Skocz do zawartości

Canon350D i obiektyw Minolta


marpio

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem Minoltę MD 1.7/50mm przez Allegro. Jest to chyba najstarsza wersja MD jeśli się dobrze orientuję.

Zdemontowałem bagnet MD i dorobiłem bagnet EF. Nie obyło się oczywiście bez małych problemów ale wszystkie zostały pokonane. W tej chwili mam już działający zestaw Canon + Minolta. Oczywiście ostrzenie na nieskończoność bez jakichś tam dodatkowych soczewek(wystarczyła mała ingerencja w mechanikę). Dziś wykonałem kilkanaście fotek porównawczych mojej okolicy Minoltą i Heliosem 44M6.

Wyniki (wg mojej oceny oczywiście) jakości wybranych fragmentów są następujące:

 

MinoltaMD Helios44M6

1.7(2) 3 1 2 0

2.8 4 1+ 4 0+

4 4 2+ 5 2

5.6 4+ 3 5 3

-------------------------------

skala 0-6 - środek rogi

 

Widać, że Minolta nie jest tak ostra jak Helios po domknięciu przysłony, jednak w narożnikach radzi sobie znacznie lepiej. Ogólnie można powiedzieć, że od 2.8 fotki są dobrej jakości, nie straszą rozmytymi brzegami.

Gdy będę miał trochę czasu, zrobię kilka fotek z niebem w roli głównej, wtedy dopiero będę mógł ostatecznie ocenić obiektyw Minolty.

Pozdrawiam Mariusz

minolta.jpg

Edytowane przez marpio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem kilka porównawczych zdjęć Minoltą i Heliosem. Wszystkie były robione z tym samym czasem ekspozycji równym 1s przy iso1600, kolejno dla przysłony:2(1.7), 2.8, 4, i 5.6.

Dwa pierwsze przedstawiają Oriona w całości widzianego przez Minoltę i Heliosa przy pełnych otworach, trzecie to fragmenty zawierające zaznaczone obszary dla kolejnych wielkości przysłony.

Jestem bardzo ciekawy jak wypadłyby obiektywy innych firm w takich samych(lub podobnych) ustawieniach.

Aby zrobić porównanie wystarczy ustawić cyfrówkę na Oriona i pstryknąć kilka fotek z czasem 1s dla różnych otworów. To naprawdę niewiele. Wyniki zaprezentowane przez różne osoby pomogłyby napewno w wyborze optymalnego obiektywu (np.50mm) do astro. W innym wypadku każdy z nas dalej będzie eksperymentował i szukał idealnego dla siebie obiektywu popełniając te same błędy co poprzednicy. Być może można kupić obiektyw tanio i dobrze. :rolleyes:

Zachęcam wszystkich do podzielenia się swoimi fotkami i uwagami.

Pozdrawiam Mariusz

minolta.jpg

helios.jpg

wynik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proste i pouczajace doświadczenie, które pokazuje wyższość optyki obiektywu Minolty, szczególnie przy wartości przysłony-2,8. Dalsze jej redukowanie, daje w obu obiektywach wynik dość zbliżony, szczególnie gdy chodzi o błąd komatyczny na brzegach pola. Kiedyś robiłem podobne doświadczenia z Heliosem i Tessarem 2,8/50mm, lecz fotki się nie zachowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem kilka porównawczych zdjęć Minoltą i Heliosem. Wszystkie były robione z tym samym czasem ekspozycji równym 1s przy iso1600, kolejno dla przysłony:2(1.7), 2.8, 4, i 5.6.

Dwa pierwsze przedstawiają Oriona w całości widzianego przez Minoltę i Heliosa przy pełnych otworach, trzecie to fragmenty zawierające zaznaczone obszary dla kolejnych wielkości przysłony.

Jestem bardzo ciekawy jak wypadłyby obiektywy innych firm w takich samych(lub podobnych) ustawieniach.

Aby zrobić porównanie wystarczy ustawić cyfrówkę na Oriona i pstryknąć kilka fotek z czasem 1s dla różnych otworów. To naprawdę niewiele. Wyniki zaprezentowane przez różne osoby pomogłyby napewno w wyborze optymalnego obiektywu (np.50mm) do astro. W innym wypadku każdy z nas dalej będzie eksperymentował i szukał idealnego dla siebie obiektywu popełniając te same błędy co poprzednicy. Być może można kupić obiektyw tanio i dobrze. :rolleyes:

Zachęcam wszystkich do podzielenia się swoimi fotkami i uwagami.

Pozdrawiam Mariusz

 

 

ten obiekt po prawej na dole to Rigel i IC 2118 ?

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem test ten nie jest miarodajny, ponieważ gwiazdy wzięte do testów znajdują się w różnym oddaleniu od centrum kadru. Tutaj jak rozumiem wynika to z różnicy w ogniskowych, gdyby porównywać obiektywy o takich samych ogniskowych byłoby to bardzo dobrym testem. Za to dobrze pokazuje różnicę w obrazie gwiazd przy zmianie przysłony.

Przydałyby się takie testy, ale niekoniecznie porównawcze, tzn nawet jak ktoś ma jeden obiektyw to mógłby zrobić test na różne wartości przysłony, to samo w sobie już by dużo powiedziało.

Przy czym należałoby wrzucać oczywiście pełny kadr ale koniecznie crop, tzn bez pomniejszania - na maksymalnej rozdzielczości.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy, testy,.......nie będą nigdy wszyscy zadowoleni. Zawsze można się do czegoś przyczepić.

Mój test nie zawiera żadnych wyników w postaci liczb. Przekonałem się, że testy tych samych obiektywów w różnych miejscach sieci mogą być bardzo różne. Dlatego przestały być dla mnie miarodajne wyniki podawane przez testerów w postaci liczb i wykresów. Znacznie lepiej przemawiają do mnie zdjęcia zwłaszcza te z gwiazdami w roli głównej. Ustawiamy na nieskończoność i pstrykamy fotki. Robiłem wcześniej sporo testów z małych odległości i wiem, że bardzo trudno o powtarzalny wynik. Ustawienie ostrości przy pełnym otworze obiektywu jest bardzo trudne a wynik podany przez odpowiedni program może nie mieć wiele wspólnego z rzeczywistością. Dlatego test z wykorzystaniem nieba jest dla mnie akurat najlepszy. Nie chodzi przecież o podanie dokładnych wyników i oszacowanie błedów pomiarów tylko o pokazanie czego można się spodziewać po danym modelu obiektywu. Gdyby tylko większość chciała robić takie proste testy i dzielić się uwagami a nie narzekać, że test jest nieprofesjonalny, byłoby nam wszystkim dużo łatwiej. Ja sam nie mogłem się zdecydować jaki kupić obiektyw 50mm z przeznaczeniem do astro. Wszędzie tylko znajdowałem opinie, że Takumar jest najlepszy, Pancolar to jest to a Planar jest the best..... i co z tego? Potrzebowałem prostych fotek nieba, które dałyby mi pojęcie co dany obiektyw potrafi. Niestety jest o nie bardzo TRUDNO. Taki prosty test może pokazać dużo więcej niż niejedna tabela czy wykres. Na odpowiednim zdjęciu widać jak na dłoni jakie wady siedzą w tym 'najlepszym' niby obiektywie. Bardzo chętnie widziałbym propozycję jak inaczej taki prosty test przeprowadzić. Mój pomysł był bardzo prosty do zrealizowania, dlatego nie był bez wad. Ciągle będę powtarzał jedno - za mało działania, za dużo narzekania. Róbmy takie testy z korzyścią dla innych, a interpretację wyników pozostawmy każdemu z osobna. Jeśli nie będzie choćby najprostszych testów, nie będzie czego interpretować. Przecież to takie proste do zrozumienia.

Jeszcze raz zachęcam wszystkich do robienia prostych testów, pomimo wszystko będą one bardzo pomocne, o czym może się jeszcze niejeden z nas przekonać.

Pozdrawiam Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gniewaj się nie miałem zamiaru Cię krytykować tylko podsuwam moje propozycje. ja takiego testu nie zrobię bo jestem kliszowcem i nie mam cyfrowej lustrzanki.

Skąd mam wiedzieć czy gdyby Rigel był w tym samym miejscu kadru w minolcie co w Heliosie czy by nie był podobnie rozjechany ? Skoro jest bliżej środka to z definicji będzie bardziej punktowy. Pełny crop fotki mógłby to pokazać, więc Ty pewnie wiesz jak jest, ale na pomniejszonym zdjęciu słabo widac słabsze gwiazdy stąd moja propozycja. Jeszcze raz powtarzam - nie krytyka, pomysł jest świetny i wart kontynuacji, sam jestem nim bardzo zainteresowany.

Z klasy obiektywów 200mm mogę polecić jupitera 21m, koma niemal niewidoczna w całym polu przy maksymalnie otwartej przysłonie.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdy, które wybrałem do porównania oczywiście są w trochę innych pozycjach(na niekorzyść Heliosa) ale wynika to tylko z faktu różnych ogniskowych, jak słusznie zauważył adamsz12.

Dorzucam dwie fotki z centrum Oriona dla pełnych otworów obu obiektywów(oczywiście cropy).

minolta_centrum.jpg

helios_centrum.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.