Skocz do zawartości

Obiekt Tygodnia 25.09.2013 NGC 7479 (Caldwell 44)


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Galaktyki to rodzaj obiektów, który od zawsze najbardziej mnie fascynował. Nietrudno o fascynację - wystarczy uruchomić wyobraźnię... Patrzysz na niepozorną mgiełkę, a to w rzeczywistości zgrupowanie miliardów słońc, leżące niewyobrażalnie daleko. Ile spośród tych słońc ma planety? Ile z tych planet jest zamieszkałych? Ile inteligentnych cywilizacji? Ilu miłośników astronomii tam mieszkających patrzy w tej chwili na naszą Drogę Mleczną myśląc podobnie, jak Ty? Pod jaką nazwą skatalogowali naszą galaktykę? A może wysłali już w naszym kierunku sygnał radiowy i czekają na odpowiedź?... Kiedy go odbierzemy?...

Astronomowie wyróżniają kilka rodzajów galaktyk - spiralne, eliptyczne, nieregularne, soczewkowate. Większość z nich to blade mgiełki nawet w dużych teleskopach. Ale są i takie galaktyki, które już w średniej wielkości instrumencie pokażą co nieco szczegółów, i taką właśnie galaktykę chciałbym w tym tygodniu zaproponować do obserwacji.

 

NGC 7479 (Caldwell 44)
RA 23h 04m 56.6s DEC +12° 19' 22”

Jasność wizualna: 10.9 mag Jasność powierzchniowa: 13.5 mag Rozmiary kątowe: 4.0' x 3.1'585px-NGC_7479_HST.jpg

 

NGC 7479 to galaktyka spiralna z poprzeczką (Sb). To bardzo ciekawa i widowiskowa podgrupa galaktyk spiralnych. Poprzeczka jest to swego rodzaju wydłużona struktura przechodząca przez jądro galaktyki i leżąca w tej samej płaszczyźnie co dysk galaktyczny. Obecnie uważa się, że poprzeczki posiada około 2/3 wszystkich galaktyk spiralnych.
Niedawno okazało się, że że nasza Droga Mleczna również należy do tego rodzaju. Od lat sugerowały to obserwacje radiowe, ale dopiero w 2005r. obserwujący w podczerwieni Kosmiczny Teleskop Spitzera dostarczył przekonywujących dowodów, że istotnie tak jest (za Wikipedią).

NGC 7479 leży w gwiazdozbiorze Pegaza. Odkrył ją William Herschel w październiku 1784r. Odległa jest od nas o ok. 105 milionów lat świetlnych, więc oglądane przez nas światło wysłane zostało w czasie, gdy na Ziemi był przełom dolnej i górnej Kredy. Na lądzie niepodzielnie rządzą dinozaury, w powietrzu latają pterodaktyle. Istnieją również ssaki (torbacze i łożyskowce), ale mają marginalne znaczenie. Na razie...

Ale wróćmy do naszej bohaterki. Aby ją odnaleźć, załaduj do wyciągu okular dający powiększenie ok. 100x i spróbuj najpierw namierzyć szukaczem gwiazdę 52 Pegasi. To bardzo łatwe - 52 Pegasi tworzy odwrócony trójkąt równoramienny z gwiazdami alfa Pegasi (Markab) i zeta Pegasi. Mając 52 Pegasi w polu widzenia okularu, przesuwaj teleskop powoli w lewo i lekko w górę (gdy obserwujesz reflektorem Newtona), aż natrafisz na okrągłą mgiełkę.

 

sNhI0.jpg

 

Jeżeli dopiszą warunki na niebie i okażesz nieco cierpliwości, nawet 8"-10" teleskop powinien ukazać nieco jaśniejszą "kreskę" przecinającą galaktykę - to właśnie jej poprzeczka. By ją zobaczyć wyraźniej, nie bój się użyć większego powiększenia, rzędu 150x-200x. Oczywiście, jeżeli warunki na niebie na to pozwolą. Przy kiepskiej przejrzystości i słabym seeingu obraz w krótkoogniskowym okularze będzie niezadowalający - rozmyty, niewyraźny.

Ja obserwowałem NGC 7479 lornetką 20x60 i teleskopami 13" i 18". Zanotowałem:
13": 150x i 214x. Galaktyka spiralna z poprzeczką. Poprzeczka wyraźnie widoczna, zatopiona w delikatnej mgiełce. Dość jasna gwiazdka przytulona do galaktyki. Śliczna!
18": Duże lustro pokazuje ją w pełnej krasie. Przy 200x widać poprzeczkę z obydwoma zakrzywionymi końcami i delikatne halo, w którym poprzeczka jest zanurzona.

 

NGC 7479 to jedna z perełek jesiennego nieba. Świeci wysoko i w łatwym miejscu. Nie wolno Ci jej pominąć podczas najbliższych obserwacji!

 

SPRÓBUJ I DAJ ZNAĆ, JAK POSZŁO!

Edytowane przez Paweł Trybus
tagowanie "obiekt tygodnia" dla łatwiejszego wyszukiwania tematów z cyklu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaintrygowany obiektem spróbowałem wczorajszej nocy go upolować moją 8". Do obserwacji używałem okularów super 25 i ploosla 15 mm. Kłopoty pojawiły sie juz na samym początku, gdyż zdając sobie sprawę z wielkości obiektu wiedziałem, że trudno go będzie znaleźć, ale nie myślałem, że aż tak. Ale po kilku minutach poszukiwań w słabo rozgwieżdżony teren nieba, w okularze pojawiła się delikatna rozjaśniona kreseczka. Wtedy zdałem sobie sprawę z rzeczywistych rozmiarów tego obiektu. Z drugiej strony, coś musiało wisieć wczoraj w powietrzu bo pomimo nieba czystego, duża ilość wilgoci dawała sie we znaki. Ale wracając do obiektu, przyszła pora na zmianę powiększenia, wmontowałem 15 mm, tło sie ściemniło, obiekt zainteresowań urósł i ... pokazał nieco więcej. Z delikatnej poświaty wyłoniła wyraźnie widoczna poprzeczka, z wyraźnym pojaśnieniem w centrum, a wszystko to zanurzone w delikatnym halo, które zerkaniem stawało się coraz wyraźniejsze. Niestety nie udało się wyłuskać chociażby odrobiny ramion... ale to już raczej kwestia sprzętu. Do tego zainteresowała mnie gwiazdka majacząca na linii przedłużenia poprzeczki, która wydawała sie bardzo słaba, widoczna zerkaniem, momentami pojawiająca się podczas patrzenia na wprost (na zdjęciu powyżej to najjasniejsza gwiazda po prawej stronie kadru). Sprawdzam ją w calsky i ... 14,6mag O_O Nie wiem czy to pomyłka, ale jeśli to prawda to chyba ustanowiłem osobisty rekord w spoglądaniu "w głąb" :D

 

Podsumowując, obiekt zaprawdę ciekwy i nie do pominiecia, jak napisał autor wątku, a właściciele większych rurek bedą jeszcze bardziej pocieszeni.

 

Ach i jeszcze dodam, będąc w Pegazie nie pomijajmy ngc 7331 oraz proponuje zapolować na ngc 7217 z wyraźnym jądrem i otaczającym je halo :)

 

A poza konkursem wczoraj zwiedzałem: m81, m82, ngc 3077, m31 z widocznym ciemnym pasem, drugiego nie bylem pewien + jej towarzystwo, gromadę polecaną czyli ET, m34, m57, m 27, m33 , ngc 752, :) popatrzeć jest , było i bedzie na co, tylko ten katar ach.

 

Pogodnych nocy dla wszystkich

 

Pozdrowka

T.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.