Skocz do zawartości

Newton??


Michal Cerbinski

Rekomendowane odpowiedzi

Macie rację. Z tym że wypisywałem tylko okulary które przy f4 będą dawać porządny obraz, a faktem jest że ortoskop da obraz poprawny. Tylko że niestety żeby go ujrzeć trzeba smyrać rzęsami po soczewce ocznej ( chociaż wprawny obserwator wie, że nie trzeba oka tak blisko trzymać ). LV ma mniej więcej pole porównywalnie małe pole z ortoskopem tak więc pozostaje chyba tylko LVW :D

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię, że jestem znawcą astronomii. Czytam posty Pana Michała i zdążyłem się zorientować:

* ma lornetkę nie wiadomo jakiej klasy 10x50,

* już kupił, bądź kupuje vixena 20x80,

* jest laikiem w astro (świadczą o tym Jego pytania), kolorki DS-ów w wizualu na przykład,

* nie wiem jakim cudem skończył jakąś szkołę w Najjaśniejszej Rzeczypospolitej (mój syn z I-ej klasy podstawówki nie robi tylu ortografów),

* nie odpowiada na korespondencję prywatną (dla mnie jest nie do przyjęcia pozostawianie prywatnej wiadomości bez odpowiedzi).

 

I Wy koledzy starsi stażem astronomicznym radzicie temu Panu w kwestii kupowania 35 cm lustra?????????????????

 

Chyba, że któryś z Was chce odkupić za kwartał od Pana Michała tanio mało używany piękny teleskop.

 

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki ale niepisz jak niewiesz jak jest !!

Po pierwsze co do błędów to robie je i będe robił bo jestem dysortografem!!!!!!!!

Po drugie posiadam refraktora i w nim niema kolorków a niemiałem nigdy do czynienia z reflaktorem i dlatego pytam bo poprostu niewiem

Co do lornetki to mam ją od dwóch dni i to co sie udało mi nią dotychczas zaobserwować bardzo mi sie spodobało ogólnie jestem z niej zadowolony i polecam ten sprzęt <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to przepraszam.

To może Pan napisze co to za model refraktora, i co Pan nim już zaobserwował?

Jeżeli nie tajemnica, to gdzie Pan kupił lornetkę i jaki model, dokładniej może jak pierwsze wrażenia, jakie wyposażenie standardowe, futerał, może jakieś filtry?

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co do lornetki to sprawuje się świetnie.

Może napoczątku powiem że zakupiłem ją w USA ponieważ mam tam rodzine a akurat tak sie świetnie składało że przyjeżdżali do Polski w odwiedziny to zleciłem im kupno tej że lornetki Vixen 30x80, dodam że cena w Usa jest dużo atrakcyjniejsza niż w Polsce.

Posiadam Lornetke od dwóch dni i niemiałem zadużo możliwości do obserwacji bo pogoda nie najlepsza ale udało mi sie dostrzec między chmurkami księżyc mimo nienajlepszej pogody wyglądał znakomicie!!!

Starałem sie odszukać mgławice w orionie M42 lecz pogoda była taka kapryśna że sie to nieudało, gdy tylko warunki atmosferyczne polepszą sie z pewnośćia podziele sie wrażeniami z jakiś większych obserwacji.

Pozdrawiam Michał :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, Emce, wyluzuj. Chciał Michał mieć bino 30x80, żeby popatrzeć na Księżyc - jego prawo, co się czepiasz? Bo dużo więcej chyba bez porządnego statywu nie zobaczy, nieprawdaż? Chce kupić Newtona półmetrowego - niech kupuje.

Też jestem pod wrażeniem jego statystyk, w tydzień niecały ponad 60 postów napisał, głównie prosząc o radę, co ma kupić - też jego prawo. dopóki inni chcą z nim dyskutować. Zakupy to zawsze nośny temat. Znudzi mu się za jakiś czas, to sprzeda sprzęt, przyda się komuś innemu.

 

Jeśli boisz się już lodówkę otworzyć - zawsze możesz użyć opcji "Ignoruj użytkownika"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba lustra 350 mm F 4,5 ma glugosc ok 1500 mm . Taka rurke jak nzudzi sie montaz Dobsona łatwiej powiesic na paralaktycznym niz 2000 mm . Do planet tak czy siak z lustrem 350 mm z powodu seeingu bedziesz musial przyslony z prozdu tuby dawac np. 250 mm , 200 mm . To i tak duze lustro pozostanie . A F wzrosnie . Mam F 5,6 i nie stosuje przyslon , obraz jest ostry . A jak nie jest to szkoda wysilkow i tak mnie nie zadowoli . Jak zamowisz F 4,5 to ogniskowa bedzie 1575 . GDybys do obserwacji planet z powodu seeingu musial przyslonic lustro do 280 mm to wtedy masz F 5,6 z ogniskowa 1575 mm . Taka swiatlosila jest w porzadku nawet do plosli . Sprawdzilemu siebie . Tak dobre warunki aby z pelna srednica lustra patrzec na planety z powiekszeniem 500x to najwyzej 2 RAzy w roku . Przyslonieta tuba do 280mm tez to powiekszenie wtedy uzyska .

Do astrofoto jak w przyszlosci zassiesz lustro F4,5 jak znalazl , F 6 juz jest 'ciemniejsze ."

Zamow F4,5 . Pewnie bedzie robione w Wrocławiu . A tam dobre robia o nizszych F .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba lustra 350 mm F 4,5 ma glugosc ok 1500 mm . Taka rurke jak nzudzi sie montaz Dobsona łatwiej powiesic na paralaktycznym niz 2000 mm . Do planet tak czy siak z lustrem 350 mm z powodu seeingu bedziesz musial przyslony z prozdu tuby dawac np. 250 mm , 200 mm . To i tak duze lustro pozostanie . A F wzrosnie . Mam F 5,6 i nie stosuje przyslon , obraz jest ostry . A jak nie jest to szkoda wysilkow i tak mnie nie zadowoli . Jak zamowisz F 4,5 to ogniskowa bedzie 1575 . GDybys do obserwacji planet z powodu seeingu musial przyslonic lustro do 280 mm to wtedy masz F 5,6 z ogniskowa 1575 mm . Taka swiatlosila jest w porzadku nawet do plosli . Sprawdzilemu siebie . Tak dobre warunki aby z pelna srednica lustra patrzec na planety z powiekszeniem 500x to najwyzej 2 RAzy w roku . Przyslonieta tuba do 280mm tez to powiekszenie wtedy uzyska .

Do astrofoto jak w przyszlosci zassiesz lustro F4,5 jak znalazl , F 6 juz jest 'ciemniejsze ."

Zamow F4,5 . Pewnie bedzie robione w Wrocławiu . A tam dobre robia o nizszych F .

 

 

Dzięki za tą wypowieć chyba posłucham cie i zamówie z ogniskową f/4,5 skoro mówisz że to będzie dobry sprzęt :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominajcie chłopaki że z diafragmą na obiektywie w Newtonach nie jest już tak pięknie jak w refraktorach, gdyż tu po założeniu diafragmy rośnie procentowo obstrukcja :o .

 

Przykładowo - mamy Newtona 35 cm F4.5 z obstrukcją 25% (liniowo) i na skutek fatalnego seeingu przysłaniamy telepa do 25 cm (to i tak jest jeszcze duża apertura), a tu ni z tąd niz owąd obstrukcja wzrasta nam do 35% :Boink: co jak wiadomo pogarsza kontrast.

 

Tak więc przy ściemnianiu teleskopu trzeba już zachować pewnien umiar - złoty środek między rozdzielczością (apertura) a kontrastem (obstrukcja) B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przyslonic "tylko" do 29 cm to mamy 30 %. - uznawane za dobre jak slyszalem . Lusteko moze byc mniejsze jak wyciag bedzie " krotszy". Do 29 czy 28 cm moza smialo przyslonic lustro i kontrast nie powinien

byc gorszy .

Ale trzeba przyznac racje z tym kontrastem . Wystaczy potestowac jakie przyslony moga byc w posiadanym sprzecie .

Duze 350 mm lustro 4,5 na pewno do astrofoto jest lepsze niz F6 . Ogniskowa 1575 mm to juz max do swobodnego korzysania z telepa bez podstow .

Sam zastanawiam sie nad wyciagiem . U mnie w klasycznym rozwiazaniu i wyciagu o wys. jego korpusu 6 cm lusterko z 10-11 cm musialo by byc . W niskim wyciagu jest okular nizej i lusterko moze byc mniejsze . Z 2 cm obnizyc mozna wyciag jakby czesc mocujaca do korpusu nie byla z góry tuby lecz w jej srodku .

Grzesiek22 ma Syrusza z lustrem 4,3 i jak w tym emacie pisze ma ostre obrazy palanet.

Najlepiej popatrz w taki telep . Mozecie sie umowic. Jak w 4,3 obrazy planet sa dobre to tym bardziej w 4,5 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przyslonic "tylko" do 29 cm to mamy 30 %. - uznawane za dobre jak slyszalem . Lusteko moze byc mniejsze jak wyciag bedzie " krotszy". Do 29 czy 28 cm moza smialo przyslonic lustro i kontrast nie powinien

byc gorszy .

Ale trzeba przyznac racje z tym kontrastem . Wystaczy potestowac jakie przyslony moga byc w posiadanym sprzecie .

Duze 350 mm lustro 4,5 na pewno do astrofoto jest lepsze niz F6 . Ogniskowa 1575 mm to juz max do swobodnego korzysania z telepa bez podstow .

Sam zastanawiam sie nad wyciagiem . U mnie w klasycznym rozwiazaniu i wyciagu o wys. jego korpusu 6 cm lusterko z 10-11 cm musialo by byc . W niskim wyciagu jest okular nizej i lusterko moze byc mniejsze . Z 2 cm obnizyc mozna wyciag jakby czesc mocujaca do korpusu nie byla z góry tuby lecz w jej srodku .

Grzesiek22 ma Syrusza z lustrem 4,3 i jak w tym emacie pisze ma ostre obrazy palanet.

Najlepiej popatrz w taki telep . Mozecie sie umowic. Jak w 4,3 obrazy planet sa dobre to tym bardziej w 4,5 .

 

 

Właśnie napisałem do grześka22 na priva zobaczymy co odpowie.

Masz racje najlepiej samemu ocenić zerkając przez takiego telepa wtedy decyzje podjąć owiele łatwiej

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.