Skocz do zawartości

Sh2-115 i Sh2-116 ( Abell 71)


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Obszar położony na północ od Deneba ( alfa Cygni) to jeden wielki obłok świecącego wodoru, praktycznie trudno znależć kawałek "czystego" tła. Jest tam sporo interesujących obiektów.

Centralnie położona mgławica emisyjna Sh2-115 sąsiaduje z planetarną Sh2-116 ( także Abell 71, PK 085+4.1). Nie widziałem dobrych zdjęć tego obszaru a jedno z najlepszych chyba pokazał Marcin Paciorek.

RH200, STL 11000, EM-200.

HaLRGB-240:60:15:15:15. Chip -25C.

Sierpień 2012.

 

PS. Uprzejmie proszę o uwagi, bo jakoś nie mam przekonania co do jakości końcowej obróbki. Są takie obiekty, które czasem człowiekowi " nie leżą" a ten właśnie do takich należy....

 

 

Sh2-115.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obszar położony na północ od Deneba ( alfa Cygni) to jeden wielki obłok świecącego wodoru, praktycznie trudno znależć kawałek "czystego" tła. Jest tam sporo interesujących obiektów.

Centralnie położona mgławica emisyjna Sh2-115 sąsiaduje z planetarną Sh2-116 ( także Abell 71, PK 085+4.1). Nie widzałem dobrych zdjęć tego obszaru a jedno z najlepszych chyba pokazał Marcin Paciorek.

RH200, STL 11000, EM-200.

HaLRGB-240:60:15:15:15. Chip -25C.

Sierpień 2012.

 

PS. Uprzejmie proszę o uwagi, bo jakoś nie mam przekonania co do jakości końcowej obróbki. Są takie obiekty, które czasem człowiekowi " nie leżą" a ten właśnie do takich należy....

 

 

Sh2-115.jpg

 

Fajnie wyszło, ja właśnie próbuje ją zmieścić swoim zestawem w kadrze razem z sh2-112 :)

U mnie gwiazdy są fioletowe, ale to może kwestia kalibracji monitora, nie mam "referencyjnego" :)

Edytowane przez jcbo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

To tylko nowa obróbka starego materiału. Proszę nie uwzględniać w plebiscycie...ciągle szukam Świętego Graala obróbki HaLRGB :)

 

Sh2-115.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko nowa obróbka starego materiału. Proszę nie uwzględniać w plebiscycie...ciągle szukam Świętego Graala obróbki HaLRGB :)

attachicon.gifSh2-115.jpg

 

Ja Ci nie podam recepty bo się na tym nie znam.To zdjęcie ma lepszą kolorystykę gwiazd, natomiast zatraciło szczegóły mgławicy z pierwszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje skromne doświadczenie podpowiada, że trudno jest mówić o uniwersalnej obróbce szerokich kadrów w technice Ha+LRGB lub LHaRGB

W zależności od udziału składnika Ha jego wpływ na wygląd całego zdjęcia jest kluczowy.

Składnik Ha ma b.duży wpływ na kolor gwiazd. Zdjęcia mgławic bogatych w Ha w LRGB czasem są nieatrakcyjne, ale umiejętne dozowanie Ha

całkowicie zmienia odbiór. Moim zdaniem każdy autor zdjęcia ma prawo do dowolnej interpretacji materiału. Osobiście w miarę możliwości czasowych

eksperymentuję w tej technice...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.