Skocz do zawartości

Statyw do BPC20x60


gała

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dylemat: chcialem kupic statyw 2w1 tzn.aby nadal sie do lornetki i rownie dobrze do aparatu.

Znalazlem dwa produkty firmy VELBON:

-CX-640 wysokosc 162 cm, udzwig 2,7/5 kg, przekroj 1 nogi 26,8 mm cena ok.150 zl

-SHERPA-450n wysokosc 172 cm, udzwig 3,5/15, przekroj 1 nogi 26mm cena ok.350 zl

Jestem ciekawy z czego wynika taka duza roznica w cenie,nie znalazlem tez nigdzie informacji o materiale z jakiego wykonano glowice w tych staatywach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CX-640 ma plastikową głowicę, np. model niższy 440 nawet pod mały aparat się nie nadaje, jest beznadziejnie wiotki, podejrzewam, że ten również

ten drugi - SHERPA-450n wyglada, że głowicę ma aluminiową, do aparatu będzie ok, ale do lotnetki wątpię, tym bardziej do 20x60,

do takiej lornetki radziłbym Ci poszukać jakiegoś starego, używanego, drewnianego, trafiają się takie czasem np. na allegro.

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, ale ma tylko 140cm wysokości,

niewiem jakiego jesteś wzrostu, ale statyw pod lornetkę, to i dobrze jakby miał i dwa metry!

 

szukaj raczej czegoś takiego:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=61786047

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, najlepszy statyw pod lornetkę to taki, co ma metr osiemdziesiat czy coś. Ale z powodzeniem da sie pracowac z niższym 155-160cm. Tak sie składa,że ogladałem te Sherpy w sklepach, szukajac statywu pod lunetkę travellera. Twierdzę,że statywy z tej serii będa jak najbardziej O.K. pod lornetkę, nawet do 70mm, z racji b. solidnych nóg, kolumny i metalowej głowicy. Są jak najbardziej wystarczające pod lornetke,a przy tym ważą niewiele ponad 2kg. Jedyną wada jest ich stosunkowo niewielka wysokość. Ale i tak do obserwacji przy dużych kątach podniesienia należy wg. mnie używac składanego stołka, bo statyw do obserwacji w zenicie na stojąco musiałby mieć ze 2m. Co do tego CX640, to ma znacznie delikatniejszy trójnóg od Sherpy, wiec się nie sprawdzi, chyba,że jako statyw podróżny. Głowica to rzeczywiscie plastik, ale warto sprawdzić [zdjecia na stronie Velbona lub w sklepie], czy jest podparta jedno- czy dwustronnie na osi elewacji. Już nie pamietam ,jak jest w tym modelu. Jeśli z jednej strony, to szajs kompletny, bo gnie sie poprzecznie,że tragedia - tak było np. z fajnym statywem Soligora VT ileśtam o wadze 1.6kg, trójnóg O.K., ale głowica gięła sie pod naciskiem ręki. Głowice z tworzywa podparte dwustronnie moga być wystarczajaco sztywne pod lornetkę, o ile nie są z szajs materiału [to uwaga ogólna do stywów foto]. Niektóre Velbony miały taką głowice, dotyczy to jednak lżejszych statywów, niż te Sherpy, które jako podstawowe pod lornetkę moga być za delikatne, tym razem ze względu na trójnóg. Pozdrawiam

-Jarosław

P.S.1 Pod travellera nie wybrałem Sherpy 250 czy 600 wyłacznie dlatego,że mój limit wagowy był poniżej 2kg

P.S.2 Zerknąłem raz jeszcze,że ta Sherpa 450 ma ponad 170cm -możesz brać ją śmiało, pod lornetkę bedzie O.K. CX640 tylko i wyłacznie, jeśli ma 2 -stronnie podpartą głowice [ale chyba nie miał i to go zdyskwalifikowało dla mnie], bo jest plastikowa oraz jeśli przewidujesz nosić go czesto na plecach w terenie na duże odległości, wygra mniejszą wagą

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ponad roku mam statyw Velbon 600n Sherpa. Ustawiam na nim Kronosa 26x70. To rzeczywiście dość solidny i stabilny statyw. Jego głowica umożliwia precyzyjne prowadzenie lornety. Ale ma jedną wadę ...dość słaby mechanizm blokady wysuwania nóg /wewnątrz są słabe plastikowe elementy/. Nie zwróciłem na to uwagi i jedna z nich dość szybko "puściła" pomimo normalnego użytkowania statywu. Można temu zapobiec przez b.delikatne jego rozkładanie. Koszt tego statywu w Media Markt to obecnie ok. 330,- zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.