Jump to content

Bezchmurna wilgotna noc nad Wrocem


frebert
 Share

Recommended Posts

Nad ranem cały sprzęt ociekał już wodą. A jak się zaczęło? O 21 z minutami spotkałem się z Leszkiem J. przed moim domem (Sępolno) w celu przeprowadzenia testów fotograficznych niewypasionego sterowaniem teleskopu (mojej Synty) na platformie paralaktycznej (http://www.lx-net.prv.pl/). Opis naszych zmagań i ich efekty wsadzę za kilka dni (pewnie po najbliższych świętach) do założonego już tematu w dziale sprzętowym. Focenie zajęło nam sporo czasu, ale zostało go jeszcze na kilka obserwacji bezpośrednich - w niestety wąskim zakresie wolnego od drzew i świateł nieba . Tak więc grubo po północy przejechaliśmy szybko przez Furmana: M37, M36, M38, Byka: M1, Oriona: M42. O Marsie oczywiście nie wspomnę. Po odejściu Leszka poczekałem jeszcze na Bliźniaki i zaliczyłem w nich Eskimo Nb i na koniec Saturna. Jak widać, same raczej mało wyszukane obiekty. Zwaliłem się do wyra po 3 i teraz gęba mi się drze. Od dwóch miesięcy nie widziałem takiego nieba.

Link to comment
Share on other sites

Nie miałem wczoraj możliwości, aby cokolwiek poobserwować nawet lornetką, ale rzeczywiście niebo nad naszym miasteczkiem było wczoraj wspaniałe. A może by tak coś razem polukać? Ostatni wypad to był chyba we wrześniu na Tąpadły. Kiedy wybierasz się do Piotra?

:Beer:

Pozdrawiam

Krzysztof, Geminiplus

Link to comment
Share on other sites

Normalnie gul mi sie hustał wczoraj jak patrzyłem na niebo. Ale dopiero dzisiaj odebrałem lustro. Fajnie, że choć Wam sie udało coś popatrzyć. Jak mi się uda telepa poskładać do kupy, to wybrałbym się dziś nach Jordanów albo inne Tąpadła.

 

pozdr

th

Link to comment
Share on other sites

Kiedy wybierasz się do Piotra?

 

Na spotkanie z Piotrem szykuję się w przyszłym tygodniu. Do wtorku włącznie niebardzo mogę się ruszyć. A jeśli dziś mi Ojciec Czas zrobi mi niespodziankę - w co szczerze wątpię (patrz wyżej) - to ruszyłbym najchętnie za Wrocław. Jak się wszystko wyklaruje, to dam znać.

Link to comment
Share on other sites

Telep złożony z przygodami. Wybieram się na Jordanów lub Tąpadła. Zalezy jak będzie z wiatrem.

Krzyśku, wyjeżdzam za jakieś półgodziny (20:15). Mogę pod Ciebie podjechać - nie mam do Ciebie telefonu

 

pozdr

th

Link to comment
Share on other sites

Telep złożony z przygodami. Wybieram się na Jordanów lub Tąpadła. Zalezy jak będzie z wiatrem.

Krzyśku, wyjeżdzam za jakieś półgodziny (20:15). Mogę pod Ciebie podjechać - nie mam do Ciebie telefonu

 

pozdr

th

 

Jest w podpisie - 602 457 014. Tak czy owak chyba pojadę z Tobą następnym razem. Wyjazd na Saints Day przyspieszył mi się o jeden dzień.

Ciemnego nieba

Do zobaczenia

Krzysztof

Link to comment
Share on other sites

We Wrocławiu faktycznie piękne niebo. Dzisiaj pod znakiem planet. Wieczorem widoczna Wenus i to w gwiazdozbiorze Wężownika co nieczęsto się zdarza. Poza tym spojrzałem na Marsa, a lornetką znalazłem Urana w Wodniku i Neptuna w Koziorożcu.

Link to comment
Share on other sites

Zrezygnowałem z wyjazdu.

U mnie dmie jak cholera, teleskop na balkonie, ale Mars jeszcze poza wysięgiem.

 

U mnie, choć 400 km od Wrocławia też trochę powiewało. Ale wczoraj zrezygnowałem z wieczornych obserwacji, gdyż chciałem pooglądać "Gladiatora". Dzisiaj pewnie już nie odpuszczę, ale właśnie zastanawiam się co lepsze, wiatr, czy jesienne, smogowe dymy <_<. A takie nam grożą, jeżeli się wiatr uspokoi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.