Skocz do zawartości

Integrated Flux Nebula


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Integrated Flux Nebula ( IFN) to chmury ciemnego pyłu Drogi Mlecznej przez które ( między innymi) widzimy resztę Wszechświata.

Najlepiej widoczne są w okolicach biegunowych naszej hemisfery i tam są najczęściej fotografowane.

Mnie udało się wykonać dwie fotografie w różnych okolicach: M81 oraz Herkulesa. Ten drugi fragment ciemnej mgławicy jest także przez wielu fachowców przypisywany IFN.

 

Oba zdjęcia wykonane Officina Stellare Veloce RH 200 i kamerą STL 11000 z Broku nad Bugiem.

 

Pierwsze to okolice M81 i M 82. Zdjęcie wykonane w 2012 i 2013.

 

IFN.jpg

 

Drugie przedstawia obiekt w Herkulesie mylnie skatalogowany jako mgławica emisyjna Sh2-73. Ma także oznaczenia LBN105-106. Zainteresowanych odsyłam także na stronę Stuarta Heggie : http://www.astrofoto.ca/stuartheggie/ccd_photos/Sh2-73_LRGB_U16M_AP155.html

Moje zdjęcie jest z 2012 roku.

 

Sh2-73.jpg

 

 

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, blisko Warszawy to jedyne takie dobre miejsce. Ze skarpy nad Bugiem poludniowe niebo jest doskonałe, w zasadzie przed obserwatorem jest kikadziesiąt kilometrów łąk i lasów. Jednak nie jest już tak bardzo ciemno jak jeszcze kilkanaście lat temu...Jesienią zeszłego roku jeździłem trochę (nocami) wzdłuż Bugu za Kosowem Lackim, albo z drugiej strony rzeki między Siemiatyczami a Ciechanowcem. Są tam miejsca z absolutnie czarnym niebem - ale zupełnie bez infrastruktury. Szukam miejsca na obserwatorium i chyba wrócę do Broku...może jeszcze przez kilka - kilkanaście lat będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z IFN jest lekko przedobrzone - w sensie jakoś dziwnie odcinają się mgławice od tego smoliście czarnego tła. Natomiast samo ich ukazanie to bardzo edukacyjna rzecz i zdecydowanie można pochwalić Twoją miejscówkę.

Drugie zdjęcie to z ubiegłego roku jest świetne i o niebo lepsze pod tym względem :) Brawo za tego Herkulesa i za bardzo rzadko pokazywany obiekt.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.