Skocz do zawartości

Księżyc na tarczy Jowisza


oskar

Rekomendowane odpowiedzi

To silnie zależy od tego czy księżyc przechodzi po jasnym czy ciemnym pasie Jowisza ale nawet wtedy jest z reguly widoczny oczywiście przy dobrym seingu w Maksutowie 35 cm którym często obserwuje planety z Obserwatorium U.J.  ;D ;D ;D

Kiedyś widziałem takie zjawisko przenośnym Maksutowem "Alamakiem" 150/1500 ale w górach na Hali Łabowskiej czyli na 1061metrach npm ;D

Ogólnie rzecz biorąc to kocham Maksutowy  mrauuuuu.. ;)

Mniejszym sprzętem ksieżyc zlewał się zwykle zaraz po weściu na tarczę planety o kilka swoich średnic  :-/(pomaga tu pociemnienie brzegowe i minimalna faza Jowisza w czasie przed i po opozycjach planety)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korekcja barwna jak pełne Apo a nawet lepiej i gdyby nie winietowanie centralne i związany z nim minimalny spadek kontrastu nikt zapewne nie tachałby dziś ani nie produkował obecnie długich i nie poręcznych rur refraktorów na obserwacje astro ;D

Temu z obserwatorium przydałby sie już generalny remont bo i warstwy MC ma mocno podniszczone i prześwity w aluminium na lustrze oraz lekko trójkątne gwiazdy przy dużym powerze od chyba za mocno skręconego kiedyś menisku a i tak daje fenomenalne obrazy planetarne i to zaraz na obrzeżu ponad milionowego obecnie Krakowa.

Zaiste potężna siła jest zaklęta w tych tajemnych Maksutowach.

Dymitr Dymitrijewicz Maksutow wiedział co robi i wielka chwała mu za to !!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że na razie niewiele zobaczyłem moim MK (był nieskolimowany) mogą zabrać głos jedynie co do koloru. Koloru w zasadzie nie ma, tzn. te efekty ktore są widoczne-wprowadza okular. Zjawisko podobne jest we fluorycie. Maksutov (o określonej aperturze) z całą pewnością jest również bardzo dobrym sprzętem do DS, autentycznie ten sprzęt "widzi" głębokie niebo. Dodając do tego małe wymiary w zasadzie można ten sprzęt odbierać jako teleskop uniwersalny. Ostrości obrazu nie osiągnie się tej uzyskiwane w refraktorze, ale mam nadzieję że różnice nie będą znaczne ( z uwagi na dłuuugie ognisko) Powoduje to na pewno ograniczenie pola, co jest oczywitym minusem, ale cóż...coś za coś.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też twierdze ze Mak to jest to. Taka ekonomiczna wersja APO. A co do tematu o ksiezycach na tarczy Jowisza: wczoraj zrobiłem fote, przy słabym seeingu (4/10) i patrze a tu wychodzi mi plamka miedzy pasami rownikowymi. Sprawdzam w SN pro a to... Callisto. Zdjęcie nie najlepsze ale i tak wyszło niezle jak na taki seeing jaki był wczoraj.

 

jowisz27042003.jpg

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś pamięta moją animację, którą nazwałem "przejście trzech cieni"? Chyba tylk Papatek zwrócił uwagę, że o tej porze nie było widać trzech cieni! Zmobilizowało to mnie do naprawdę gruntownego prześledzenia tego, co dzieje się na tej animacji.

Zapraszam na moją stronkę - zobaczyć, czy moje wnioski są słuszne:

http://www.bielack.got.pl/astronomia/obserwacje.html

i tutaj wybieramy "Przejście trzech cieni". Też pomyliłem Tarczę Callisto z cieniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszowi chodziło pewnie o księżyce o wyzszym albedo jak Io i Europa, które są bardzo trudne do detekcji na tarczy Jowisza. Ganimedes i Callisto, mimo że zbudowane w dużej mierze z lodu, na tarczy Jowisza wydają się ciemne, przez co łatwiejsze do wychwycenia.

Pozdr

Małek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie Bileack to ciemny i duży Ganimed przechodził nad cieniem Io ktore też jest na tej animacji widoczne szczególnie na początku sekwencji i przy mijaniu jaśniejszej palamy na pasie, gratulacje  z powodu uchwycenia tylu subtelnych szczegułów jednej nocy ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja nadal tego nie moge pojac :(

Jak w etxie 90 mozna wykonywac takie foty jakie pokazal Malek podczas gdy MTO (teoretycznie silniejsze) tego nie zapewnia? A moze ktos jednak zrobil tak ladne zdjecia z pomoca MTO?

 

BTW - kolejne gratulacje dla Malka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

      Ja tez wczoraj widziałem ten ksiezyc na srodku tarczy Jowisza ale myslałem ze to cien.We Fromborku seeing był zmienny ale przez jakies 10 min. widziałem ksiezyc bardzo wyraznie.Czasami widuje jakis cien(albo cos innego) w postaci krociutkiej kreseczki.Do tej pory bywało tak podczas złego seeingu wiec moze to złudzenie.Z drugiej strony czy mozliwe jest obserwowanie wydłuzonych cieni ksiezyców ze wzgledu na "sferycznosc" chmur Jowisza???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie w opozycji i teraz gdy Ziemia jest w płaszczyźnie obrotu Jowisza może tak być że księżyc i jego cień wędrują tuż obok siebie na tle tarczy i wydają się kreseczką, cień szybszego satelity przegoni inny ciemny księżyc  jak Ganimed lub Callisto i nawet zleje sie z nim na kilka minut  ;) ;) ;)

To widzieliśmy na aviku kolegi  "z Trzema Cieniami" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.