Skocz do zawartości

pojedyncza ekspozycja cyfrą


adamsz12

Rekomendowane odpowiedzi

W skanerach, nawet o niewielkiej gęstości optycznej, można parametry skanowania ustawiać ręcznie. Może więc zrobić dwa skany - jeden oddający poprawnie bardziej ciemne partie, drugi jasne. I takie dwa obrazy złożyć w np. w EasyHDR uzyskując dużo większy, niż pozwala skaner, zakres D. Czy to jest jakieś wyjście dla właścicieli kiepskich skanerów?

Ups. Widzę, że o tym mowa w poście powyżej :blink:

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do efektu Schwarzschilda znalazłem tabelkę z porównaniem czasów na stronie:

http://www.kosara.net/photo/pinhole.html

To jest porównanie dla filmu czarno-białego Agfa Pan 100, ale myślę, że oddaje skalę problemu:

Measured Time__Corrected Time

1s________________3s

2s________________8s

4s_______________20s

8s_______________55s

15s____________2m10s

30s____________5m50s

1m______________16m

2m______________43m

4m____________1h45m

8m_______________5h

15m_____________13h

30m_____________34h

Wynikałoby z tego, że ekspozycja analogiem z czasem około 60 minut, to zaledwie około 2,5-3 minut naświetlania cyfrą. :Boink:

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest wzrost zasięgu gwiazdowego dla obiektywu Sonnar 300/4 z Canonem 300D, jeśli we współpracy z kliszą określano go w krańcowym przypadku na 15 magnitudo? Taki zasięg uzyskiwałem na negatywach Fuji 400 i 800 po co najmniej 10-15 minutach naświetlania, w zależności od czynników atmosferycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie.

Ta tabela, którą zacytowałem wydaje mi się nieprawdopodobnie krzywdząca dla kliszy. Może na to wszystko nakładają się jeszcze inne ograniczenia cyfry. A może współczesne klisze radzą sobie lepiej z efektem Schwarzschilda. A może też w astrofotografii nie ma znaczenia prawidłowe naświetlenie, a bardziej wywołanie jakiegokolwiek efektu na kliszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m
W skanerach, nawet o niewielkiej gęstości optycznej, można parametry skanowania ustawiać ręcznie. Może więc zrobić dwa skany - jeden oddający poprawnie bardziej ciemne partie, drugi jasne. I takie dwa obrazy złożyć w np. w EasyHDR uzyskując dużo większy, niż pozwala skaner, zakres D. Czy to jest jakieś wyjście dla właścicieli kiepskich skanerów?

Ups. Widzę, że o tym mowa w poście powyżej :blink:

 

 

no niestety czegoś takiego nie da się zrobić - upraszczając w sposób znaczny, gęstość to możliwość przeniesienia odpowiedniej ilości szczegółów w światłach oraz w cieniach. Niestety jeżeli mamy jeszcze jakieś zaświetlenie na kliszy którgo nie jest w stanie skaner odczytać- tzn. zaświetlenie ponieżej granicznej czułości skanera - to nawet maksymalnie rozjaśniając obraz nie uzyskamy niec poza rozjaśnieniem czerni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest wzrost zasięgu gwiazdowego dla obiektywu Sonnar 300/4 z Canonem 300D, jeśli we współpracy z kliszą określano go w krańcowym przypadku na 15 magnitudo? Taki zasięg uzyskiwałem na negatywach Fuji 400 i 800 po co najmniej 10-15 minutach naświetlania, w zależności od czynników atmosferycznych.

Według mojego programu http://www.piotrkow.net.pl/~astroccd/Zasieg_ccd_28.zip na kamerze Starlight Xpress wyposażonej w ten obiektyw powinno być 20,0 mag.

 

To też zależy od jasności nieba, bowiem gdy niebo jest jasne, zasięg CCD nie przyrasta liniowo, dla 2-krotnego zwiększenia zasięgu potrzeba 4-krotnie wydłużyć czas ekspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki przykład:

sumarycznie 32 minuty, 16x120" przy ISO800 - obiektyw Canon EF100/2,8 @3,5 zdjęcie kaluzny_m

gamma_18_08_04_lrgb.jpg

 

 

i klisza:

sumarycznie 30 minut , przy ISO 400, 200mm/F4, skanowanie w labie za 55 groszy

ic1318_popr2.jpg

 

Dlaczego cyfra jest naświetlona słabiej mimo że na kliszy krócej, słabsze ISO i ciemniejszy obiektyw ?

Jak to wcześniej bylo, 60 min na kliszy to 2 min cyfrą ? :szczerbaty:

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość kaluzny_m

Taki przykład:

sumarycznie 32 minuty, 16x120" przy ISO800 - obiektyw Canon EF100/2,8 @3,5 zdjęcie kaluzny_m

 

i klisza:

sumarycznie 30 minut , przy ISO 400, 200mm/F4, skanowanie w labie za 55 groszy

post-232-1140327090_thumb.jpg

 

Oba zdjęcia robione na montażu soligora, cyfra krótszą ogniskową i z pojedyńczym czasem 2 minuty... Po skanowaniu za 55 groszy widzimy ile jest obrazu w ciemnych partiach - są one płaskie i pozbawione sygnału...

 

Jak to wcześniej bylo, 60 min na kliszy to 2 min cyfrą... :szczerbaty:

Edytowane przez kaluzny_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, a może ktoś by wreszcie zmierzył, jak to jest z tym powiększeniem magnitudo. Ale dla pojedyńczego długiego naświetlenia. Bez składania i stosowania wzorów teoretycznych. Bo tak, to czuję, że żonglerka zdjęciami i argumentami nie będzie miała końca, a każdy będzie się trzymał swojego zdania. A tacy amatorzy jak ja i tak niewiele z tego wyniosą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłby ktoś przetłumaczyć na ludzki takie teksty:

 

1. "Efekt Schwarzschilda nie występuje dla czasów ekspozycji od 1/4000 s do 32 s (dla 64 s korekcja +2/3 z filtracją 50, dla 2-4 minut: +1 z filtracją 7.5G)."

 

2. "Efekt Schwarzschilda nie występuje dla czasów ekspozycji od 1/4000 s do 128 s (dla 4 min korekcja +1/3 z filtracją 2.5G)."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.