Skocz do zawartości

refraktor czy newton


greengoblin

Rekomendowane odpowiedzi

witam !!jestem nowym uzytkownikiem wiec chcialbym wszystkjich serdecznie pozdrowic i powitac.po krotce opisze sie .z astronomia mialem juz do czy nienia ale wiekszosc informacji juz jest deczko zakurzona wiec jestem tu celem ich odswierzenia ale sam nie jestem w stanie ogarnac wszystkiego jedynie czytajac posty.mam nastepujacy dylemat nosze sie z zakupem teleskopu na ktory moge przznaczyc nie wiecej niz 4000zl na wszystko.problem w tymiz nie wiem na co sie zdecydowac obecnie oferta jest tak bogata ze nie wiem kompletnie ku czemu sie sklaniac.opisze warunki w jakich bede obserwowali moze to nada kierunek dalszym rozwazaniom.mianowicie sytuacja jest niewesola wiekszosc obserwacji bede prowadzil z miasta z balkonu dosc czesto mam okazje wyjechac ok 15 - 20 min za centrun ale tam znowu jest elektrownia wiec niebo tez jest dosc jasne .mieszkam w okolicach katowic wiec ogolnie rzecz biorac sytuacja jest nie zbyt ciekawa.teraz moze slowo o tym co chce obserwowac chce zajac sie gwiazdami zmiennymi wiec sadze iz liczy sie jakosc obrazu chcialbym obserwowac i dsy i planety ale podejrzewam ze lepiej nastawic sie tylko na planety a do dsow za jakis czas pomyslec o czyms innym gdy bede mial dostep do ciemnegoi nieba prosze o pomoc po pierwsze w jaki typ teleskopu powininem inwestowac refraktor newton czy cos innego?i moze jakies konkretne przyklady bede bardzo wdzieczny za wasza pomoc mam kompletny metlik w glowie

Jeśli uniwersalny to nie ma chyba nic leprzego jak Synta 8" na dobsonie http://www.astroshop.de/shop/en/159/ Starczyłoby ci jeszcze na kilka swietnych okularów. Jakiś nagler czy LVW...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uniwersalny to nie ma chyba nic leprzego jak Synta 8" na dobsonie http://www.astroshop.de/shop/en/159/ Starczyłoby ci jeszcze na kilka swietnych okularów. Jakiś nagler czy LVW...

 

A patrzyles przez nia? A porownywales do innych? A powiesiles ja obok na paralityku? A miales przed okiem pod miejska luna i na gorskim zadupiu? A przewachlowales okulary od tych za 80pln do tych za 1800pln? A konsrwowales jej wyciag i dobsa po roku w boju?

 

Odwazna rada. Ale pewnie wiesz co mowisz.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A patrzyles przez nia? A porownywales do innych? A powiesiles ja obok na paralityku? A miales przed okiem pod miejska luna i na gorskim zadupiu? A przewachlowales okulary od tych za 80pln do tych za 1800pln? A konsrwowales jej wyciag i dobsa po roku w boju?

 

Odwazna rada. Ale pewnie wiesz co mowisz.

 

Pozdrawiam.

 

- patrzylem - daje swietne obrazy DSow, a takze planet.

- porownywalem do innych Newtonow 20cm, a takze do 15cm i 25cm - niczym nie ustepuje w swojej klasie w kwestii dawanych obrazow. Oczywiscie 25cm bije ja, a 15cm ustepuje.

- po co ja wieszac na paralaktyku, skoro jest na Dobsonie?

- nie obserwuje pod miejska luna, zawsze jezdze za miasto - tam kazdy teleskop pokazujne na co go stac, a 20cm ma w sobie niezly potencjal.

- wachlowalem okularami, od Naglera po orto. Z kazdym z nich wspolpracuje swietnie. Takze ze SWANami, czy Plosslami jest ok, oczywiscie im lepszy jakosciowo okular, tym lepszy obraz.

- po ponad rocznej eksploatacji kumpel nic nie musi robic z wyciagiem, czy Dobsonem. Kolimacje tez ladnie trzyma.

 

Za ta cena jaka jest teraz dostepna, niewazne czy w Niemczech, czy w PL - swietna propozycja. Apertura na start znakomita, mobilnosc jesli masz auto - nie ma problemu. Jesli obserwujesz z balkonu, tez sie powinienes zmiescic.

 

Reasumujac, przyzwoity kawal sprzetu, z ktorego jest zadowolonych bardzo wielu uzytkownikow na obu forach.

 

 

pozdrawiam

Maciek J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monter, ja sie nie czepiam Synty. Ja sie czepiam super rad dawanych przez ludzi ktorzy niebo obserwuja od krotkiego czasu przez maly refraktor gownianymi okulatrami.

 

Pozdrawiam.

Hans, każdy chciałby mieć takiego duuużego, ale to (chyba) nie powód do dyskryminacji na forum. Jeśli się mylę, to powiedz od ilu centymetrów można zabierać głos.

Z teleskopami to chyba tak jak z kobietami, najwięcej mają o nich do powiedzenia ci, którzy mają najmniej doświadczenia.

Jeśli to takie wkurzające, to może napisz jakieś FAQ na forum: co kupić w zależności od profilu obserwatora, warunków obserwacyjnych, kasy. Uaktualniaj to co miesiąc w zależności od aktualnych propozycji w ofercie dystrybutorów. I załóż wątek na temat zakupów sprzętu, w którym można by zabierać głos dopiero po zaliczeniu 1000 godzin lotu swobodnego - tzn samodzielnych obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, każdy chciałby mieć takiego duuużego, ale to (chyba) nie powód do dyskryminacji na forum. Jeśli się mylę, to powiedz od ilu centymetrów można zabierać głos.

Z teleskopami to chyba tak jak z kobietami, najwięcej mają o nich do powiedzenia ci, którzy mają najmniej doświadczenia.

Jeśli to takie wkurzające, to może napisz jakieś FAQ na forum: co kupić w zależności od profilu obserwatora, warunków obserwacyjnych, kasy. Uaktualniaj to co miesiąc w zależności od aktualnych propozycji w ofercie dystrybutorów. I załóż wątek na temat zakupów sprzętu, w którym można by zabierać głos dopiero po zaliczeniu 1000 godzin lotu swobodnego - tzn samodzielnych obserwacji.

 

BBwro mi nie chodzi o konkretna osobe albo dyskryminacje tych co maja mniejszy/wiekszy zolty czy bialy sprzet. Chodzi mi o to, ze osoba z kilkoma godzinami za okularem na jednym sprzecie nie ma punktu odniesienia. nie ma porownania. Ja nie mam nic do tego ze ktos ma male doswiadczenie. Nie mam nic do tego ze looka na niebo przez maly refraktorek. Nie mam nic do tego zeby dawala rady! Ale do jasnej cholery, jak czytasz 10 post pacjeta ktory wlasnie kupil skyluxa, popatrzyl 5 razy przez jego firmowe okulary i doradza drugiemu niedoswiadczonemu telekop, ktory moze i widzial na oczy, ale nie wygapil na nim nawet jednej eMki to mnie nosi. I w sumie malo wazne jest, ze mnie nosi. Wazne jest, ze to nie jest odpowiedzialne. A co do takiego FAQ. Nie mam wystarczajacego doswiadczenia. Za malo okularow i tub obmacalem, za malo glowic zajezdzilem. Mialem nie jeden montaz i nie jedna tube i nie odwaze sie. Zdaje sobie sprawe, ze nie bylo by to zestawienie ani pelne, ani obiektywne ani aktualne.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zreszta, co ja sie przejmuje. Juz mi zupelnie od tych chmurw odbija. Musze sie upic na jakims zlocie :szczerbaty:

 

Pozdrawiam.

 

No wlasnie, nie masz co sie przejmowac, swiata nie zbawisz i wszystkim nie dogodzisz chocbys nie wiem jak chcial :)

Napisalem o Syncie, zeby autor watku mial szersze rozeznanie, a nie tylko opinie kogos niedoswiadczonego.

Czytajac caly watek jeszcze raz sklanialbym sie do propozycji lemarca. Mak bedzie kompromise dla warunkow obserwacyjnych (balkonowych).

Kazdy dobiera sprzet pod siebie, jednemy pasuje to drugiemu tamto. Najlepiej bedzie, jak przed zakupem pojedziesz na jakis zlot, spotkasz sie z innymi posiadaczami sprzetu z twojej okolicy. Przejdz sie do lokalnego PTMA - takie pogawedki na zywo, polaczone z macaniem sprzetu wyrobia najlepsze zdanie w kwestii co kupic.

 

pozdrawiam

Maciek J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monter, ja sie nie czepiam Synty. Ja sie czepiam super rad dawanych przez ludzi ktorzy niebo obserwuja od krotkiego czasu przez maly refraktor gownianymi okulatrami.

 

Pozdrawiam.

No fakt...masz racje....Ale czy nie mogę mieć takiego zdania??Przecież to tylko rada czy sugestia. Przez ostatnie trzy lata przejażałem setki forów, recenzji i testów - i jakieś tam pojęcie mam :D

A zresztą to właśnie na tym forum Synta 8" była okrzyknięta najbardziej uniwersalnym sprzęciorem http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=1669

I wcale się nie wymądrzam bo "wiem że nic nie wiem" :lol:

A jeśli się czepiasz mojego refraktorka to wiedz że jestem bardzo z niego zadawolony....zrozumiałem że wcale nie najważniejszy jest jakiś wypasiony sprzęt tylko pasja. Kiedyś ludzie mogli sobie pomażyć nawet o takich "małych refraktorkach" i założę sie że czerpali nie mniejszą przyjemność z patrzenia w niebo niż my dzisiaj...

Może i się wygłupiłem ale wcale nie mam jakiś wyrzutów sumienia z tego powodu... :szczerbaty::Boink:

Pozdr

BartekK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, każdy chciałby mieć takiego duuużego, ale to (chyba) nie powód do dyskryminacji na forum. Jeśli się mylę, to powiedz od ilu centymetrów można zabierać głos.

Z teleskopami to chyba tak jak z kobietami, najwięcej mają o nich do powiedzenia ci, którzy mają najmniej doświadczenia.

Jeśli to takie wkurzające, to może napisz jakieś FAQ na forum: co kupić w zależności od profilu obserwatora, warunków obserwacyjnych, kasy. Uaktualniaj to co miesiąc w zależności od aktualnych propozycji w ofercie dystrybutorów. I załóż wątek na temat zakupów sprzętu, w którym można by zabierać głos dopiero po zaliczeniu 1000 godzin lotu swobodnego - tzn samodzielnych obserwacji.

:Salut::szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BBwro mi nie chodzi o konkretna osobe albo dyskryminacje tych co maja mniejszy/wiekszy zolty czy bialy sprzet. Chodzi mi o to, ze osoba z kilkoma godzinami za okularem na jednym sprzecie nie ma punktu odniesienia. nie ma porownania. Ja nie mam nic do tego ze ktos ma male doswiadczenie. Nie mam nic do tego ze looka na niebo przez maly refraktorek. Nie mam nic do tego zeby dawala rady! Ale do jasnej cholery, jak czytasz 10 post pacjeta ktory wlasnie kupil skyluxa, popatrzyl 5 razy przez jego firmowe okulary i doradza drugiemu niedoswiadczonemu telekop, ktory moze i widzial na oczy, ale nie wygapil na nim nawet jednej eMki to mnie nosi. I w sumie malo wazne jest, ze mnie nosi. Wazne jest, ze to nie jest odpowiedzialne. A co do takiego FAQ. Nie mam wystarczajacego doswiadczenia. Za malo okularow i tub obmacalem, za malo glowic zajezdzilem. Mialem nie jeden montaz i nie jedna tube i nie odwaze sie. Zdaje sobie sprawe, ze nie bylo by to zestawienie ani pelne, ani obiektywne ani aktualne.

 

Pozdrawiam.

Tak się składa ze SkyLuxa mam od ponad 2 lat...i choć jak pisałem mam małe doświadczenie i na tym forum jestem od niedawna - od sierpnia mam neta.... :blink: Z tymi pięcioma razami to troche przesadziełes....no i nie jestem żadnym pacjentem...no ale rozumiem że cie poniosło.......... :notworthy::szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa ze SkyLuxa mam od ponad 2 lat...i choć jak pisałem mam małe doświadczenie i na tym forum jestem od niedawna - od sierpnia mam neta.... :blink: Z tymi pięcioma razami to troche przesadziełes....no i nie jestem żadnym pacjentem...no ale rozumiem że cie poniosło.......... :notworthy::szczerbaty:

No i skąd możesz wiedzieć że nie widziałem żadnej eMki??....To był cios ponizej pasa :unsure:

No fakt że więcej eMek widziałem w lornetce...ale M42, M31, M44 czy plejadki, M27,M13 - bardzo ładnie się prezentują w SkyLuxie poza moim miastem........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koczanko. To naprawde nie bylo do Ciebie. Po prostu twoj post byl ktoryms kolenym z tego tygodnia, gdzie czlowiek majacy male doswiadczenie z zupelnie odmiennym sprzetem, polecal komus cos, czego w zyciu nie uzywal. A ze nerwowy ostatnio jestem i byles pod reka... Po prostu napietnowalem takie sytuacje i tyle.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Napisalem ze pewnie nigdy nie widziales nawet jednej eMki przez Synte ktora polecales. A napisalem to nie poto aby Ci cokolwiek wytykac ale po to zeby uzmyslowic, ze polecasz sprzet przez ktory nigdy nie obserwowales.

 

Zamknijmy spor, nie ma co tego dziergac dalej. Na zlocie obgadamy to przy browarku albo przy w/w. syncie B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koczanko. To naprawde nie bylo do Ciebie. Po prostu twoj post byl ktoryms kolenym z tego tygodnia, gdzie czlowiek majacy male doswiadczenie z zupelnie odmiennym sprzetem, polecal komus cos, czego w zyciu nie uzywal. A ze nerwowy ostatnio jestem i byles pod reka... Po prostu napietnowalem takie sytuacje i tyle.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Napisalem ze pewnie nigdy nie widziales nawet jednej eMki przez Synte ktora polecales. A napisalem to nie poto aby Ci cokolwiek wytykac ale po to zeby uzmyslowic, ze polecasz sprzet przez ktory nigdy nie obserwowales.

 

Zamknijmy spor, nie ma co tego dziergac dalej. Na zlocie obgadamy to przy browarku albo przy w/w. syncie B)

No Luz :Beer: Wszystko przez te j....ą pogode :burza::D

Pozdrawiam

Bartek K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.