Skocz do zawartości

refraktor czy newton


greengoblin

Rekomendowane odpowiedzi

witam !!jestem nowym uzytkownikiem wiec chcialbym wszystkjich serdecznie pozdrowic i powitac.po krotce opisze sie .z astronomia mialem juz do czy nienia ale wiekszosc informacji juz jest deczko zakurzona wiec jestem tu celem ich odswierzenia ale sam nie jestem w stanie ogarnac wszystkiego jedynie czytajac posty.mam nastepujacy dylemat nosze sie z zakupem teleskopu na ktory moge przznaczyc nie wiecej niz 4000zl na wszystko.problem w tymiz nie wiem na co sie zdecydowac obecnie oferta jest tak bogata ze nie wiem kompletnie ku czemu sie sklaniac.opisze warunki w jakich bede obserwowali moze to nada kierunek dalszym rozwazaniom.mianowicie sytuacja jest niewesola wiekszosc obserwacji bede prowadzil z miasta z balkonu dosc czesto mam okazje wyjechac ok 15 - 20 min za centrun ale tam znowu jest elektrownia wiec niebo tez jest dosc jasne .mieszkam w okolicach katowic wiec ogolnie rzecz biorac sytuacja jest nie zbyt ciekawa.teraz moze slowo o tym co chce obserwowac chce zajac sie gwiazdami zmiennymi wiec sadze iz liczy sie jakosc obrazu chcialbym obserwowac i dsy i planety ale podejrzewam ze lepiej nastawic sie tylko na planety a do dsow za jakis czas pomyslec o czyms innym gdy bede mial dostep do ciemnegoi nieba prosze o pomoc po pierwsze w jaki typ teleskopu powininem inwestowac refraktor newton czy cos innego?i moze jakies konkretne przyklady bede bardzo wdzieczny za wasza pomoc mam kompletny metlik w glowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. duży masz ten balkon czy mały i w którym kierunku ?

2. masz jakiś transport ?

 

Jak planetki - to raczej celuj w refraktor

Jak DS - to raczej Newton

 

4000 tys. - może być jakiś Orion/Celestron ED 80 + oklularki

 

no nie wiem - astroforumowicze pewnie pomogą :D

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(ciach!) ...chce zajac sie gwiazdami zmiennymi... (ciach!) ...chcialbym obserwowac i dsy i planety... (ciach!) ...mam kompletny metlik w glowie

Nie jestem specem od zmiennych i nie za bardzo znam się na sprzęcie! :)

Z tego jednak, co udało mi się dotychczas dowiedzieć, jeśli chcesz zająć się zmiennymi, to w zupełności wystarczy Tobie lornetka. Myślę, że po jakimś czasie, gdy już odkurzysz swoją wiedzę, będziesz miał mniejszy mętlik w głowie i zdecydowanie łatwiej będziesz mógł sprecyzować czy i co chcesz obserwować.

 

Sądzę, że w ten sposób zaoszczędzisz pieniądze i unikniesz rozczarowań...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obserwacjach zmiennych lornetka to must-be, najlepiej coś około 10x50 (np. Minolta Activa), do tego sprzęt do planet, bo o DSach z Katowic raczej możesz zapomnieć. Celowałbym w Maka, np. Oriona 127mm z lantanowym zoomem 8-24mm, ewentualnie refraktor 80ED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie .niebawem stane sie posiadaczem lornetki kronos 20x60 wiec ona bedzie sprzetem do zmiennych nie powiedzialem ze chce glownie obserwowac zmienne wrecz przeciwnie.moj balkon jest skierowany na zachod jest duzy.poza miastem mam takze nienajlepsze niebo slyszalem ze maki pokazuja swoje mozliwosci dopiero pod naprawde ciemnym niebem.domyslam sie ze dsy odpadaja w okolicach katowic wiec co jest lepsze do planet maki czy refraktory i co lepiej sobie poradzi z zanieczyszczonym niebem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo maki jak i refraktory posiadają swoich zwolenników. Zasada jest zawsze ta sama - Ty musisz wybrać. Na balkon proponowałbym maka ze względu na krótką tubę, jeżeli refraktor to i tak max. ze względu na rozmiary tuby 900mm (ogniskowa). Co do zanieczyszczonego nieba (light polution) to coś trzeba z filtrów dobrać.

 

Resztę koledzy z astroforum doradzą :D (ja jeszcze za mało wiem)

 

PS. jak zdecydujesz czy: refraktor czy mak - to wtedy doradzimy który :D

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy był taki wątek, ale ze względu na częste zapytania nowych osób majacych podobne dylematy może by napisać w formie tabeli do czego z grubsza dany typ sprzętu jest preferowany, bo po pięciu radach taki człowiek głupieje i nadal nie wie co wybrać. Główne kryterium to cena i wiadomo że najtańsze i zarazem najbardziej uniwersalne do typowych obserwacji są newtony na montażu dobsona, przy stosunkowo dużej mocy zbiorczej i rozdzielczej. W drugiej grupie umieścił bym droższe typowo planetarne Cassegrainy w odmianie Schmidta i Maksutowa, które są najlepsze do obserwacji i fotografii planet, a w trzeciej zabawki apochromatyczne wraz z montażami dla koneserów z kasą i zacięciem do astrofotografii DS na CCD, do czegó głównie są stworzone. Tanie refraktory sklasyfikował bym jako sprzęt dla poczatkujących bez określonych celów i ambicji na przyszłosć. Lornetki zaś jako sprzęt rozpoznawczy, który pomaga odszukiwać i poznawać ciekawsze obiekty DS, przydatny też bardzo do zawansowanych obserwacji jaśniejszych komet i gwiazd zmiennych. Sądzę że im prostrzy będzie taki podział, tym łatwiej będzie dokonać wyboru proporcjonalnie do zasobów finansowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak dlugo tylko planety bedziesz chcial ogladac . Kiedys nastapi znudzenie i pociagniesz w cemniejsze niebo . Jak kupisz sprzet tylko planetarny to z rok i nowy bedziesz kupowal . Chyba, ze zrekomensujesz ta potrzebe poprzez fotografowanie nieba . W rejonie Katowic jest grupa osob bedaca na tym forum . Umow sie z nimi na lukanko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli mam rozumiec ze maki to sprzet typowo planetarny i na wieksze wrazenia pod ciemnym niebem przy obserwacji ds nie ma co liczyc.?? wiec co bylo by bardziej uniwersalne?cos co przy okazjonalnym wypadzie za miasto tez da podziwiac dsy.nie wiem czy lepiej inwestowac w sprzet planetarny czy w cos posredniego ale w takim razie co radzicie.z tego co czytalem to rozumie ze newton pod jasneym niebem mija sie z powolaniem a do planet tez sie zbytnio nie nadaje .pomoze mi odpowiedz na pytanie jak widac dsy przez maka i refraktory rowniez ich porownanie.zdaza mi sie wyskoczyc poza miasto ale 95% obserwacji to miasto .balkon to nie problem moge zniesc teleskop na dol na skwerek ale z tamtad niebo tez jest jasne:/

Edytowane przez greengoblin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, aby astroamator chciał w swej karierze zawężać się tylko i wyłącznie do jednego typu optyki. Wybierzesz jedno, to i tak będziesz chciał kiedyś popatrzeć przez drugie. Wybór więc zależy od tego co i chyba przede wszystkim jak chcesz pooglądać.

P.S. Na balkonie można całkiem śmiało zmieścić się z refraktorem, ale trzeba zamontować zamiast statywu słup rurowy - naprawdę pomaga.

W każdym razie jeśli wybierzesz rodzaj optyki, kup najlepszy model na który będzie Cię stać.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli mam rozumiec ze maki to sprzet typowo planetarny i na wieksze wrazenia pod ciemnym niebem przy obserwacji ds nie ma co liczyc.?? wiec co bylo by bardziej uniwersalne?cos co przy okazjonalnym wypadzie za miasto tez da podziwiac dsy.nie wiem czy lepiej inwestowac w sprzet planetarny czy w cos posredniego ale w takim razie co radzicie.z tego co czytalem to rozumie ze newton pod jasneym niebem mija sie z powolaniem a do planet tez sie zbytnio nie nadaje .pomoze mi odpowiedz na pytanie jak widac dsy przez maka i refraktory rowniez ich porownanie.zdaza mi sie wyskoczyc poza miasto ale 95% obserwacji to miasto .balkon to nie problem moge zniesc teleskop na dol na skwerek ale z tamtad niebo tez jest jasne:/
Kup sobie maka na balkon, na DS -y pojedziesz sobie na jakiś zlot, a tam newtonów zawsze w bród.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzenie że newton nie jest odpowiedni do planet to bujda. Jest tylko bardziej światłosilny i wymaga silniejszych okularów, lub dobrego barlowa z racji krótszej ogniskowej niż SC, oraz neutralnego filtra do oslabienia jasnych obiektów jak Księżyc, Wenus czy Mars. Przy dużych powiększeniach wymaga też już montażu papralaktycznego, dla lepszego komfortu obserwacji. Newton jest najbardziej uniwersalnym teleskopem i jeśli kupisz sobie do niego jakiś tańszy filtr blokujący sztuczne światła, np. UHC to i trochę mgławic z miasta zobaczysz.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomoze mi odpowiedz na pytanie jak widac dsy przez maka i refraktory rowniez ich porownanie.zdaza mi sie wyskoczyc poza miasto ale 95% obserwacji to miasto .balkon to nie problem moge zniesc teleskop na dol na skwerek ale z tamtad niebo tez jest jasne:/

 

Ja mogę Ci zaproponować śledzenie forum w "spotkaniach lokalnych". Tam umawiamy się na wypady za miasto, więc mógłbyś sam dotknąć sprzętu, zobaczyć co który potrafi i wtedy ocenisz co chcesz kupić dla siebie. W Gliwicach niebo jest jasne jak w Katowicach :angry: Jednak mogę Ci powiedzieć, że duży refraktor da dobre obrazy planet, a i widoki DSów mogą zaskoczyć w porównaniu do większych Newtonów. Stosując długoogniskowe, szerokokątne okulary można spokojnie uzykać pole widzenia ponad 2* co fajnie się sprawdza przy przeglądach nieba. Widok Księżyca lub Słońca w całości przy powiększeniu 120x robi wrażenie :rolleyes: Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że refraktor to zdecydowanie większy wydatek niż Newton i wymaga solidnego montażu, co też wiąże się z ceną. Szczególnie jeśli ma się chęć na astrofotografię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te 4000 tys zlotych ktore chce przeznaczyc wydaje mi sie byc dosc spora suma nawet jesli chodzi o refraktor mysle o kupnie czegos pod jasne niebo wiec dlatego zastanawiam sie nad refraktorem lub makiem czy ktos jest posiadaczem oriona apo 80ed?jesli tak niech podzieli sie spostrzerzeniami chodzi mi o to jakie szczegoly na powierzchni planet moge nim dostrzec bedac pod jasnym niebem i jak sie sprawuje przy wypadach za miasto (dsy)chce za jakis rok od kupna refraktora lub maka zainwestowac w cos do dsow np synta na dobsonie w zwiazku z tym mam pytania czy przez synte Synta/Sky-Watcher" DOB np zobacze z miasta wiecej szczegolow na planetach niz przez ww apo czy jednak jakosc optyki dziala na korzysc apo bo jesli nie to roznice w cenie lepiej zainwestowac w akcesoria .moj plan jest taki kupic cos do planet i okazjonalnych wypadow pod ciemne niebo np to apo i po jakims czasie zainwestowac w sprzet do dsow czyli jakas synte coi myslicie na ten temat ?poki co to apo jest mobilniejsze a dla mnie to tez dziala na jego korzysc przy ewentualnych odpowoiedziach bierzcie pod uwage iz wiekszosc obserwacji bedzoie prowadzona z okolic katowic pozdrawiam i dziekuje za poomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za 2400 z telecope-service.com mozna dostac refraktor 127/820 f/6,5

 

na balkonie sie zmiesci, ma dobry montaz Astro5, planety nie będą takie złe a DS bedą wspaniałe

 

a za reszte można dokupic pożądne okulary i diagonal i pójśc na dobrą imprezę

 

ja stawiałbym na ten sprzęt jakbym miał dostępne środki B)

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za 2400 z telecope-service.com mozna dostac refraktor 127/820 f/6,5

 

na balkonie sie zmiesci, ma dobry montaz Astro5, planety nie będą takie złe a DS bedą wspaniałe

(...)

 

Cos Ci sie pozajaczkowalo. Planety beda calkiem przyzwoite ale DS'y nie beda takie znowu wspaniale. 5" to taka trochu slabiutka aperturka do DSow. Na jasnych bedzie niezle, ale na tych ciemniejszych juz niekoniecznie. Szczeg. w miescie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos Ci sie pozajaczkowalo.

 

możliwe..

chodzi mi o to że normalnie użytkuje 102/500 i obrazy DS sa dla mnie dobre.. a jak patrzyłem kiedyś przez 120/600 to mi oczy wyszły na zewnątrz, już o 200/1200 newtonie nie mówiąc... ale to było pod dobrym niebem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy był taki wątek, ale ze względu na częste zapytania nowych osób majacych podobne dylematy może by napisać w formie tabeli do czego z grubsza dany typ sprzętu jest preferowany, bo po pięciu radach taki człowiek głupieje i nadal nie wie co wybrać.

(...)

 

Mowisz, masz. To bardzo subiektywne zestawianie. Wraz z kolejnymi sprzetami w lapkach bede to moze rozbudowywal .

 

Book1.zip

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możliwe..

chodzi mi o to że normalnie użytkuje 102/500 i obrazy DS sa dla mnie dobre.. a jak patrzyłem kiedyś przez 120/600 to mi oczy wyszły na zewnątrz, już o 200/1200 newtonie nie mówiąc... ale to było pod dobrym niebem...

 

To polecam pogapic sie przez 10" lustro :D i nie tylko na DS a rowniez na planetki :D Zawsze gdy bedziesz pozniej patrzyl przez cos o mniejszej aperturze, bedziesz czul niedosyt :D

 

 

pozdrawiam

Maciek J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czym odczytać plik z archiwum? Po rozpakowaniu nie ma żadnego rozszeżenia.

 

Ma: .xls - plik Excela...

 

Jesli masz w Win wlaczona opcje "ukrywaj rozszerzenia znanych plikow" to system Ci nie pokaze rozszerzenia.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.