Jump to content

tomchm

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  961
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

552 Excellent

About tomchm

 • Rank
  Wega
 • Birthday 03/24/1985

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Warszawa
 • Zainteresowania
  Astronomia, kulturystyka, film, książki
 • Sprzęt astronomiczny
  SWSA, Canon EOS RP, Canon 200mm f/2.8L, Tamron SP 45mm f/1.8

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Darek ja obawiam się, że ta obudowa pod względem ładowania działa tylko w jedną stronę...
 2. Tylko tym ustrojstwem to chyba nie naładuje tych akumulatorów z powrotem - patrz komentarz na Aliexpress...
 3. Właśnie było stosunkowo zimno tej nocy, bo akurat 3-40C. Myślę, że przy mniejszym LP mógłbym naświetlać przez 4 min. i wówczas miałbym znacznie lepsze wyniki. Inną sprawą jest kwestia obróbki - nadal uczę się jej. Może w Pixinsight można więcej tego materiału wycisnąć. A brak darków... cóż... własne lenistwo Może kiedyś w przyszłości ponownie podejdę do tego materiału.
 4. Tak, ta czerwień jest naturalna - pochodzi chyba od Rho Ophiuchi. Potraktowałem ją jako LP.
 5. A choćby tak: https://getpaid20.pl/wiedza-o-pieniadzach/skad-biora-sie-pieniadze/
 6. Teoria: Po pierwsze: nie wolno luzem przewozić w bagażu rejestrowym jakichkolwiek baterii/powerbanków Li-ON oraz itp. Powodem jest ryzyko pożaru; w razie jego wybuchu ugaszenie go w luku bagażowym jest co najmniej bardzo trudne. Baterie litowe można przewozić wyłącznie w bagażu podręcznym. Jedna osoba może przewieźć luzem maksymalnie do dwóch sztuk baterii/powerbanków i to pod warunkiem, że wydajność energetyczna każdej z baterii nie przekroczy 160 Wh. Takie powerbankijak moje są traktowane jako "luźne" baterie. Można przewieźć baterię o większej wydajności, ale pod warunkiem, ż
 7. Ja do swojego setupu używam dwóch takich powerbanków: https://www.ceneo.pl/70723955;pla?se=YxWbm1iqQxdyrhZALD2q02WnsAqEsNg5&shop=147424444&gclid=CjwKCAjwzruGBhBAEiwAUqMR8GIEojdfxF6un_mvsA-d7_Otw9DJWk35ulU7b4qaRTzfKMHnvu1dSxoC-EAQAvD_BwE Sam SWSA jest zasilany bateriami, reszta jedzie na USB. Do autoguidingu używam ASIAIR. Jeszcze nie zawiodłem się na tych powerbankach - sprawdzone działanie przy -220C.
 8. Cześć, Niniejszym prezentuje moje najlepsze zdjęcie z Teneryfy, jeszcze sprzed nadejścia calimy. Fotografowanym obiektem jest IC 4592, znana potocznie jako Niebieski Koński Łeb (Blue Horsehead Nebula). Jest to mgławica refleksyjna położona w Gwiazdozbiorze Skorpiona. Gradienty nie pomagały w obróbce, poza tym przeszkadzało również zanieczyszczenie świetlne. SWSA, niemodyfikowany Canon EOS RP, Canon 200mm f/2.8L przymknięty na f/4.0. ISO 1600 3 min., 80 x light, po 100x flat i bias, bez darków. Obróbka: DSS + PS Link do stacka: https://drive.google.c
 9. Cześć, Wrzucam zdjęcie z Teneryfy - okolice Antaresa. LP oraz calima dały o sobie znać. Nie jestem zadowolony z efektów mojej obróbki, a może nic więcej z tym materiałem nie da się zrobić. Prowadzenie też zostawia wiele do życzenia (pojechane gwiazdy). Może Wam uda się uratować ten materiał. Link do stacka.
 10. Tyle że mi się nigdzie z setupem nie chciało jeździć A niebo nad Teneryfa... jakoś mnie nie zachwyciło swoją jakością - spodziewałem się mniejszego LP, a już na pewno nie spodziewałem się calimy. Zaś co do jazdy; w nocy drogą przez Park Teide jeździ mnóstwo samochodów, moja zaś miejscowka z hotelowego tarasu była dobrze oslonieta zarówno od świateł samochodowych, jak i wiejacego wiatru. W dodatku mogłem - po ustawieniu setupu - odespać nockę Ale i tak to, co najgorsze, przyszło od calimy. Jedna Hiszpanka zasugerowała mi, że powinienem był przyjechać w październiku lub listopad
 11. Mój poprzedni aparat to był modowany Canon 2000D. Po modzie wszystkie zdjęcia miałem zalane czerwienią - nie szło tego usunąć w obróbce. Poza tym ten aparat służy mi również do wykonywania zdjęć w fotografii dziennej, w związku z czym akceptuję pewne ograniczenia wynikające z braku moda.
 12. Mam złe doświadczenia z modowanymi aparatami. Poza tym, w miejscu, w którym byłem, góry ograniczały widoczność Nieba tak na ok. 200. Dodatkowo LP było większe niż myślałem, no i jeszcze doszła kalima. Ogólnie na siedem nocy tylko trzy miałem astrofotograficzne Mam jeszcze dwa inne obiekty, ale na nie przyjdzie czas później.
 13. Cześć, Niniejszym przedstawiam Wam fragment Drogi Mlecznej. Niestety zanieczyszczenie świetlne oraz calima (pył znad Sahary) dały o sobie znać. Zdjęcie było robione tutaj. SWSA, niemodyfikowany Canon EOS RP, Tamron 45mm f/1.8 przymknięty na f/4.0. 2 min. ISO 1600, 114 x light, po 100x dark, flat i bias. Obróbka: DSS + PS.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.