Skocz do zawartości

Eskimo Nebula - NGC 2392


KOPER

Rekomendowane odpowiedzi

Ogladacie czasem ten obiekt ?:)

 

Jest bardzo maly ale swietnie sie czuje podczas powiekszania jak nie mglawica doslownie :)

 

Wczoraj natrafilem na ta mglawice w miescie podczas Ksiezyca ktory skutecznie "okroil" mglawice w Orionie .

 

NGC 2392 w bliznietach jest boska przy 200x bylo ja swietnie widac :) i co prawda nie probowalem wiecej ale spokojnie mozna bylo ja traktowac jak planete albo gwiazde :) co ciekawe ten obiekt jest kolorowy :)..przy malych powiekszeniach zastanawialem sie czy widze gwiazde czy cos innego bo gabaryty sa male ale wlasnie inny kolor(zloty) i nieco rozlegla konsystencja ktora mienila sie w kolorach niebieski zloty sklonily mnie do tego zeby zainteresowac sie blizej co to jest :)..przy 200x juz bylo widac ze nie jest to gwiazda a obiekt mglawicowy (badz galaktyka jak wtedy sadzilem) ...dalej byly kolory zaluje tylko ze nie powiekszylem jej do ok 300x ale to nastepnym razem moze dzisiaj ;)

 

Swietna mglawica :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeden z łatwiejszych obiektów do obserwacji małym teleskopem. Kiedyś wypatrzyłem tam przez Tała twarz Eskimosa z gwiazdą centralną zamiast nosa, całość w rozmytej otoczce. Ale tylko z filtrem OIII. Bez filtra wszystko się ze sobą zlewało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisze wrazenia obserwacji wczoraj.

 

Tego obiektu nigdy wczesniej nie ogladalem nazwa tej mglawicy tylko gdzies mi przeleciala niezauwazona. Wczorajk przypadkowo na nia wpadlem w Bliznietach bo sobie przelatywalem teleskopem po tym gwiazdozbiorze na koniec wczorajszej obserwacji Saturna i Marsa .

 

Mglawice ta oczywiscie da sie dostrzec i odroznic od gwiazdy nawet przy 40 x a w momencie gdy sie juz wie ze ona tam jest to nie ma zadnego problemu ...ja nie wiedzialem.

 

niemniej jednak zaciekawilo mnie to bo byla nieco mniej kontrastowa niz gwiazda kolo niej bedaca w Starry Night jest oznaczona jako HIP 36370. Jako ze nie wiedzialem o tym ze w tym miejscu jest mglawica a jest ona malych rozmiarow na najmniejszych powiekszeniach pierwsza mysl jaka mnie naszla to gwiazda ...potem probujac ustawic ostrosc nie udawalo mi sie to wiec posluzylem sie gwiazda wlasnie HIP 36370. Ustawilem jej ostrosc i sprawdzilem i skupialem sie na tym obiekcie i wtedy naszla mnie mysl ze jest to jakas gromada kulista a nawet galaktyka choc bardziej to pierwsze a dlaczego ? NGC 2392 widziana wczoraj byla dosc jaskrawa jak na mglawice planetarne ktore do tej pory widzialem ...prezentowala sie inaczej niz Ring Nebula (nie widzialem duzo tego typu obiektow stad dla mnie to nowosc). Wygladala doslownie jak roztrzaskana gwiazda szczegolnie w wiekszych powiekszeniach. Jasniejsze rejony (punkty) byly zabarwione na czerwono(zolto - nie zdawalo mi sie bo analizowalem to z widmem gwiazdy ktora jest blisko tej mglawicy) ciemniejsze rejony mialy zabarwienie niebieskie i byly ciemniejsze niz sasiadujaca gwiazda....wieksze powiekszenie zwiekszylo obiekt mniejsza kontrastowosc to wiadomo jednak struktora tej mglawicy jaka dostrzeglem to byl "bigos" ...czerwone(zolte) punkty przeplatajace sie z niebieskimi zabarwieniami pomiedzy nimi ...blisko srodka mialem wrazenie nieuporzadkowanych kresek ktorych w sumie nie widzialem ale chaos jaki tam wystepowal byl wlasnie w ten sposob widoczny. Np. Ring Nebula jest zupelnie inna ..nie ma tej jaskrawosci ...konkretnych punktow w swojej strukturze tak jakby byla starszym obiektem o mniejszej temperaturze. Generalnie dopiero bedac w domu dowiedzialem sie ze jest to mglawica planetarna jak sie nazywa o ile jest oddalona i co ciekawe dominujacym kolorem w tej mglawicy po czesci jest wlasnie czerwony :) ...tak czy siak obiekt jest czadowy a struktury eskimosa jednak widac nie bylo z tym ze bylo widac wyrazny "bigos" bez ladu i skladu :) ..tak ten obiekt wczoraj odebralem.

 

Dzisiaj sie przyjrze jej dokladnie :)

 

PS. Radek wyslalem Ci wiadomosc na gg ze swoim numerem napisz czy dostales :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.