Skocz do zawartości

Lornetka 1x100...


radradish

Rekomendowane odpowiedzi

Hej :)

 

Czy istnieje przyrząd optyczny o przybliżeniu 1x i dużym polu, który spełniałby rolę swoistego wydłużacza zasięgu gwiazdowego dla naszych oczu? Trochę trudno nawet wyobrazić sobie oglądanie za pomocą takich okularów Drogi Mlecznej pod ciemnym niebem :rolleyes: Ale czy jest to w ogóle możliwe do konstrukcji? :huh:

 

Rad Radish

Edytowane przez radradish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy konstrukcyjnie jest istnieje taki przyrząd tego nie wiem :szczerbaty: jedak do zwiększenia zasjęgu wystarczy sama wyczerniona rura lub dwie (taka symulacja lornetki) bez zadnych szkieł podnosi ona zasjęk o ok 0,5 Mag , no ale pole widzenia w tym przypadku nie jest zbyt duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem nie da sie zrobić takiego urzędznia (tzn mogą być coraz mniejsze powiększenia ale czy 1?) zwiększając zdolnośc skupiającą soczewki naturalną konsekwencją są jakieś pewne powiększenia.

PS.

W ogóle patrząc przez soczewke mamy jakieś pewne powiększenie ;)

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba by do nasadki bino podłączyć zamiast okularów dwa obiektywy a zamiast obiektywu jeden okular wtedy obraz byłby dwukrotnie jaśniejszy niż to wynika z szerokości źrenicy wyjściowej. oczywiście olbrzymi problem z justowaniem winietowaniem itd itd ale idea jest słuszna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba by do nasadki bino podłączyć zamiast okularów dwa obiektywy a zamiast obiektywu jeden okular wtedy obraz byłby dwukrotnie jaśniejszy niż to wynika z szerokości źrenicy wyjściowej. oczywiście olbrzymi problem z justowaniem winietowaniem itd itd ale idea jest słuszna :)

?

Pozdrawiam Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba by do nasadki bino podłączyć zamiast okularów dwa obiektywy a zamiast obiektywu jeden okular wtedy obraz byłby dwukrotnie jaśniejszy niż to wynika z szerokości źrenicy wyjściowej. oczywiście olbrzymi problem z justowaniem winietowaniem itd itd ale idea jest słuszna :)

Cosik mi się widzi,że ten numer z nasadką bino nie przejdzie. Boć działa toto na zasadzie półprzepuszczalnych luster/pryzmatów. Wiec jak puścisz dwie wiązki światła z drugiej strony nasadki bino, to na miejsce dotrze i tak połowa każdej z nich :(

Pozdrówki

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cosik mi się widzi,że ten numer z nasadką bino nie przejdzie. Boć działa toto na zasadzie półprzepuszczalnych luster/pryzmatów. Wiec jak puścisz dwie wiązki światła z drugiej strony nasadki bino, to na miejsce dotrze i tak połowa każdej z nich :(

Pozdrówki

-Jarosław

 

nawet niewiesz jak mi smutno, że masz racje :]

 

mam bino, spojrzałem w nie 2 dni temu od tyłu i zobaczyłem to o czym piszesz.

 

trzeba by tą projekcje jednoczesną wymyśleć jakos inaczej. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie, to proste...

Skoro apertura/źrenica wyjściowa = powiększenie, a źrenica ludzkiego oka to maksymalnie 5-6 mm, to żebyśmy mogli zobaczyć całe światło z takiej lornety 100 mm, musi mieć ona powiększenie co najmniej = 100/6, czyli ok. 16x. Mniej nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niestety takie urządzenie nie elektroniczne, oparte na samych soczewkach NIE ISTNIEJE :o . Wiem że to cios taki jak dla tych którzy kiedyś próbowali konstruować perpetuum mobile którzy dowiedzieli się że skonstruowanie takiej maszyny jest niemożliwe. Kiedys pisałem już na A4U że maxymalny wzrost zasięgu w magnitudo w porównaniu do obserwacji gołym okiem jest równy 5log(powiększenie), czyli jeżeli powiększenie np lornetki jest 7x to maxymalny wzrost zasięgu wynosi 4.25 magnitudo a i tak jest to tylko teoria więc w praktyce będzie nieco mniej. Oznacza to że jeżeli powiększenie jest 1x to max wzrost zasięgu wynosi 0 czyli nie ma niestety na co liczyc :angry: A szkoda.

Jeżeli natomiast użyć przyżądów elektronicznych na baterie lub inne coś w tym stylu, co zwiększa ilość światła lub zwiększa tylko sam kontrast (ewentualnie podciąga gammę obrazu) to wtedy nie ma żadnych przeszkód żeby zwiększyć sobie zasięg o dowolną ilość magnitudo przy dowolnym powiększeniu ,a nawet przy pomniejszeniu danego kawałka nieba B)

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pomysł na lornetkę 1x z dużym zasięgiem gwiazdowym. Bierzemy dwa obiektywy o ogniskowej 25mm i robimy z nich lornetkę z wyciągami okularowymi 1.25". W wyciągi wkładamy Collins Image Intensifier i gotowe :) Pewną wadą takiego rozwiązania jest koszt Intensifiera, ok. 2,500$ za sztukę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.