Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Dyfuzyjna Komora Mgłowa

* * * * * 2 głosy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

Morth

Morth

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 295 postów

Pewnie nie zależy Ci na efektowności, ale może mocna latarka z boku w ciemnym pomieszczeniu dałaby bardziej spektakularny efekt?

0
Michał

dj_peterka

dj_peterka

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 314 postów

Pewnie nie zależy Ci na efektowności, ale może mocna latarka z boku w ciemnym pomieszczeniu dałaby bardziej spektakularny efekt?

Oświetlacz szczelinowy albo laserek :)

0

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6528 postów

Nagrania byłby robione z mocną latarką z boku, tylko do prezentacji komory położyłem oświetlenie na górę, aby ładnie oświetlić całość niczym akwarium :)

Tory cząstek są jeszcze ładniejsze gdy zawartość komory oczyszcza WN, tego u mnie nie ma, ale efekt jest i tak dość ciekawy.
Patrząc na urządzenie z linkowanego filmiku przez antwito, można odnieść wrażanie, że moje tak prymitywne nie ma prawa działać a prawda jest taka, że skala tamtego przedsięwzięcia jest dość duża by uzyskać dużą powierzchnię roboczą, a nie idąc w rozmachem można ten sam efekt uzyskać dużo skromniejszym nakładem, jak u mnie. Nie wspominając już o komorach składających się jedynie z suchego ludu, akwarium i odrobiny alkoholu, czy wskazanych przez dj_peterka, ale tam wadą jest konieczność posiadania każdorazowo suchego lodu, lub sprężonego dwutlenku węgla.
+1
Post rekomendują: Maro21,

Baner2.jpg

Szychor

Szychor
  • Nowy
  • 9 postów

Pewien użytkownik na elektrodzie zrobił też takie cudo tylko dodatkowo zastosował wysokie napięcie.

0

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6528 postów

Pewien użytkownik na elektrodzie zrobił też takie cudo tylko dodatkowo zastosował wysokie napięcie.

Od tego przecież zaczęła się cała moja przygoda z tym urządzeniem http://astropolis.pl...status_id=14985
przeczytaj też początek pierwszego postu tematu :)

Użytkownik HAMAL edytował ten post 12 luty 2017 - 09:58

0

Baner2.jpg

antwito

antwito

Protogwiazda

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 394 postów

Mówisz :P Masz :)

Szybko Ci poszło  :D 

Też sobie taką muszę zrobić, pewnie sporo frajdy w wolnym czasie z taką komorą. Niesamowite, że takim stosunkowo prostym urządzeniem można oglądać takie fascynujące zjawiska. Zanim zobaczyłem ten film, myślałem, że zobaczenie tego jak te cząstki się poruszają jest niemożliwe w domowym zaciszu i potrzeba do tego sporego sprzętu laboratoryjnego.

Gratuluję udanej konstrukcji! :)

Ps.

szukam nowego wyzwania  :D

Jak znowu coś znajdę, to podeślę :P 

Użytkownik antwito edytował ten post 17 luty 2017 - 19:30

0

sp3uca

sp3uca

Wega

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 864 postów

szukam nowego wyzwania :D

Zawalcz z moim palcem !!

Andrzej

Użytkownik sp3uca edytował ten post 18 luty 2017 - 11:54

+1
Post rekomendują: Kajetan,

ETX90UHTC, "LEADE 10x50" Canon 450d ; =PFN39=
52.257N, 18.168E

Alice

Alice

Arktur

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1010 postów

Świetne podsumowanie możliwości komory mgłowej i ogólnie rodzajów cząsteczek!

+2
Post rekomendują: HAMAL, Ura,

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników