do szpiku refraktorowymi gwiazdkami :szczerbaty: i pająki w astrofoto są mi na razie obce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin wyszła piękna kulka!

Na crop’ie pluszowo miękka, (co ma swój urok). Szeroki kadr - rewelka. B)

Mam pytanie natury czysto technicznej bo samo zdjęcie estetycznie jest OK – czy te lekko diamentowe gwiazdki są wynikiem pająka w OTA czy pomniejszania gwiazdek? Prawdopodobnie to kwestia pająka, ale trudno mi ocenić, bo jestem refraktorowy człowiek zepsuty do szpiku refraktorowymi gwiazdkami :szczerbaty: i pająki w astrofoto są mi na razie obce.

 

Jesli chodzi o te jasniejsze diamentowe ( bo nic innego diamentowego nie widze) to tak to pajak. Generalnie spajki pewnie bylyby jeszcze troche dluzsze ale trzeba byla cos zrobic z tlem ;) wiec sie dostalo temu i owemu przy okazji.

 

 

A tak przy okazji, kiedy Ty masz czas te foty trzaskać? Ja pomimo wybudowania mojego Astro Toi-Toi'ja jakoś nie mogę :D

 

Kurcze gdybym ja mial Toi-Toi za oknem, dobrze skonfigurowny i zautomatyzowany, to kazda dziura w nocnym niebie bylaby z tego wykorzystana z miejsca. Tyle ze mam warunki miejskie wiec f/5 mogla by sie tak nie sprawdzic albo tez zbieralbym duuuuuuuzo matetialu tak jak Ty aby LP sobie odsiac.

 

Ta kulka to tak dobrze sprzed miesiaca i kurcze prawie sie zaloze ze focona wlasnie z tarasu. Po prostu jak zobaczylem M22 ( dla mnie istne cudo w tej otoczce teczowych gwiazdek - wiem nieskromny jestem) to stwierdzilem ze nastepna jaka zrobie to Omega Centauri bo nizej "kalac" sie juz nie chce :rolleyes: Dalem sobie odpoczac i wrocilem do niej teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też się podobają te fotki mam prośbę napisz coś o obróbce materiału :Salut:

W skrocie to w pierwszym kroku obroblilem te klatki z dluzszymi czasami nie przejumujac sie przepalonym srodkiem. Nastepnie w srodek gromadki, uzywajac maski, nalozylem delikatnie efekt obrobki klatak z krotszymi ekspozycjami. Zwrocilem uwage aby odcien gwiazd sie zgadal z gwizdkami z tla czyli efektem obrobki dlugich klatek

Z tym wklejaniem to tez trzeba uwazac bo srodek jest jasny wiec zbyt ciemny srodek nie pasowalby tutaj.

A wszystko inne po drodze zawiera sie w krzywych, levelsach, filtrach itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.