Skocz do zawartości

niebo dla poczatkujacych


adamsz12

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie myśle że przecież naprawdę bez teleskopu cos można na niebie zobaczyć. Takie obserwacje do których można wykorzystać różnoraki już posiadany sprzęt nie-astronomiczny i które nic lub prawie nic nie kosztują chyba najlepiej rozpalają u początkującego zainteresowania astronomiczne. No i powodują powstawanie ciekawych pomysłow nieraz ocierających sie o umiejętności MacGywera :)

Np. posiadam kamerę cyfrową .Taką do filmowania wyjazdow turyst., imienin itp. Ma ona możliwość zmiany czasu ekspozycji w zakresach -6 do +6 (co to oznacza pozostaje tajemnicą thomsona) jak na moje oko to max, tj +6 to około 1/4 - 1/3 sekundy. Ostatnio wystawiłem ją na balkon i wycelowałem w gwiazdy na nieruchomym mini statywie stołowym i nagrałem całą godzinna taśmę. Bez żadnego powiększenia przy dość jasnym niebie (Warszawa) były widoczne gwiazdy dyszla wielkiego wozu (reszta była zakryta przez drzewo) . Przez wizjer kamery i na wyświetlaczu lcd nic nie było widać ale taśma oglądana na telewizorze pokazuje gwiazdy. No i puszczając taka taśmę na przewijaniu można zobaczyć pięknie ruch tych gwiazd. (niestety kamera nie ma możliwości nagrywania klatek w odstępach czasowych). Dodatkowym bonusem było to że przypadkowo złapałem rozblysk satelity iridium.

Albo robienie zdjęć nieba na długch czasach naświetlania, najlepiej w momentach przejścia przez roje meteorów. Czy łapanie na zdjęciach rozblysków satelitów iridium. Nie mówiąc o księżycu - np. aparatem przylepionym do lornetki. Albo wykonanie tzw. koziołka z trzech zbędnych półek regałowych walajacych sie w piwnicy.

Fajnie by było gdyby powstała w internecie stronka opisująca rózne metody i pomysły na obserwacje nieba bez teleskopu. Może ktoś sie zainteresuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj .Forum dla początkujących miało spełniać takie zadanie. Ale w pogoni za techniką i racjonalizmem zatraciło to co w astronomi najważniejsze. :) Nie tylko sprzęt o najwyższych parametrach daje radość oglądania nieba ,a kosmos sam w sobie jet tak piękny że teleskop często jest zbędny. Pozdrawiam HAMAL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trzymac, na teleskopoie astronomia sie nie konczy :D

 

A myslales o meteorkach? Piekne i proste, zwlaszcza w czasie wakacji, kiedy to kazdego dnia aktywnych jest conajmniej kilka rojow, ktore razem daja calkiem spora aktywnosc n o iperseidy sie juz zaczynaja. Polecam strone www.pkim.org dowiesz sie tam o niech wiecej.

 

P.S.

Ten zakres +6 - -6 to zapewne tzw. EV, czyli zmiana ekspozycji o pewna ustalona wartosc (doladnej definicji zapomnialem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.