Skocz do zawartości

Astrofoto z jasnego achromatu


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Budowa trwa i w oczekiwaniu na przeprowadzkę na ciemniejsze tereny i w ramach szkolenia warsztatu postanowiłem popróbować swoich sił sprzętem skazanym na porażkę w tej dziedzinie. Tak żeby pokazać ciekawym co ewentualnie można osiągnąć.

Poniższe trzy zdjęcia wykonano achromatem 120/600 i aparatem Canon 20D umieszczonym w ognisku głównym. Całość powieszona na montażu EQ3-2 z napędem w jednej osi ustawianym na biegun bez lunetki polarnej. Fotki naświetlane 60 sekund przy czułości 800 pod niebem o zasięgu 4-4.5 mag. 50-60% zdjęć do odrzucenia, poniższe zdjęcia to stacki z 10-12 zdjęć.

leo_triplet_600.jpg

M51.jpg

pinwheel.jpg

Kilka technicznych spostrzeżeń:

- mgławice i galaktyki z jasnego achromatu wychodzą jeszcze w miarę - fotografowanie dla przykładu gromad gwiazd owocuje białymi plackami zawieszonymi we wszechobecnej błękitnej poświacie. Ustawianie koloru w uzyskanym materiale tak czy siak to droga przez mękę.

- montaż EQ3-2 ma na tyle kiepskie łożyska i przekładnie że żaden guiding nie pomoże przy ogniskowej 600mm i zestawie o masie w okolicach 5kg. Przy ogniskowej 200-300mm można liczyć na fotki kilkuminutowe.

- lustrzanki ze względu na mniejszą dynamiką niż normalne astro kamerki CCD i większe szumy o wiele bardziej pragną ciemnego nieba.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa trwa i w oczekiwaniu na przeprowadzkę na ciemniejsze tereny i w ramach szkolenia warsztatu postanowiłem popróbować swoich sił sprzętem skazanym na porażkę w tej dziedzinie. Tak żeby pokazać ciekawym co ewentualnie można osiągnąć.

Poniższe trzy zdjęcia wykonano achromatem 120/600 i aparatem Canon 20D umieszczonym w ognisku głównym. Całość powieszona na montażu EQ3-2 z napędem w jednej osi ustawianym na biegun bez lunetki polarnej. Fotki naświetlane 60 sekund przy czułości 800 pod niebem o zasięgu 4-4.5 mag. 50-60% zdjęć do odrzucenia, poniższe zdjęcia to stacki z 10-12 zdjęć.

post-5808-0-18930800-1303762533_thumb.jpg

post-5808-0-86060000-1303762540_thumb.jpg

post-5808-0-14470500-1303762554_thumb.jpg

Kilka technicznych spostrzeżeń:

- mgławice i galaktyki z jasnego achromatu wychodzą jeszcze w miarę - fotografowanie dla przykładu gromad gwiazd owocuje białymi plackami zawieszonymi we wszechobecnej błękitnej poświacie. Ustawianie koloru w uzyskanym materiale tak czy siak to droga przez mękę.

- montaż EQ3-2 ma na tyle kiepskie łożyska i przekładnie że żaden guiding nie pomoże przy ogniskowej 600mm i zestawie o masie w okolicach 5kg. Przy ogniskowej 200-300mm można liczyć na fotki kilkuminutowe.

- lustrzanki ze względu na mniejszą dynamiką niż normalne astro kamerki CCD i większe szumy o wiele bardziej pragną ciemnego nieba.

 

 

 

drogi kolego pozwoliłem sobie troszke poprawic Twoje jedno zdjęcie, czy dobrze to wyszło oceń sam;) pozdrawiam

post-18119-0-05265400-1303764771_thumb.jpg

post-18119-0-62675300-1303764841_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drogi kolego pozwoliłem sobie troszke poprawic Twoje jedno zdjęcie, czy dobrze to wyszło oceń sam;) pozdrawiam

 

Astharoth87 ale Ty tylko sciemniłeś fotkę i moim zdaniem jest dużo gorzej... Nic nie widać :(

 

- montaż EQ3-2 ma na tyle kiepskie łożyska i przekładnie że żaden guiding nie pomoże przy ogniskowej 600mm i zestawie o masie w okolicach 5kg. Przy ogniskowej 200-300mm można liczyć na fotki kilkuminutowe.

 

EQ3-2 z tego co pamiętam, to nawet nie ma łożysk, wszystko jeździ tylko na smarze :(

 

- lustrzanki ze względu na mniejszą dynamiką niż normalne astro kamerki CCD i większe szumy o wiele bardziej pragną ciemnego nieba.

 

Niestety lustrzanki lubią tylko bieszczadzkie niebo... ;)

Jak na achromat i EQ3-2 to i tak wyszło nieźle :Beer:

 

Pozdro

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten plugin to Noel Carboni Astronomy Tools i zawiera opcję usuwania niebieskich obwódek z gwiazd:

 

porownanie.jpg

 

Niestety gwiazdki jak z APO wyglądać nie będą, bo i kolor jest nie tegeś, no i zamiast szpilek są krowie placki ;)

Edytowane przez Piotrek L.
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQ3-2 z tego co pamiętam, to nawet nie ma łożysk, wszystko jeździ tylko na smarze :(

Zgadza się - jak go rozbierałem po zakupie do przeczyszczenia to były tylko wałki i tuleje. I przy czasach np 120 sekund przy ogniskowej 600mm z gwiazd robią się wyraźne przecinki na około 90% zdjęć :szczerbaty: Przy obiektywie 300mm co 4-5 zdjęcie jest pojechane i dlatego kolejne próby i wprawki będę raczej robił taką ogniskową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jolo ktoś kiedyś zrobił upgrade i ułożyskował EQ3-2, niestety nie mam pojęcia gdzie to czytałem, ale ponoć jest to możliwe.

Szkoda tylko, że oprócz niedokładnego prowadzenia na lini ślimak - ślimacznica, zostaja jeszcze luzy i niedokładności w silnikach napędów, które mają wewnętrzną przekładnie z plastykowymi zębatkami i niemożliwymi do regulacji luzami :(

Licząc wszystko do kupy (montaż, modyfikacje itp) to do prostego astrofoto z krótkimi ogniskowymi taniej wyjdzie kupić EQ5, który już radzi sobie o niebo lepiej :)

 

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem ten wątek gdzieś o łożyskowaniu EQ3-2 ale jak dla mnie to sporo zachodu i magikowania. Wciąż pozostaną te same osie, korpus i przekładnie. Po zakończeniu budowy i przeprowadzce mam zamiar zakupić w pierwszej kolejności jakiś montaż klasy HEQ5 i potem stopniowo aktualizować cały zestaw o jakiś tubus do astrofoto (tutaj wciąż się zastanawiam nad newtonem 750 albo jakimś refraktorkiem ED), potem jakiś guiding i kamerka z prawdziwego zdarzenia. Na razie mam zamiar zainwestować w jakiegoś Taira 300/4.5 żeby pobawić się jeszcze trochę tym co mam :)

Przy okazji uważnie obserwuję nasz klimat bo mam coś wrażenie że ilość pogodnych nocy w ciągu roku od jakiegoś czasu maleje :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w nocy znowu włożyłem refraktor na mój miętki statyw i popełniłem klasyczny kadr czyli mgławica Sowa wraz z galaktyką M108. 12 klatek po 60 sekund przy ISO800, Canon 20D. Kilka dni temu montaż rozebrałem i przeczyściłem i dzięki temu okazało się że już tylko 25% zamiast 50% klatek było pojechanych i do wyrzucenia. Oczywiście bez guide, z napędem w jednej osi i ustawiane metodą dryftu. Dzięki agresywnej obróbce udało się wydobyć jakieś kolorki, choć nie wiem czy fotka nie jest zbyt sztuczna teraz przez to...

 

owl2.jpg

 

Co mnie zaskoczyło to zasięg jaki udało się uzyskać przy jednominutowych klatkach - wg Starry Night na fotce są gwiazdki o jasności około 17.5 i parę kłaków spoza katalogu NGC o jasnościach do 15.5mag :szczerbaty: Zasięg gołym okiem wynosił 5-5.5 mag.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem znowu zaprzągłem mój refraktor do zadań zupełnie nie dla niego stworzonych - barlow soligor 2x + kamerka Toucam II i dwa ujęcia Apeninów księżycowych z 10 i 11 maja tego roku. Też dla zabawy i pokazania co można uzyskać.

 

moon4.jpg

moon8.jpg

 

Skala: 1 px = ok. 800m :flirt:

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ostatnia fotka z achromatu - Ptolemeusz 2011 z kompanami.

 

2011-05-10-01.jpg

 

Achromat znalazł nowego właściciela pod ciemniejszym niebem, a ja zwracam się bardziej ku astrofotografii. Mam zamiar zacząć standardowo od newtona 150/750, waham się pomiędzy GSO a SkyWatcherem PDS - na razie bardziej skłaniam się do GSO firmowanego przez Teleskop Service. Później obowiązkowa wymiana montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.