Skocz do zawartości

ostateczny wybór;/


puszi

Rekomendowane odpowiedzi

Ale ja nadal nie rozumiem dlaczego nie bede mial dobrego obrazu M57 czy M13 z przykladowym achromatem 150/750 z zaladowanym LV2,5mm (300x)? Lookalem na M57 przez Synte R4/1000 (F10) z LV5mm czyli 200x (dokladnie 2D). Nie mialem podstaw aby powiedziec, ze to za duzy power dla tej tuby. To byl taki realny MAX ktory ciagle dawal satysfakcje z obserwacji.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ETX 70mm (f5) i Skyluxa też 70 mm (f10) i różnice w aberacji są zauważalne. Fakt, że ETX ma zaledwie 350 mm ogniskowej i w związku z tym dosyć duże krzywizny powierzchni soczewek i do tego przy większych powiększeniach muszę podpierać się barlowem, który swoje do pieca dokłada. Ale w Skyluxie aberacja chromatyczna jest mniejsza i to myślę wynika właśnie ze światłosiły obiektywu.

PS. Oczywiście LV 2,5 mm nie dysponuję, ale do obu refraktorów dla porównania wkładam te same kitowe okulary MA Meade'a i Meadowego barlowa 3x.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz jest sensowne, im wieksza swiatlosila tym wieksza aberracja ale co ma do tego stwierdzenie, ze max 2D to nie prawda? No bo kurde co to ma wspolnego no? Co mi po wysokiej aberracji obiektywu achro F5 gdy jopie sie na M57 przy powerku 2D??? Ja w ogole nie widzialem wtedy zadnych aberracji (fakt ze w F10) ale co to ma wpolnego ze stwierdzeniem NGC7841, ze 2D to nie prada. No nie rozumiem kurde.

Albo ja mam jakies braki edukacyjne (prawdopodobne) albo moja synta R4 to swiatowy ewenement (nieprawdopodobne) albo NGC7841 zrobil zbyt duzy skrot myslowy i ja cos zle z jego posta zrozumialem (prawdopodobne).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej samej jakosci wykonania , lustra , soczewek itd. obserujac sprzetem o tej samej srednicy obiektywu F5 a F10 mamy lepszy obraz w F10 . Poniewaz bledy w dokladnosci wykonania maja 2x wiekszy wplyw na jakosc obrazu w F5 wzgl. F10 / W F10 obraz w ognisku jest 2x wiekszy i tez 2x mniej trzeba go powiekszac co skutkuje 2x mniejszym powiekszeniem takze efektow zwiazanych z niedokladnoscia wykonania /. okular 2,5 mm na pewno bedzie mial wieksze bledy niz 5 mm i dodatkowo pogorszy obraz .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, chyba to ostatnie. Popatrz na fragment, który podkreśliłem:

 

Przez tego bino Vixena 80mm z wymiennymi okularami co jest w DO da się bez problemu zobaczyc przerwę Cassiniego, ale to taka ciekawostka tylko, bo to w zasadzie nie lornetka :icon_wink:

 

I jeszcze taka sprawa, Hans wcześniej napisał że max powiększenie dla achromatu to 2D. To bzdura jest niestety. Zważywszy na to że dobre achromaty u nas dostępne zaczynają się od f5 a kończą na około f12 napisałbym że max powiększenie silnie zależy od światłosiły achromatu i jest tym bliższe 2D im ciemniejszy ma obiektyw. Natomiast dla najjaśniejszych, tych z f5 to max powiększenie (sensowne)może byc nawet tylko 0.5D <wow>. Bo dajcie sobie 300x do achromatu 150/750 :Boink:

 

A więc i Ty możesz mieć rację z 2D przy f10. A tolerancja wynika z własnego "progu przyzwoitości obrazu". Ja na przykład mam ten próg bardzo obniżony, bo przez niewiele sprzętów jeszcze niebo oglądałem i z wszystkiego cieszę się jak dziecko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O. no, zaczailem.

 

Ale dalej w mojej subiektywnej ocenie dla achromatu jest MAX 2D. (Com widzial tom widzial) niemniej czytajacy dostal tu w postaci wymiany postow info, ze dla tego "MAX" ma znaczenie czy mowa o jasnym czy ciemnym achromacie. I dobrze, o to chodzilo.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, zapomniałem dodać, że chodzi mi tutaj o rozdzielczość obrazu i kontrast, czyli np o obserwacje planet, gwiazd podwójnych czy też odległych budynków lub innych elementów ziemskiego krajobrazu w dzień. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z jasnością obrazu która to jest przecież nawet większa niz w Newtonie o tej samej średnicy i tutaj oglądając małe zwarte obiekty DS możemy sobie jak najbardziej pozwolić na 2D bez względu na światłosiłę achromatu.

 

Przepraszam za to niewielkie zamieszanie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.