Skocz do zawartości

R120/600 czy też N150/750 ?


argonauta

Rekomendowane odpowiedzi

Witam bardzo serdecznie !

 

Chciałbym zapytać co wybrać i w co "celować" przy zakupie. Mieszkam w dużym mieście, ale obserwacje zamierzam prowadzić generalnie wyjazdowo-weekendowo w Borach Tucholskich - niebo tam wydaje się dość ciemne. Najbardziej interesują mnie DS'y zarówno wizualnie jak i zapewne astrofoto ( na poziomie absolutnie początkującym ) Generalnie mam na uwadze dwa teleskopy :

Teleskop Sky-Watcher Synta R-120/600 EQ-3-2 (BK1206EQ3-2)

lub

Teleskop Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2 (BKP15075EQ3-2)

 

Który z tych dwóch da " lepsze" obrazy DS'ów ? Lepsze w sensie jakości obrazu w całym polu widzenia ? Niebo zamierzam pokazać także dzieciom - więc jest to dla mnie dość ważne .

 

Druga kwestia - okazyjne fotografowanie przyrody....wydaje mi się ,że R120/600 lepiej się do tego nadaje..Czy mam rację ?

 

Proszę o wyrozumiałość - nigdy nie miałem żadnego teleskopu przed oczami ;-)

 

Pozdrawiam i liczę na pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie jeśli zamierzasz okazjonalnie fotografować przyrodę to to kryterium już z tych dwóch modeli definiuje wybór na BK1206EQ3-2. W Newtonie będziesz miał wszystko "do góry nogami".

 

Witam !

 

Zdecydowałem się jednak na Newtona .Miałem okazję popatrzeć zarówno przez SW N-150/750 jak i R-120/600 i decyzja zapadła. Wczoraj wieczorem pierwsze obserwacje Jowisza oraz Księżyca i zawodu absolutnie nie było.

 

pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subiektywne odczucia w czasie oglądania okolicy przy pomocy jednego i drugiego. Bardzo przeszkadzała mi aberracja chromatyczna refraktora. Zapewne jest to podejście absolutnie lamerskie ale zdecydowałem się na optykę która w danych warunkach dawała "ładniejsze" obrazy. Dodatkowo bardzo "niepomocna" była małomówność sprzedawcy i jego mało otwarte podejście do mnie.Zostałem zostawiony sam na sam ze sprzętem - "niech Pan sobie popatrzy" ....I na tym skończyła się pomoc.

Jest Newton i jestem po dzisiejszych obserwacjach bardzo zadowolony .

 

pozdrawiam.

Edytowane przez argonauta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.