Skocz do zawartości

LB opinie


krzychu94

Rekomendowane odpowiedzi

1. Na początku chciałbym się przywitać. Wiec witam wszystkich.

2.Mam odwieczny problem . Jaki teleskop wybrać. Myślę nad 2. A wiec tak LB 10" albo 12".

3.Oto link do tych teleskopów:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath...a_wersja_Deluxe

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath...,_wersja_Deluxe

4.Wybrałem te teleskopu ze względu na swoje wyposażenie(2 okulary i osłona), mobilność,jakość wykonania,wentylator chłodzący lustro główne i takie tam.

5.Bardzo bym prosił o powiedzenie jaka będzie różnica w tych 2 teleskopach, czy te 2gi teleskop będzie dawał duże różnice obrazu niż ten 1wszy.

6.Jaki ewentualnie dokupić osprzęt do tego teleskopu (w granicach rozsądku) takie jak filtry, okulary, szukacz itp itd

7.Prosiłbym o danie jakiś minirecenzji tego teleskopu i wytkać jago złe i dobre strony żebym wiedział czego się spodziewać.

8.Może polecicie jakieś inne teleskopy w tym przedziale cenowym.

 

A wiec tak mieszkam na wsi w kaszubach, dość ciemne niebo , główne zastosowanie ma być DS

 

Bardzo dziękuje że dotarliście do końca tej wyczerpującej wypowiedzi

 

PS: Bardzo bym prosił powiedzieć jakie widoki są przez te okulary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Teleskopy są dobrej klasy to pewne oczywiście że większy jest lepszy ale..

Tego typu teleskopy wymagają okularów dobrych chmm bardzo dobrych okularów .

Min. według mnie to lantany a nie są tanie !! F 5 :)

No i jak daleko musisz je targać bo 12" waży 36 kg.

Ale skoro masz ciemne niebo jak naj bardziej 12" proponuje

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę powiedzieć o kitach z synty 12". Myślę, że bardzo się nie różnią od tych do LB. Na początek spokojnie wystarczą.

Mimo, że mam pentaxy uważam, że są całkiem w porządku.

Dopóki nie spojrzysz przez inne w tym samym momencie na obserwacjach.

Raczej poczekaj z kupnem.

Dla mnie to trochę mit, że do F5 muszą być drogie okulary, bo inaczej co ... ?!

Nic, gorszy obraz zgadza się, ale liczy się też dobór okularów jakość do ceny i inne.

Czasami wzrost jakości do ceny jest nie adekwatny, bo w droższych okularach również inne czynniki, poza coraz lepszą optyką,

odgrywają rolę składając się na cenę, np jakość wykonania całości i marka.

Pozatym okulary, pokazują również wady optyczne teleskopu.

A zatem spokojnie :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam żadnym fachowcem nie jestem :rolleyes: są tu dużo bardziej doświadczeni ludzie.

Prawda jest taka że dopiero po dwóch latach dochodze do tego co i jak chce obserwować i czym i na jakie okulary się nastawiać i tak powoli bez pośpiechu się toczy moja pasja.

 

a te okularki które są w zestawie na pewno cię zadowolą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj tu na forum - są dobre recenzje LB. Sam dorzuciłem w jednej z nich 3 grosze.

Polecam LB12".

 

Co do okularów - zdecydowanie polecam pozostanie przy malych powiększeniach.

Ja mam w moim zestawie firmowy QX26mm oraz dokupiłem LVW 5mm. Do tego mam barlowa x2 Soligora.

Szczerze Ci powiem, że najczęściej używam gołego QX'a, jak chcę przypowerować, to do tego barlowa. A zatem mówimy o ogniskowych okularu rzędu 26-13mm.

Powiem tak - rozszerzmy to do 10mm, zatem głownie będziesz korzystał z ogniskowych okularów 26-10mm. I do DS to jest optimum, a do planetek - moja opinia jest taka, że również.

Tego LVW naprawdę wkładam na specjalne okazje - nawet planetki wolę przez QX z barlowem. Mimo, że to jest bardzo dobry okular, to jednak powiększenie zbytnio degraduje obraz.

 

Zastanowiłbym się na twoim miejscu na dokupieniu naprawdę dobrego 13mm okularu, a jak będziesz chcial zoomować na specjalne okazje, to barlowa.

Ewentualnie jak chcesz wydać sporo kasy to możesz rozważyć Naglera żeby zastąpić QXa.

 

Warto także rozważyć okular zmiennoogniskowy w tym zakresie, ale tutaj niech wypowiedzą się inni, bo w szczegółach nie doradzę Ci jaki.

Na astronocach jest test - możesz poczytać. Ja planuje do wizuala właśnie takie rozwiązanie, bo to bardzo poprawia komfort obserwacji.

 

Raczej nie jest Ci potrzebny zewnętrzny dodatkowy szukacz - finder jest bardzo dobry i raczej starcza.

Ja używam go w 90% przypadków. Mam tez Vixena chyba 7x50, ale używam go sporadycznie.

Natomiast koniecznie kup sobie kolimator laserowy, bo kolimacja tego teleeskopu to podstawa i rutynowa sprawa.

 

To tyle z moich skromnych rad :)

Powodzenia.

Edytowane przez pkz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozecie mi powiedzieć co lepsze bedzie do okladania DS i US

 

otuż LB czy moze cos na montarzu http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath...2S_152/760_EQ-5 lub http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath...3_203/1000_EQ-5 jeżeli coś z tych telepów to jeszcze kamerka http://deltaoptical.pl/celestron-neximage,d405.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem LB 10" i byłem z tego teleskopu zadowolony. Trzeba się przyzwyczaić do jego humorów (patrz link wrzucony przez pkz) ale to dobry sprzęt.

Do DSów zawsze lepiej Ci się sprawi większe lustro, więc lepiej brać 12" niż te tuby, które wymieniłeś.

Z kamerką to się na razie wstrzymaj. Pobawisz się w vizuala i zastanowisz na spokojnie czy zabawa w foto jest tym co tygrysy lubią najbardziej. Nie szarżuj z gadżetami bo wywalisz kupę pieniędzy a za miesiąc okaże się, że to się do niczego nie nadaje, albo wręcz że Ci się zabawa w astro znudziła.

pkz dobrze radzi z tym barlowem. Zamiast kupowania kamerki kup dobrego barlowa 2" x2 i z tymi okularami, które dostaniesz w kicie będziesz miał 8, 13, 16 i 26mm.

 

I błagam! otÓż i montaŻ. Sam z ortografią stoję na bakier ale przynajmniej się staram...

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbyś miał teraz trochę czasu to czy możesz trochę opisać ten teleskop, wszystko co ci sie na sunie do głowy jak wyglądają galaktyki czy je dobrze widać czy dobrze widać struktury galaktyk czy da się dobrze rozbić gromady kuliste itp itd ( odrazu mowie że narazie jakiś zlot nie wchodzi w rachubę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbyś miał teraz trochę czasu to czy możesz trochę opisać ten teleskop, wszystko co ci sie na sunie do głowy jak wyglądają galaktyki czy je dobrze widać czy dobrze widać struktury galaktyk czy da się dobrze rozbić gromady kuliste itp itd ( odrazu mowie że narazie jakiś zlot nie wchodzi w rachubę.

To wszystko znajdziesz w sieci. Google is your friend. Wiem, że najłatwiej dostać wszystko podane na tacy, ale poza sobą samym miej tez na względzie innych.

To jak widać przez ten teleskop będzie zależało w 90% od tego jakie masz niebo (piszesz o ogródku, ale ogródek może być w środku miasta!) i w 10% od tego jak będziesz się z tym teleskopem obchodził.

M13 rozbijasz oczywiście bez problemu. Nawet w mieście.

M51 pod względnie ciemnym niebem wiruje a w mieście jest ledwie widoczną plamką.

Edytowane przez gmalan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki a czy warto jest wydac 1 tysiaka wiecej za 2 cale lustra pod ciemnym niebem?

Na Twoim miejscu kupiłbym 10".

niemoge znaleść za dużo na temat tego teleskopu w sieci

Poszukaj spokojnie a na pewno znajdziesz. Szukaj na obcojęzycznych stronach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki a czy warto jest wydac 1 tysiaka wiecej za 2 cale lustra pod ciemnym niebem?

 

niemoge znaleść za dużo na temat tego teleskopu w sieci

Jeśli wersja 12" (+ akcesoria) jest w Twoim zasięgu finansowym to warto. Przynajmniej będziesz mieć świadomość ze masz największy teleskop jaki można kupić za "ludzkie" pieniądze. Zastanawianie się przy każdym obiekcie "ile więcej bym zobaczył gdybym miał te 2 dodatkowe cale" może nie być zbyt komfortowe. A kolejne większe modele (16") to już koszt rzedu 10'000 zł.

 

Jeśli chodzi o to jak widać przez taki teleskop, to nie szukaj informacji konkretnie na temat LB tylko o każdym teleskopie mającym lustro tego rozmiaru. Jest tych informacji naprawde baaardzo dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co z kolimacja teleskopu?Nigdy jeszcze jej nie robiłem.

 

Czy przy okularach jakie są w zestawie będę mog obserwować galaktyki i gromady kuliste czy muszę dokupić coś lepszego?

 

Jakie kupić filtr żeby w wizualu widzieć kolory czy to tylko jest dla astrofoto?

 

Czy sa jakieś problemy z drganiamy przy malym wietrze i powiekszeniu 160 razy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co z kolimacja teleskopu?Nigdy jeszcze jej nie robiłem.

To zrobisz... zadna filozofia. Tylko kup kolimator laserowy, przyda się

 

Czy przy okularach jakie są w zestawie będę mog obserwować galaktyki i gromady kuliste czy muszę dokupić coś lepszego?

Nie obserowałem nigdy tymi okularami, ale wg opinii ktore czytałem to już całkiem udane, szerokokątne konstrukcje. Myśle że na poczatek z pewnoscią powinny wystarczyć. Jak pojedziesz kiedyś na zlot to i tak Cie przekabacą na LVW i Naglery :)

 

Jakie kupić filtr żeby w wizualu widzieć kolory czy to tylko jest dla astrofoto?

Kolorów nie zobaczysz, ale warto kupić filtr typu UHC, zdecydowanie lepiej pokaże detale mgławic. Do galaktyk, gromad kulistych i otwartych potrzebne jest poprostu ciemne niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimacja jest prosta, jak masz kolimator i nie trzeba jej się bać. Trzeba się jej nauczyć.

 

O kolorach w wizualu zapomnij. Wychodzą tylko w astrofoto, a filtry Ci tu nic nie pomogą.

Tzn jak założysz OIII to obiekty niektóre zobaczysz całe na niebiesko, ale to nie o to chodzi - same z siebie kolorowe nigdy nie będą.

Czsami przy bardzo bardzo ciemnym niebie i aperturze rzędu 12-16", a także wytrenowanym i zaadaptowanym oku i oczywiście dobrych warinkach możesz mieć szanse dostrzec kolory w M42. Ale raczej nie wiele więcej.

 

Przy małych powiększeniach nie ma żadnego problemu drgań - tzn dotknięcie tuby czy nawet jej szturchnięcie nie powoduje utraty z pola widzenia tego co oglądasz.

Natomiast przy powiększeniach rzędu 300+ to już jest kłopot. Ale przez większość czasu będziesz uzywał tych mniejszych.

 

Weź raczej 12". 2" zawsze się przydadzą. Lepiej kupić na początek większą rurę, a potem dokupić akcesoria. Jak kupisz mniejszą z akcesoriami, to już tak łatwo jej na większą nie zamienisz.

Prościej dokupić potem akcesoria niż wymienić teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze odnośnie koloru w DS. Te czarno-białe mgławice naprawde mają swój urok i wcale nie czuje żeby mi tam brakowało koloru. Nawet powiedziałbym więcej. W dużym teleskopie 15" z filtrem UHC pod ciemnym niebem, spora cześć DS'ów (M27, M13*, M17 itd) prezentuje sie w wizualu dużo lepiej niż na fotografii analogowej sprzed dekady.

 

* - kulki oczywiście bez filtra

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.