Skocz do zawartości

Rozbudowa sprzętu do Synty 12" flex


Dementorin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po dłuższej przerwie,

ostatnio pogoda mocno dopisuje i mam za sobą długie nocne obserwacje zarówno planet jak i DSów. A co obserwacja to nowe przemyślenia stąd ten wątek.

Nie modyfikowałem sprzętu od lat i chciałbym się dowiedzieć co według was warto by dokupić/wymienić.

 

Na obserwacje od roku zabieram już tylko praktycznie dwa okulary, Barlowa x2 oraz filtry. Zdaję sobie sprawę, że praktycznie te okulary przy użyciu Barlowa się po części dublują ale 32 służy mi jeszcze do przeglądu nieba a 15 z Barlowem do planet i mniejszych DSów plus fakt że 15 ma szerszy kąt widzenia. Jak widać wszystko półka niska(dół średniej?) ale taki mam budżet. Niski.

 

GSO Super Plossl 32mm

GSO SuperView 15mm

2x Barlow Lens

Astronomik UHC 1,25"

polaryzacyjny x2

 

Myślałem o czymś tanim 2" do przeglądu nieba i oglądaniu dużych DSów w całości z zapasem wokół np. M31, Veil.

Zastanawiałem się również o czymś do planet już bliżej 10 mm.

 

Niebo mam wiejskie, niby klasa 3 według lightpollutionmap ale to był stan na 2015 a od tamtej pory wszystko się zmieniło, na gorsze. Jeżeli to jest jakiś wyznacznik (a podobno dla niektórych jest) to Veila widać jeszcze bez filtrów w każdym obiektywie jako w miarę zarysowane pojaśnienie na tle nieba.

 

Z góry dzięki za rady i sugestie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tani, dobry, 2" okular do przeglądu nieba to dla mnie Baader Scopos 30mm lub 35mm. Ma trochę skłonności do nieostrzenia na krawędziach pola widzenia, ale przy DS nie powinno to raczej szczególnie mocno przeszkadzać. 

Jeśli chcesz obserwować nim rozległe mgławice jak Veil czy NGC7000 to polecałbym też filtr UHC 2"

 

Osobiście zrobiłem sobie w teleskopie prowizoryczny "trzymacz" filtru 2" bezpośrednio w wyciągu, dzięki czemu mogę go używać również z okularami 1,25", z kolei filtr 1,25" sprzedałem oszczędzając tym samym funduszy :icon_smile:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scoposy trafiają się na giełdzie coraz rzadziej, 30 mm to już biały kruk.

Dobrą opinię cena/jakość mają Hyperiony, używki trafiają się od czasu do czasu.

Barlow GSO ED 2"  ( https://www.astrozakupy.pl/apochromatyczna-soczewka-barlowa-2x-ed-28221-8211-gso/1041/) ma odkręcaną soczewkę, można mieć z niego i Barlowa i przedłużkę 2" z gwintem filtrowym ( o redukcji 2"/1,25" nie wspomnę ). Używane pojawiają się dosyć często.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje maks na okular to 200 zł. Barlowa mam, niby daje jakieś tam aberracje ale nie widać ich na DSach i wolę uzupełnić sobie lukę "planetarną" i kupić jakąś dychę. Nie wiem tylko czy ES 10 mm 70 stopni AFOV 1,25" czy Baader Planetarium Classic Ortho 10 mm 1,25" Ortho ma bardzo dobre opinie ale i ES nie zbiera najgorszych a wygrywa polem co w teleskopie na Dobsonie jest istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o długoogniskowy 2" to nie wiem czy coś sensownego znajdziesz do 200zł, nawet na giełdach...

A w kwestii okularu planetarnego w tej kwocie dla Synty 12" to na Twoim miejscu brałbym raczej coś krótszego rzędu 6-7mm. Miałem kiedyś okular TMB Planetary II 6mm i byłem z niego zadowolony, można też spotkać dużo dobrych opinii na forach

 

Edytowane przez lukaskot779
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o 2 cale do przeglądu nieba to polecam ES  Maxvision 28 mm. Fajny oklular w F5 z przyzwoitą korekcja, jednak koszt używki to około 350 zł. Słyszałem też dobre opinie o Scoposie 30 mm.  Miałem GSO Superview 30 mm  i 20 mm w F5 (GSO 10)  i niestety jak dla mnie obraz nieakceptowalny.

Do średnich powiększeń niezły jest Baader Hyperion 10 mm. Koszt używki to około 300 zł. Nie wiem czy jest sens kupować tańsze okulary.

Za 200 zł chyba nie kupisz nic lepszego nic okulary o konstrukcji Erfle'a, które mają słabą korekcją w światłosilnych teleskopach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety też już jestem zdania, że obraz z tych okularów GSO nie jest akceptowalny. A przynajmniej już nie jest. Od 2009 roku jadę na okularach za 200-300 zł i wiele obserwacji uznaję za owocne także sens kupowania tańszych okularów jak najbardziej jest. Niestety GSO trochę mydlą i nie bardzo działają w tych światłosiłych. Nigdy nie miałem takich nadwyżek budżetowych by kupować okulary po 500 zł a od niektórych słyszałem że optyka 1,25" zaczyna się od 750 zł... ;) Dlatego też stworzyłem ten wątek, może coś się pojawiło na rynku budżetowego co gra z lustrami 12" i daje ładne obrazy DS. No i ciągle nie wiem co wziąć na zamianę kitowego 10mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Dementorin napisał:

No i ciągle nie wiem co wziąć na zamianę kitowego 10mm.

Mam SW UWA 8 mm 70* w tej starszej wersji.Używałem go w 14" i byłem z niego bardzo zadowolony.

Te szkiełko wydaję się być bardzo rozsądnym wyjściem w Twojej sytuacji.

Mam go na sprzedaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, memos napisał:

Z takim polem nie polecam kupować czegokolwiek do DSów.

Zgadzam się. Tylko że kryterium jest tu cena 200/300 zł co zdaje się wykluczać szerokokątne zabawki. Pole małe ale jego jakość dobra jak czytam opinie. Z tą kwotą raczej nie ma zbytnio pola do manewru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak szukałem okularu do planet, to spotkałem opinie, że lepsze od TMB są TS Planetary HR, i kupiłem 5 mm. Sam ich jednak nie porównywałem.
Używam go regularnie w Taurusie 300/1500 (x300, źrenica 1 mm) do Księżyca, planet, gwiazd podwójnych, gromad kulistych i mgławic planetarnych. Porównywałem go parę razy do BCO 6 mm i w typowych warunkach nie jest on dużo gorszy, ale za to o niebo wygodniejszy w użytkowaniu. Taurusa stawiam na platformie, więc pole 58
° tak bardzo nie uwiera. Jak na okular za 300 zł, dla mnie jest super.

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Mareg napisał:

Jak szukałem okularu do planet, to spotkałem opinie, że lepsze od TMB są TS Planetary HR, i kupiłem 5 mm. Sam ich jednak nie porównywałem.
Używam go regularnie w Taurusie 300/1500 (x300, źrenica 1 mm) do Księżyca, planet, gwiazd podwójnych, gromad kulistych i mgławic planetarnych. Porównywałem go parę razy do BCO 6 mm i w typowych warunkach nie jest on dużo gorszy, ale za to o niebo wygodniejszy w użytkowaniu. Taurusa stawiam na platformie, więc pole 58
° tak bardzo nie uwiera. Jak na okular za 300 zł, dla mnie jest super.

Czytałem o nich (TS HR) że mają aberkę chromatyczną i fasolkują. Jak Ty to widzisz? Szczególnie na Księżycu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyraźnej aberki nie widzę, nawet na Wenus. W każdym razie jest na tyle mała, że jest zdecydowanie zdominowana przez aberkę atmosferyczną. Tak samo na Syriuszu.

Na Księżycu nie widzę jej wcale, przynajmniej x300, kiedy obraz już nie wypala oczu.

Co do fasolkowania, to masz na myśli astygmatyzm? Na Księżycu nie wiem, czy to dam radę zobaczyć.

WIele razy natomiast patrzyłem przez niego na gwiazdy podwójne, i były punktowe, tak jak punktowe mogąbyć w Newtonie.

W refraktorze 80/600 najczęściej używam go z Barlowem x2 GSO ED i tu gwiazdki są "refraktorowo punktowe".
Myślę, że to jest zysk ze stosunkowo małego pola.

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 8.04.2020 o 14:10, lukaskot779 napisał:

Dlatego moim zdaniem najlepiej w tym przedziale cenowym zainwestować w TMB z okolic 6-7, ewentualnie 8mm.

Lepiej wziąć 6mm czy 8mm do którego będzie się stosowało czasami Barlowa x2? 6mm z barlowem da 3mm co wydaje się być już ekstremum nie do użycia przez 99% nocy w roku. 4mm niby podobnie. Nie wiem w co celować. :/

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie najpierw jakiego masz tego barlowa? Bo nie ukrywajmy - jeśli nie jest z dość wysokiej półki to czy użyjesz z nim okularu za 200zł czy za 2000zł - różnicy nie będzie bo wtedy ten barlow obraz dawany przez okular zdegraduje. Po drugie - słuszna uwaga, 3-4mm przy ogniskowej 1500mm da już raczej nieakceptowalne wartości. Osobiście jednak jestem zdania że im mniej "szkła" po drodze tym lepiej - szczególnie przy krótkoogniskowych okularach, dlatego inwestowałbym raczej w okular, który byłby używany bez barlowa.

Czy lepiej 6 czy 8 mm? Ja w Syncie 10" wbrew pozorom lubię używać dość często 4,7mm - daje mi to 255x i 1mm źrenicy wyjściowej, co często wykorzystuję głównie na małych DS, ale i na obiektach Układu Słonecznego. W twoim teleskopie okular 6mm dałby 250x i źrenicę 1,2mm. Myślę że śmiało możesz celować w 6mm, jako że przy 8mm zdaje mi się, że możesz już czasem odczuwać braki tego powiększenia

Edytowane przez lukaskot779
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.