Skocz do zawartości

Bieżące obserwacje


Rekomendowane odpowiedzi

Odezwał się AKTYWNY, co?

Ale nic tam. Wczoraj wystawiłem swój kuper na balkon, bo Saturnik właśnie przemykał pomiędzy blokami. Było coś ok. 20-tej. Wiaterku prawie zero. Seeing super. Gwiazdki w miejscu. Pierścionki dyfrakcyjne jak od cyrkla. Tylko od czasu do czasu wiaterek zawiewał cieplejsze masy powietrza powodując delikatne turbulencje.

A Saturnik..... Panowie! Boski! Ostrutki jak żyletka. Pierścionki wraz z Cassinim super, chociaż przerwa widoczna raczej na bokach. Na tarczy planety widoczne pasy chmur. Z tego co pamiętam to przyciemnione były w okolicach zwrotnika północnego, jeśli można się tak wyrazić, w postaci dość wąskiego paska.

To była moja pierwsza przerwa Cassiniego, taka którą na pewno widziałem, a nie mogłem widzieć, he he.

Lookanko przeprowadziłem oczywiście moim made by home 80/900 na made by home montażu azymutalnym.

Aha, przy okazji okazało się, że na mrozie wyciąg zaczął chodzić bardzo ciasno, pewnie było zbyt dokładne pasowanie pomiędzy rurą a paskami teflonu. Nie wiem czy podpiłować czy czekać do wiosny :D:Boink:

 

Pozdrówka!

 

P.S. Piszcie, co tam kto co widział, bo nie wiem czy żyjecie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, gratuluję sprzętu. Musimy się kiedyś spotkać i poobserwować conieco. Mi teraz pozostaje głównie balkon i to raczej z doskoku. Światła od OBI ograniczają mnie do jaśniejszych obiektów. A właściwie na dobrą sprawę jedyne rozsądne wyjście to Saturn. Trochę go próbowałem fotografować nieprzerobionym ToUcamem: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...ndpost&p=170504

Ale trochę lepsze materiały z MTO jeszcze czekają na obróbkę. Udało mi się MTO w miarę sztywno umocować do montażu Skyluxa i stąd te próby fotograficzne. Próbowałem też z barlowem 3x, co daje odpowienik ogniskowej około 4 m, ale niestety nie mam szukacza przy MTO i utrzymanie obrazu Saturna w polu widzenia kamerki graniczyło z cudem. Można by się pobawić w zarejestrowanie Merkurego, szkoda tylko, że najczęściej po zachodniej stronie nieba wieczorem wychodzą chmury.

Powinniśmy się już zacząć zastanawiać nad obserwacjami zaćmienia Słońca z okolic Torunia. Trzeba by się zorientować, czy nie będzie w tym czasie jakiś dodatkowych atrakcji (np przelot ISS). Ostatnio Słonko nie rozpieszcza nas szczególnymi atrakcjami. Przydałyby się chociaż jakieś plamy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampka - niestety nie dam rady powtórzyć naszego niesamowitego sukcesu z zeszłego roku

:Beer:

co nie oznacza rozpadu Toruń Drim Tim'u :ha:

BA powiem więcej - zmierza do mnie mój nowy Precious

który umili nam bardzo mam nadzieję obserwacje słoneczka

następnym razem będzie

1. zaćmienie

2. plamka

3. ISS - musimy wymysleć sposób żeby zaczęli świecić w HAlpha :blink:

4. protuberancje

5.granulki

czyli pełen wypas

:blink:

:banan:

 

p.s. jakby cóś raczej odpadam w ten weekend z wypadu, nawet krótkiego...

i qrcze nie mogę znaleźć nikogo kto by mi zrobił przelotkę na kamerkę internetową - chyba ze to zrobie sam w modelinie czy innym plastiku :angry:

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, gratuluję sprzętu. Musimy się kiedyś spotkać i poobserwować conieco. Mi teraz pozostaje głównie balkon i to raczej z doskoku. Światła od OBI ograniczają mnie do jaśniejszych obiektów. A właściwie na dobrą sprawę jedyne rozsądne wyjście to Saturn. Trochę go próbowałem fotografować nieprzerobionym ToUcamem: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...ndpost&p=170504

Ale trochę lepsze materiały z MTO jeszcze czekają na obróbkę. Udało mi się MTO w miarę sztywno umocować do montażu Skyluxa i stąd te próby fotograficzne. Próbowałem też z barlowem 3x, co daje odpowienik ogniskowej około 4 m, ale niestety nie mam szukacza przy MTO i utrzymanie obrazu Saturna w polu widzenia kamerki graniczyło z cudem. Można by się pobawić w zarejestrowanie Merkurego, szkoda tylko, że najczęściej po zachodniej stronie nieba wieczorem wychodzą chmury.

Powinniśmy się już zacząć zastanawiać nad obserwacjami zaćmienia Słońca z okolic Torunia. Trzeba by się zorientować, czy nie będzie w tym czasie jakiś dodatkowych atrakcji (np przelot ISS). Ostatnio Słonko nie rozpieszcza nas szczególnymi atrakcjami. Przydałyby się chociaż jakieś plamy.

Pozdrawiam

 

Z kolei ja gratuluję Ci pierwszych fotek! Jeszcze nigdy nie widziałem "na żywca" jak to się robi. Mam nadzieję że niedługo powtórzymy wyjazd, tym razem wyposażeni odpowiednio no i żeby było trochę cieplej :D

A na balkon nie narzekaj. Ja na przykład Ci go zazdroszczę. Sam mam na 1 piętrze azymut 72st, z prawej strony sąsiedni wieżowiec, akurat tam gdzie jeszcze się coś dzieje. Jeśli chcę oblookać Saturna to mam ok. półtorej godziny - taka przerwa między sąsiednim a moim wieżowcem.

Na wypady jestem gotowy, chociaż "nie pomalowany". Mam to gdzieś, w deszczu nie będę stał więc mi mont i statyw nie zardzewieje. Jakby się coś kroiło na zaćmionko to biorę urlop. Fajnie by było, żebyśmy się spotkali w kupie (w kupie siła hi hi).

 

 

Tadeo! Nie śledzę wątków, ale Ty chyba wyjeżdżasz na pełne zaćmienie czy mi się wydaje? Mam wielką ochotkę popatrzeć przez Twoją nową zabawkę :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według wszelkich znaków na niebie i ziemii

sprzęta dojedzie do mnie we wtorek :banan:

co do zaćmienia - zgadza się jadę do Turcji - Side - na full ciemne piwo :blink::ha:

co do loookania przez nowy preszys :lol:

to koniecznie musimy się wybrać na wypad bądź spotkać na szybkiego na mieście w ciągu dnia

mam nadzieję że ta cudna słoneczna pogoda utrzyma się troszkę dłużej niż do wtorku

do momentu jak dotrze do mnie spedytor z paczką :burza::blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w oczekiwaniu na nowy preszys Tadeo i związane z nim przyjemności wrzucam jeszcze jedną moją fotkę Władcy Pierścieni. Zrobione z balkonu przez MTO i ToUcama w ostatnią niedzielę (26.02), zestackowane z około 100 klatek, trochę poprawione levelsy w Corelu. Niestety bez Barlowa, a więc ogniskowa tylko 1360 mm.

saturn1.jpg

Cassiniego co prawda nie widać, ale pojawił się nieśmiały pasek na kulce. Muszę jeszcze popracować nad ustawieniem wzmocnienia w kamerce, no i rozwiązać kwestię ustawiania ostrości w MTO. Do tego mieszek chyba będzie najlepszy, ewentualnie spróbuję zrobić coś w rodzaju wyciągu ze starego powiększalnika. Miałem nadzieję dzisiaj powalczyć z Merkurym, ale w Toruniu ostatnio wieczorami na zachodzie wyłażą chmury i nic z tego nie wyszło.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
No to w oczekiwaniu na nowy preszys Tadeo i związane z nim przyjemności wrzucam jeszcze jedną moją fotkę Władcy Pierścieni. Zrobione z balkonu przez MTO i ToUcama w ostatnią niedzielę (26.02), zestackowane z około 100 klatek, trochę poprawione levelsy w Corelu. Niestety bez Barlowa, a więc ogniskowa tylko 1360 mm.

saturn1.jpg

Cassiniego co prawda nie widać, ale pojawił się nieśmiały pasek na kulce. Muszę jeszcze popracować nad ustawieniem wzmocnienia w kamerce, no i rozwiązać kwestię ustawiania ostrości w MTO. Do tego mieszek chyba będzie najlepszy, ewentualnie spróbuję zrobić coś w rodzaju wyciągu ze starego powiększalnika. Miałem nadzieję dzisiaj powalczyć z Merkurym, ale w Toruniu ostatnio wieczorami na zachodzie wyłażą chmury i nic z tego nie wyszło.

 

Czesc,

fajna fotka. Takie male Saturniki maja swoj urok.

 

Jak bym sie uparl to dojrzalbym "cien" Cassiniego na skrajnych lukach pierscieni :)

 

Ale az sie prosi o barlowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Barlowem 3x nie mogłem trafić w planetę, ale w nocy z soboty na niedzielę robiłem z konwerterem 2x, a więc ogniskowa 2720 mm i Cassini już jest odrobinkę widoczny. Udało mi się zarejestrować sporo filmików, niestety seeing był nie najlepszy. W wolnych chwilach złożę i wrzucę.

Tadeo - Księżyc super :notworthy: . A Słonko to nie łaska? Wczoraj widziałem maleńką, ale bardzo kontrastową plamkę na Słońcu. Nie był to numer 856, ale ta bliżej lewej górnej krawędzi:

http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/synopt...nspots_1024.jpg

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Z Barlowem 3x nie mogłem trafić w planetę, ale w nocy z soboty na niedzielę robiłem z konwerterem 2x, a więc ogniskowa 2720 mm i Cassini już jest odrobinkę widoczny. Udało mi się zarejestrować sporo filmików, niestety seeing był nie najlepszy. W wolnych chwilach złożę i wrzucę.

 

Ja przy f=3080mm jak nie wycentruje idealnie obiektu to tez sie "bujam" i szukam.

Ale zeby trafic od razu trzeba miec planete dokladnie w centrum pola.

 

Problemow dostarcza tez rozogniskowanie obrazu przy wymianie okularu na kamerke. Wtedy nawet jak mam planete w kadrze to dopoki nie zogniskuje to jej nie widze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.