Skocz do zawartości

Wieloryb z GSO 12"RC


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Lato ciężki okres dla dużej skali :I Genialnie wyszły detale

 

Czy ciężki? Powiem Ci, jak to jest (z mojej perspektywy). Całe astrofotograficzne życie wmawiali, że w u nas się nie da robić dużej skali, bo seeing najgorszy na świecie, że... kiła i mogiła. W wielu miejscach forum przeczytasz, że najdłuższa ogniskowa przy naszych warunkach to 1m, a optymalna to 600 mm. Co za bullshit'y. Więc jak teraz widzę takie efekty, to gęba mi się cieszy. Robienie DSów w wysokiej rozdzielczości kątowej to specyficzna radość :) Prawda?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę, to żeby wyciągnąć max możliwości, czyli detal na w dziesiątych części sekundy kątowej, to trzeba zejść z ekspozycją grubo poniżej 1 sek. Czyli dokładnie ta sama filozofia rejestracji, jak w przypadku planet. Problem tylko w kamerze, bo sensor musi być ultra czuły i szumy odczytu na poziomie pojedynczych elektronów. Są takie, ale to wysoka półka cenowa. A może spróbuj odpalić swojego titana w trybie 15 fps i zobaczyć, co zarejestruje się na np. 20 000 klatek?

 

Robiąc 100-200 sek. nie ma szans w naszych warunkach zejść poniżej 1,5" kątowej (i to w moich dobrych warunkach).

 

Zakładałem kiedyś wątek o takiej fotografii DS z linkami do fajnych miejsc i efektów, ale coś nie mogę znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robie po kilkaset klatek w przedziale 1-3 sek ale i tak dając podgląd na 0.1 sek widze jaki taniec mi mglawica odstawia malując klatkę 3 sek.

 

1 sekunda to za dużo. Tu właśnie chodzi o to, żeby ten taniec nie kumulował się i nie rozmazywał zdjęcia. Cała sztuka polega na tym, żeby w trakcie stackowania tak odkształcić te klatki (miejscowo, z dużą siatką rozdzielczą), żeby zniwelować różnice między nimi (deformacją). Czyli nie alignujesz całej klatki, a miejsca względem siebie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki, zaraz poczytam.

 

Robie powoli do 57 też podchody, testuje rózne ustawienia filtry i ogniskowe.

 

 

http://astrofotografia.republika.pl/FRM/M57test.tif

 

pierwsza po 20 sek łatwiejsza bo mniejsza ale nie wejdzie co trzeba, druga po 10 sek z niewielu klatek ale widać te trzy gwiazdki na górze rozdzielone i detal bedzie lepszy.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZeroCam - bardzo fajny pomysł, inspirujący. Tego typu obserwacje bardzo mnie pociagają, jedne z kilku, które chyba da się realizować z mojej obecnej miejscówki. ( Która zresztą ma służyc głównie do testów moich "wynalazków"...).

P.S.

No a ten Wieloryb z RC-ka jest kapitalny, do tego w takich warunkach! Czy 16" RC GSO też ma kwarcowe lustra z powłokami 99%???.

 

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na seeing w amatorskiej astrofotografii jest tylko jedno lekarstwo, skracanie ekspozycji. Jak miałem świetne warunki (1,6"-1,7" na 10 min), to przy ustawianiu ostrości na 1 sek widziałem 0,8". Było mi wtedy pociągnąć jakiś obiekt w miarę jasny np. 2 sek razy 1000 klatek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz to. Ogniskowa 9 metrów! Tradycyjnymi metodami - nieosiągalne.

M57 Ring Nebula
14.5” RCOS at f/24
Stack 180,000 frames (31 fps * 1.66 hour)
...

 

Skoro już zeszło z Wieloryba na plankton, to z ciekawości sprawdziłem jak bardzo jest to nieosiągalne za pomocą tradycyjnego C8, no i może trochę mniej fli8300

 

M57-L10x300_crop_200%res.jpg

 

to 10 klatek luminacji po 5 minut z ogniskowej dwóch metrów, f/10, crop powiększony x2.

i faktycznie nie ma porównania; zasięg, ostrość to przepaść o parę wielkości gwiazdowych. Może jakby jeszcze podciągnąć mocniej "deconvolvuację" zamiast wyostrzania...

Ale chyba czas się uczyć fachu od planeciarzy, bo "desiarze" za długo już nie pociągną :drinks:

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel, przeczytaj, jak działa ZeroCam. Zlicza absolutnie każdy foton (przynajmniej tak twierdzą), przy zerowym read noise. To oznacza, że zarejestrujesz każdy obiekt. Problem tylko w tym, że chyba światłosiła musi być znaczna (>f20), więc i koncentracja fotonów na obszar matrycy będzie zbyt mała dla obiektów, które wspominasz.

 

Poza tym, to nie bardzo ma związek, bo mówimy tu o fotografii z max rozdzielczością, a nie FOV. Przy takim VdB zupełnie nie potrzeba 0,1" sek kątowej rozdzielczości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po za tym, jak ten czarny pudel zacznie za bardzo buszować, to nawet f/1 i półgodzinne ekspozycje Ci nie pomogą,

bo warunki do focenia mamy coraz gorsze i to już nie tylko LP i brak dobrej pogody, ale fruwa coraz więcej pyłu, mgieł, aerozoli, gazozoli, o komarach już nie wspomniawszy. Tym bardziej, że atmosfera jest coraz bardziej burzliwa. Być może, ma to jakiś związek z tym, że obecnie Słońce przechodzi przez maksimum aktywności. Słabe bo słabe, ale właśnie teraz mamy jego maksimum. Więc każdą metodę, która przynosi efekty należy hołubić a nie sprowadzać do piwnicy - do węgla i pudla ;)

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilka klatek na kanał RGB , SCT8" , ale mogę jeszcze postarać się o lepszą fotkę , ta tylko w ramach ciekowości koloru z kamerki planetarnej Lumenera.

 

Trochę mało ma tych bitów , gdyby była 16 - to bitowa można by skrócić czas i mieć lepsze rezultaty .

 

Są obiekty do których używałem barlowa 3x , dopiero coś było widać np. Kocie Oko , ogniskowa tylko 6 000 mm :)

 

 

 

 

M 57.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.