Skocz do zawartości

Margorotus

Społeczność Astropolis
 • Zawartość

  88
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

71 Neutral

O Margorotus

 • Tytuł
  Alnitak
 • Urodziny 08.08.1988

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Barczewo
 • Zainteresowania
  Astronomia, wędkarstwo, książki (ich czytanie, lub posiadanie)
 • Sprzęt astronomiczny
  SkyMaster 15x70, Sonnar 4/300, EOS 350D, montaż CG5 z motorem w osi RA
 1. Śruba ślimakowa

  Zgadza się! Ślimak jest równy po obu stronach. Zapomniałem zupełnie, że sprzęgiełko jest oddzielną częścią. Jak dotąd bowiem wstrzymałem się z wyjęciem ślimaka, by najpierw teoretycznie wybadać temat. Wydaje mi się, że takie precyzyjne i skuteczne wyprostowanie ślimaka może być trudne. Przysłowiowe uderzenie młotkiem może dać krótkotrwały efekt. Byłoby trzeba najpierw go mocno nagrzać, a dopiero później naginać. W każdym razie wezmę się za wymontowanie ślimaka i po dokładnych oględzinach zdecyduję, czy zostawić wszystko jak jest, czy naprawić, zaopatrując się w nową część (co wydaje się najprostszym wyjściem). Pytanie jest tylko takie, jaką nową śrubę otrzymam...
 2. Śruba ślimakowa

  Niczego takiego nie mam. Wyjściem jest wycieczka do lokalnego tokarza (w zasięgu mam dwa warsztaty). Z tym, że to może być nieopłacalny interes, bo godzina pracy tutejszych specjalistów nie należy do tanich. Powodzenie całej operacji - w porównaniu do poniesienia wydatku - nie jest pewne. Nowa część wydaje mi się jednak korzystniejszym rozwiązaniem. Sprawa jako taka nie jest pilna. Po prostu mam nadzieję na poprawę prowadzenia montażu. Z obiektywem 300 mm i tak radzi sobie nieźle. Nie mniej oglądając kolejne zdjęcia widać, że montaż nie prowadzi równo, a skacze co kilka klatek. Być może jest to przyczyna ślimaka. Albo po prostu ten typ tak ma.
 3. Śruba ślimakowa

  Mam jeszcze wątpliwości dotyczące długości tego ślimaka - chodzi mi o jego końce, do których można przykręcić np. pokrętła. W moim przypadku pierwsza strona jest sporo dłuższa od drugiej, dzięki czemu swobodnie mieści się sprzęgiełko i pokrętło. Tym samym niemożliwa jest zamiana ślimaka stronami (z prawej na lewą).
 4. Śruba ślimakowa

  Czy śruba ślimakowa (w osi RA) z montażu EQ 5, będzie pasowała do głowicy Celestrona CG5? Te montaże są podobne do siebie, ale nie wiem, jak jest z ich wnętrznościami. W moim montażu CG5 wspomniana śruba wydaje się lekko wygięta ( zębatka ma lekkie bicie na boki). Zastanawiam się, jak rozwiązać ów problem. Najłatwiej byłoby ją wymienić, ale patrząc na zdjęcie na stronie DO, wydaje mi się, że śruby jednak się różnią. Wysłałem maila z pytaniem do serwisu DO, ale tam nie wiedzą, czy śrubę można zastosować do CG5. Link do strony https://deltaoptical.pl/sruba-slimakowa-do-montazu-eq5-os-ra,d1108.html
 5. Jak ustawić ostrość Canon 350d??

  Patrząc na to, jakie obrazy dają poszczególne maski, wg mnie największą precyzję dają te, które generują spajki (nr 1, nr 4). W pozostałych powstaje plama, która może być różnie interpretowana. Nie bez powodu maska Bathinova jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi. W Sonnarze 300 ruchy pierścieniem ostrości są naprawdę minimalne i, żeby zauważyć różnicę w ustawieniu, bez rozpromienionej gwiazdy trudno było ją wyłapać. Tym bardziej, że wyświetlacz w 350D nie należy do największych. Zawsze przymykałem obiektyw o jedną działkę, a dopiero później ustawiałem ostrość (i później fotografowałem). Faktycznie może lepiej jest robić to na pełnej dziurze.
 6. Jak ustawić ostrość Canon 350d??

  Kiedyś zgłębiając temat ustawiania ostrości, trafiłem na inne warianty maski Hartmann'a. Jeśli ktoś ma ułańską fantazję, to może zrobić sobie takie coś:
 7. Jak ustawić ostrość Canon 350d??

  Również posiadam zestaw 350D + Sonnar 300. Do ustawiania ostrości wykonałem jedną z wersji masek Hartmann'a z tektury, folii samoprzylepnej i dekielka PCV. Ostrość ustawiam w ten sposób, że robię kilkusekundową ekspozycję dla gwiazdy o średniej jasności. Na wyświetlaczu powiększam obraz i patrzę, jak wyglądają spajki. Po złapaniu wprawy i wyczuciu sprzętu, ostrość udaje się ustawić po 2-3 próbach.
 8. C/2013 US10 (CATALINA)

  Zmobilizowałem wszystkie swoje siły i dziś nad ranem zapolowałem na kometę. Księżyc wciąż dość mocno przeszkadzał. Do tego wiatr... Użyty sprzęt to Canon 350D + obiektyw Sonnar 300 na montażu EQ5. Składane w DSS i obrobione w PixLE. Wciąż nie radzę sobie z wyrównaniem tła (flatem). Może kiedyś będzie lepiej. CATALINA 01.01.2016r. 1min x 90 ISO800 Crop:
 9. Już nigdy nie będę!

  Zamiast tworzenia listy rzeczy do zabrania radzę sobie w ten sposób, że po obserwacjach (najczęściej na drugi dzień), dokonuję ogólnego przeglądu sprzętu (po wyschnięciu szkieł zakładanie dekielków, naładowanie baterii, włożenie karty pamięci do aparatu). Jako, że wszystko - oprócz eq - trzymam w dwóch walizkach (w formie plecaka), mam pewność, że nic w domu nie zostanie. Jednak tym, czego nigdy nie będę robił, to wyjeżdżanie na fotoobserwacje tylko z jednym kompletem baterii do pilota (wężyka spustowego) aparatu. I jeszcze to:
 10. Flat innym sposobem :)

  Jak prawidłowo należy zestackować flaty, a jak darki? Jako średnią, czy medianę? Załóżmy, że mamy ich np. po 30.
 11. Zaobserwowanie zakrycia Aldebarana przez Księżyc do końca było wielką niewiadomą. Chmura za chmurą... Jednak od czasu do czasu pojawiały się na niebie dziury, przez które można było zobaczyć ten kosmiczny duet. Zdjęcia jako negatyw (crop), bo Księżyc wychodził albo przepalony, albo ze słabo widocznym Aldebaranem. Użyty sprzęt: EOS 350D i Sonnar 300 z telekonwerterem 2x.
 12. Zaćmienie Słońca 20.03.2015 - zdjęcia

  Przymusowe wolne od pracy udało się należycie wykorzystać. Poprzedzająca piątek noc to czas koszmarnych snów (z porywistym wiatrem i ulewnym deszczem w roli głównej). Użyty sprzęt do foto to Sonnar 300 + konwerter 2x i EOS 350D. Kosmetyka zrobiona w Irfan View. Zaćmienie 20.03.2015 r. - godzina 10:58 Mozaika 9x Mozaika 18x
 13. obiektywy z aparatu średnioformatowego

  Po zastosowaniu przejściówki istnieje niebezpieczeństwo, że z tak krótkim obiektywem nie uda się ustawić ostrości na nieskończoność. Wtedy gwiazdy będą jak mniejsze, lub większe placki. Przerabiałem to z obiektywem M42 o ogniskowej 50mm i 135 mm. Najbardziej szkoda było mi tego drugiego. Z 350D nie chciał ostrzyć na gwiazdach. Może ktoś zna obiektyw z dawnym mocowaniem M42 o ogniskowej w przedziale 100 - 180 mm współpracującym z canonem przy astrofoto?
 14. DeepSkyStacker nie ładuje finalnego zdjęcia

  Miałem kiedyś taki sam problem. Jednym z rozwiązań jest to, aby odinstalować tą wersję, a zainstalować wersję DSS beta. Wtedy na koniec program będzie generował swoją wersję zdjęcia. Przeprowadzasz dalszą obróbkę właśnie w DSS? Znacznie lepsze efekty można uzyskać wykorzystując plik Autosave, który po całej operacji stackowania powstaje w folderze z light'ami (tam, gdzie są surowe klatki z sesji), w jakimś programie graficznym (np. PixIn). Przeczytaj te dwa wątki: http://astropolis.pl/topic/40846-obrbka-w-gimpie/ http://astropolis.pl/topic/40818-stackowanie-w-dss/
 15. Ustawienie montażu na Biegun -Pomoc !

  Wydaje mi się, że tego typu poruszenie to nie wina złego ustawienia na biegun. Gdy to jest niewłaściwie zrobione, gwiazdy jadą po różnych skosach, ale bardziej z góry na dół. Na zdjęciu są pojechane w płaszczyźnie pracy montażu. Jednym słowem Twój montaż prowadzi za szybko, lub za wolno. Ten kierunek łatwo jest określić naświetlając chwilę klatkę z włączoną prędkością x8. Czym zasilasz: bateriami, czy akumulatorem? Może źródło prądu jest na wyczerpaniu? Chociaż w sterowniku powinien być stabilizator napięcia i tego typu defekty nie powinny mieć miejsca. W tej kwestii niech wypowie się elektryk. Inną przyczyną może być wadliwe wykonanie ślimaka w Twoim EQ3-2 i przy takiej ogniskowej zawsze gwiazdy będą wychodziły rozciągnięte. Ich długość zmienia się wraz ze zmianą czasu naświetlania klatki, czy za każdym razem są takie same (przy np. 60s. i 180s.?) Ogniskowa 300 mm to już max, co można powiesić. Ja od niedawna mam podobny problem. Posiadam CG5 i z zadowalającym skutkiem robiłem zdjęcia Sonnarem 300mm przy czasach rzędu 4 min. Zachciało mi się jednak podokręcać śrubki przy ślimaku (żeby nie było luzów), poprawić ustawienie zębatek i teraz jest do kitu nawet przy 120s. Ewidentnie montaż zaczął prowadzić za wolno (lub za szybko). Im dłużej naświetlam, tym gwiazdy są bardziej pojechane. Kolejny raz <lepiej> okazało się wrogiem <dobrego>...
×