Skocz do zawartości

Obserwujmy R Coranae Borealis (R CrB)


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

25.04.2003 - Aktualna krzywa jasności R CrB wg. AAVSO.

 

Śledzącym zmiany jasności R CrB prezentuję poniżej aktualny wykres jej krzywej jasności według obserwatorów AAVSO.

 

rcrb_aavso.gif

Wszystkich, którzy mają gwiazdę w zasięgu swoich instrumentów obserwacyjnych zachęcam do podjęcia jej obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze tak może być, że obserwator sugeruje się krzywą jasności. Tego efektu nie da się usunąć. Po prostu należy oceniać to co się widzi i nie myśleć, że powinno być inaczej.

 

Równie dobrze ktoś mógłby wysyłać obserwacje w ogóle nie patrząc na gwiazdy. Przecież nie o to w ym chodzi. Z drugiej jednak strony duża grupa takich żartownisiów mogłaby chyba zakłócić krzywą jasności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie Oskar wyprzedził moją odpowiedź. Aktualne krzywe jasności gwiazd zmiennych można bez trudności generować na stronach AAVSO czy MEDUZY. Publikuje je też VSNET. Obowiązkiem obserwatora jest nie sugerowanie tymi wynikami, jak również własnymi, wcześniejszymi ocenami. Nie jest to na pewno łatwe, wszystko wszak zależy od rzetelności i uczciwości obserwatora.

Jak na razie nie miało to miejsca gdyż nikt z forumowiczów (czy nie dałoby się wymyślić lepszego określenia?) nie pochwalił się jeszcze obserwacją R CrB.   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest pomiar jasności R CrB wykonany kamerą Philips Vesta z obiektywem 58mm f/2. Zdjęcie jest połączeniem 20 klatek z 5 sekudową ekspozycją. Obsrwacja była wykonana 31 marca o godzinie 22:28. Użyłem programów: K3CCDTools do rejestracji, Registax do połączenia klatek oraz TeleAuto do wyznaczenia jasności. Ciekaw jestem dokładności uzyskanego wyniku.

 

RCrB.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania z powyższą obserwacją podaję oceny wizualne jasności R CrB obserwatorów AAVSO i VSNET z nocy 31.03/01.04.2003 (czas CWE):

 

31-03 21:08  8.8

31-03 21:12  8.9

31-03 21:39  8.8

31-03 22:10  8.9

31-03 23:15  9.0

31-03 23:30  8.8

31-03 23:31  9.0

31-03 23:58  8.9

01-04 00:19  9.1

01-04 01:16  9.0

01-04 02:46  8.8

01-04 04:03  9.1

 

 

03.04.2003 - uaktualniłem krzywą jasności R CrB - patrz pierwszy post tego wątku.

Zapraszam także do obejrzenia serii zdjęć ilustrujących wzrost jasności tej gwiazdy wykonanych przez Leszka Marcinka: http://www.sswdob.republika.pl/aktualnosci....htm#rcrb310303   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

11.04.2003 - zaktualizowałem krzywą jasności R CrB, patrz wykres w pierwszym poście tego wątku. Jedyną prawidłowością, jakiej można doszukać się w zachowaniu tej nieprzewidywalnej gwiazdy, jest niesymetryczność "dołków" - spadek jasnosci jest zawsze szybszy niż następujący po nim wzrost. Potwierdza to się również i teraz.   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i niestety dopiero dzisiaj w nocy ją widziałem, a ma około 7 mag. czyli nic nie wyszło z obserwowania w okresie, kiedy była słabsza. Ale dobre i to bo chyba brakuje jej jeszcze do standardowej jasności (jak pamiętam około 6,3 przynajmniej na moje oko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25.04.2003 - zaktualizowałem krzywą jasności R CrB, patrz wykres w pierwszym poście tego wątku. Na wykresie widać, że gwiazda powoli odzyskuje jasność jaką miała przed spadkiem, który nastąpił 10.02.2003.

Zachęcam do lornetkowych obserwacji.   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

05.05.2003 - zaktualizowałem krzywą jasności R CrB, patrz wykres w pierwszym poście tego wątku

Wydaje się, że kolejny epizod w "zyciu" tej zmiennej zakończył się. Tegoroczny "dołek" przypomina rozmiarami i kształtem ten sprzed dwóch lat.

Zachęcam do lornetkowych obserwacji R CrB i polowanie na kolejny "dołek".   ;)  

 

więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.