Skocz do zawartości

Maty pod teleskopy


teha

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając stronki od czasu trafiam na jakieś zdjęcia ze zlotów amerykańskich. Często teleskopy są tam postawione na ładnie rozłożonej macie, dywanie lub czymś takim. Zastanawia mnie, jaki jest cel takich mat.

 

Czy mają służyć jako izolacja termiczna od podłoża ( często scopy na zlotach są stawiane na jakiś parkingach, a konwekcja powietrza nad asfaltem psuje przecież seeing maksymalnie) czy może po to, aby wiatraki chłodzące lustra nie nawiewały syfu na nie - to sprawdzałoby się na pustaniach w Arizonie? A może tylko po to, aby nie zniszczyć chromowanych nóżek podstawy dobsa ?

Zeby to było zimą, to jeszcze mogę zrozumieć - nogi marzną, dobs od śniegu może się porozklejać..., ale latem

 

Czy ktoś wie po co są takie maty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu dla wygody, bo to tak jak piknik bez kocyka :D

 

a tak poważniej to myślę, że łatwiej coś znaleść jak się upuści, na takiej macie,

okularek filterek, złączkę, śrubkę itp

pozatym łatwiej omijać sprzęt, żeby nie zawadzić, zwłasza przy foceniu, jeżeli stoi na jakiejś jasnej macie

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś mi to jednak nie pasuje, Sumasie

 

ani te wszystkie maty nie są jasne, aby słuzyć za znak drogowy - to juz lepiej małą czerwoną diodkę jak na dżwigu

ani jej wielkość nie jest taka, żeby upuszczony element się na niej zatrzymał, a zgodnie z Murphy'iem i tak się potoczy 10 metrów w bok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może chodzi o to, żeby wigotne powietrze nie owiewało otwartej celi. Osiadanie rosy na trawie będzie wielokrotnie większe niż na macie. A może w ten sposób zmniejsza się wypromieniowanie ciepła z gruntu i są mniejsze turbulencje??? Tylko głośno myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też tak myślałem Radku, ale szukając odpowiedzi na to ciekawe zagadnienie, podsunięte przez Tehę, szukając takiś zdjęć, znalazłem takie:

Roweville_C20_1.jpgRoweville_C20_2.jpgRoweville_C20_3.jpg

zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.pintovalleyobservatory.com/c20_...h_pictures1.htm

i wygląda na to, że to po prostu plandeki, rozłożone na ziemi, ale tylko pod zawartość ich cennych bagaży

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, ja np. zawsze kłade coś pod teleskop, bo wydaje mi się, że warto dbać o sprzęt, szczególnie gdy śnieg jest, trawa, miękki grunt, bo to i wilgoc później i błoto czasem. Wystarczy nawet gumowa wycieraczka sprzed wejścia do domu :) W każdy razie jestem na TAK Warto mieć taką matę obok innych akcesoriów ułatwiających życie homo observus'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozkładam zwykle tektury pod dobsa. Nie stoi wtedy w wilgotnej trawie lub nie okurza się tak bardzo na drodze gruntowej. Owszem napewno zabezpiecza to trochę przed nadmiernym wciąganiem kurzu przez wiatrak ASCT z drogi gruntowej, bo często pod nogami chodząc do okoła sprzętu wznosimy mnóstwo kurzu, co widać potem w domu na butach. Wtedy lepiej jak podkładka będzie dość szeroka i poniej właśnie chodzimy.

 

Na posadzce czy asfalcie oczywiście raczej nie używam podkładów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.