Skocz do zawartości

Co zobacze??


wiktor1912

Rekomendowane odpowiedzi

Mam teleskop bresser Pluto 114/500 i okulary 6mm 20mm 12,5mm i soczewke barlowa. Co moge nim zaobserwowac bo jak narazie bez niczyjej pomocy znalazłem sam plejady, marsa, kowisza, satura i m42. Co moge sie po nim spodziwać jak szukać ?

Prosze piszcie mam doła bo nic mi nie wychodzi jeżeli chodzi o obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teleskop bresser Pluto 114/500 i okulary 6mm 20mm 12,5mm i soczewke barlowa. Co moge nim zaobserwowac bo jak narazie bez niczyjej pomocy znalazłem sam plejady, marsa, kowisza, satura i m42. Co moge sie po nim spodziwać jak szukać ?

Prosze piszcie mam doła bo nic mi nie wychodzi jeżeli chodzi o obserwacje.

 

Naucz sie rozpoznawac charakterystyczne uklady gwiazd i wg tego bedzie Ci latwiej szukac ciekawych obiektow.

 

Zaopatrz sie w jakis program-planetarium, np. darmowe Cartes du Ciel, albo demo SkyMap Pro 8.

Kup sobie jakis maly, prosty lub wiekszy atlas nieba i przegladaj, studiuj mapki to na pewno bedzie Ci coraz latwiej.

 

Jest sporo obiektow DS (gromady otwarte, kuliste, mglawice, galaktyki) ktore jestes w stanie dojrzec. Jest tez wiele pieknych gwiazd podwojnych.

 

Ale wiekszosc z DSow jest niewidocznych golym okiem i musisz nabrac wprawy aby do nich trafic.

Szukaj albo szukaczem wg pobliskich gwiazd albo teleskopem z okularem o jak najdluzszej ogniskowej co da Ci maksymalne pole widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teleskop bresser Pluto 114/500 i okulary 6mm 20mm 12,5mm i soczewke barlowa. Co moge nim zaobserwowac bo jak narazie bez niczyjej pomocy znalazłem sam plejady, marsa, kowisza, satura i m42. Co moge sie po nim spodziwać jak szukać ?

Prosze piszcie mam doła bo nic mi nie wychodzi jeżeli chodzi o obserwacje.

 

1. Zassij jakis dobry darmowy atlas z sieci. np. to co w linku ponizej i opanuj nawigowanie po niebie

 

http://www.schoenball.de/

- pelny manual do CDC - rowniez w jezyku polskim

 

http://www.stargazing.net/astropc/download.html

- i sam CDC + bateria katalogow, pluginow, indeksow i bajerow

 

2. Przeczytaj to co w ponizszym linku, czyli opanuj metodologie obserwacji i obsluge twojego montazu.

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?download=35

 

3. Zaplanuj obserwacje. Tzn. Wybieraj na poczatek obiekty o jasnosci pow. max 10M i jak najwiekszych rozmiarach katowych.

 

4. Wyciagnij teleskop na niezaswitlona miejscowke ( zdala od swiatel miasta itp.).

 

5. Wystudz go (0.5 - 1h na kazde 10*C roznicy temp. miedzy pomieszczeniem gdzie przechowujesz teleskop a temperatura powietrza gdzie bedziesz obserwowal.

 

6. Obserwuj w bezksiezycowe noce.

 

7. Obiektow szukaj z zaladowanym do wyciagu okularem o najdluzszej ogniskowej. Dopiero gdy go odnajdziesz mozesz kombinowac z kolejnymi powiekszeniami.

 

8. Wywal na smieci soczewke barlowa i okular 6mm (lub odsprzedaj za jakies grosze)

 

9. Znajdz doswiadczonego kompana do obserwacji i popros aby pokazal co, gdzie i jak.

 

10. Jak juz zagladniesz do wyciagu normalnego teleskopu i zrozumiesz jaka jest roznica miedzy jakos a jakosc, wypytaj go jaki sprzet by Ci polecil.

 

11. Pojedz na zlot i obmacaj wiecej roznej optyki, wyrob sobie zdanie i opinie co Ci pasi, a co nie.

 

12. Zdobyta na zlocie praktyke stosuj w samodzielnych obserwacjach.

 

13. Przepros sie z portfelem, odsprzedaj za grosze obecna tube i kup sobie sprzet ktory bedzie odpowiedni do twoich warunkow i portfela.

 

14. Czytaj forum, wszystko co powyzej ( a tak naprawde 100x wiecej) mozna z niego bezproblemowo wyciagnac za pomoca opcji "szukaj"

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na jaka strone masz widok, ale okolo polnocy teraz mozesz zapolowac (mimo Ksiezyca) na M35 w Bliznietach, M44 w Raku, na Hichotki w Perseuszu (gromada podwojna pomiedzy Perseuszem a Kasjopea) mimo ze sa nisko nad pon-zach horyzontem.

 

Na pn-wch pojawia sie juz M13 w Herkulesie.

 

Sprobuj ustrzelic Kastora - uklad podwojny, Mizara w Wielkiej Niedzwiedzicy - tez podwojna.

 

Wiosna to przede wszystkim czas na galaktyki w Warkoczu Bereniki, Pannie, Lwie, Psach Gonczych i Wielkiej Niedzwiedzicy, ale te obiekty sa trudne do ustrzelenia przy obecnym Ksiezycu i przy obserwacjach z miasta.

 

Nie napisales skad jestes i jakie masz niebo!

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełniając rady kolegów, proponuję nabyć kilka ksiażek, np. "Niebo na dłoni", "Niebo na weekend" i ileś różnych takich innych o astro. Starsze książki bez problemu, czasem nawet extra tanio dostaniesz na allegro. Nie wiem, dla mnie tekst drukowany bardziej jakoś przemawia, niż dane z monitora. Choć w niektórych mogą być np. różne starsze teorie, warto je też poznać.

 

A jaki teleskop? A pytali cię, skąd jesteś, jakie masz niebo, co chciałbyś obserwować! :D

No i : co dla ciebie jest "w miarę tanie". W

 

Ode mnie: na forum najbardziej polecanym teleskopem jest Synta 8" na montażu Dobsona, dostępna obecnie w sklepie Delta Optical za 1099 zł, jeśli się nie mylę. Nie patrzyłem przez niego, ale ma tyle dobrych opinii... że sam chcę kupić.

 

P.S. Odpowiedz jasno na te zadane pytania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syntę 8" polecam z czystym sumieniem. Piękne obrazy planet a i na obrazach DS-ów się nie zawiedziesz. Oczywiście pod ciemnym niebem.

Tym sprzętem który masz spróbuj obserwować przy najmniejszych powiększeniach.

Ściągnij dwa pliki o najładniejszych obiektach lornetkowych autorstwa Watteau.

Umieściłem na serwerze swoje kopie, bo poprzednie linki nie działały.

 

Spis obiektów:

 

www.ostrowiecswki.republika.pl/lorn.doc

 

Mapki nieba:

 

www.ostrowiecswki.republika.pl/lorn.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.