Skocz do zawartości

Pytanie do "Dziadka" o szczegóły ?


Tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem pod wrażeniem teleskpou "Dziadka". Mam pytanie do "Dziadka" na temat szczegółów technicznych. jakie możliwości ma taki teleskop ? Jak wykonywał zwierciadło? Ile czasu na to poświęcił ? Z czego wykonana jest taka piękna tuba ? No i oczywiście ile sumarycznie taki teleskop Go kosztował? Pytanie zadaję na forum, ponieważ wydaje mi się, że jest więcej zainteresowanych szczególami niż tylko ja.

 

Pozdrawiam

Tomasz

adres do obejrzenia teleskopu:

http://www.astrojawil.pl/listy_sfepar.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Tomaszku

koszt wykonania bez robocizny to ok.1250 pln

lustra zamówiłem u Janusza Wilanda

wyciąg fotowiz.2"/1,25" zamówiłem w Astrokraku

rurę fi 270mm do betonu zamówiłem w Castoramie najkrótszy odcinek 2,5mb

śruby ,nakrętki,łożyska,podkładki,sprężyny kupiłem w Agromie

szpachlówki z utwardz.,farby różne "sklep z cistkami"

dobbson z drzwi meblowych 18mm dół podst. gr.30mm

pozostałe elementy wykonałem sam. Opis wykonania jest w archiwum Forum/dla początkujących w formie kawę na ławę.

Prace rozpocząłem z początkiem grudnia, a odpalenie armaty nastąpiło 15-go stycznia.

lustra przyszły ok.12-go stycznia, a teleskop stał gotowy do ich wstawienia. Na podstawy lustra polecam płyty MDF 21mm są o niebo lepsze od sklejki.lustra lepiej kupić niż robić, nie zrobisz lepiej od fachowca. i masz pewność że jest oky.

dobre lustra robią Panowie Poruczko i Wiland.Poruczko ma od ręki, a Wiland nie wiem.

Skoro jest zainteresowanie tym tematem, to trzeba by poprosić Admina o jego zciągnięcie do nowego forum, by nie dublować tematu.

pozdrawiam Andrzej z Opola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś dosyć dawno temu chciałem zrobić sobie teleskop, ale niestety inne to były czasy. Udało mi się zdobyć tylko płyty 15cm, żadnych proszków, o wyciągach nie mówiąc. Projekt niestety umarł. Teraz nie za bardzo ma czas, ale gdybym miał znowu 15 lat i trochę więcej czasu zrobił bym dokładie to co zrobił Dziadek. Za niewielką kasę złożył bym sobie super sprzęt. Droga, którą poszedł Dziadek moim zdaniem jest perfekcyjna, za niewielkie pieniadzę człowiek ma fajowy sprzęt plus satysfakcję, że włożył w to też sporo swojej pracy.

 

Każdemu kto ma trochę zdolności manualnych i trochę czasu polecam takie rozwiązanie!!! To jest przepis na teleskop za tanie pieniądzę. Chłopy i baby, 1250 złociszy za taką rurę to naprawdę darmocha. Bierzcie przkład z Dziadka!!!!!!!

 

Dziadek, trzymam kciuki za Ciebie i Twojego skopa,

Siemano, tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.