Skocz do zawartości

METEORY....


Krzysiek-Polakowski

Rekomendowane odpowiedzi

(....)

Co by tu jeszcze...kolor. Meteory swieca widmem emisyjnym, czyli wyswiecaja wieksza czesc swiatla w jednej lub kilku dlugosciach fali. Na zdjeciach potrafia wychodzic na zielono, niebieskawo, w kazdym razie w porownaniu z satelitami troche nienaturalnie. W zwiazku z waskim zakresem promieniowania prawie nigdy nie widac przy nich aberracji chromatycznej. Slady jasniejszych satelitow taka aberracje wykazuja (o ile nie mamy jakiegos super obiektywu :>) (...)

 

Sorry ze Was tak zamęczam ;) ale czego mozemy się dowiedzieć na podstawie koloru meteoru?

 

Przypominam sobie ze w zeszłym roku widziałem krwisto czerwonego Perseida :o czy to mozliwe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ze Was tak zamęczam ;) ale czego mozemy się dowiedzieć na podstawie koloru meteoru?

 

Przypominam sobie ze w zeszłym roku widziałem krwisto czerwonego Perseida :o czy to mozliwe ?

 

Czasem podobno trafiaja sie i czerwone :) Choc odcienie czerwieni jakos czesciej trafiaja sie przy wolniejszych zjawiskach (to tak wg tego co dotad widzialem..)

 

Z barwy ciezko cos bezposrednio wnioskowac. Zalezy ona glownie od predkosci wejscia, kata wejscia, masy obiektu (czyli od tego ile energii sie wydziela i jakie skladniki atmosfery sa jonizowane), jak tez od skladu chemicznego samego meteoroidu. Ciezko jest prowadzic porzadne badania dotyczace barw bo to sprawa cholernie roznie oceniana przez roznych obserwatorow. Czesto zdazalo mi sie obserwac w wiekszych grupach ludzi gdzie po przelocie nawet czegos jasniejszego kazdy mial inne zdanie na temat koloru :). Nie to zeby byli daltonistami, ale jednak taka juz chyba wlasciwosc ludzkiego wzroku ;)

Przy slabszych zjawiskach ludzie czesto wpisuja w rozne raporty ze meteor byl bialy, tymczasem jego barwa jest wtedy nieokreslona bo ludzkie oko od pewnej jasnosci na barwy juz nie reaguje..

 

Na ogół mamy meteory biale, bialo-niebieskawe i zolte, bardzo duzo pomaranczowych, sporo czerwonych. Odcienie zieleni widac raczej wsrod duzych bolidow, czysto niebieskie tez sie czasem trafiaja i wygladaja dosc niesamowicie :)

Gdzies w pkim-owskich raportach ktos kiedys wpisal kolor czarny. Czy to byl gawron czy czarownica na miotle nikt nie rozstrzygnal, czarne meteory przeszly jednak do legendy :D

 

Porzadne dane mozna wyciagnac dopiero z analizy spektralnej. Od jakiegos czasu buduje spektrograf ktory pozwoli sie zabrac za takie obserwacje. Zadanie jest wcale nie takie trudne, starczy siatka dyfrakcyjna, chocby taka z allegro, obiektyw, aparat. Nie potrzeba przy tym tworzyc zadnych przyslon czy szczelin bo meteor jako obiekt punktowy sam w sobie daje ostre widmo, do tego bardzo ladne bo emisyjne, z silnie swiecacymi liniami bez rozciagnietego pomiedzy nimi teczowego continuum :)

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba mieć nadmiarowy urlop, a jak się już go ma to trzeba go jeszcze dostać, do tego budżet mnie nie puszczał.

 

O materiały z seminarium pytałem kiedyś Mariusza (jeszcze przed seminarium) ale widocznie w ferworze walki zapomniał.

Napewno o nie zapytam bo ten projekt bardzo mnie zainteresował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba mieć nadmiarowy urlop, a jak się już go ma to trzeba go jeszcze dostać, do tego budżet mnie nie puszczał.

 

O materiały z seminarium pytałem kiedyś Mariusza (jeszcze przed seminarium) ale widocznie w ferworze walki zapomniał.

Napewno o nie zapytam bo ten projekt bardzo mnie zainteresował.

 

Materialy na seminarium powstaja zwykle ostatniej nocy przed seminarium :D tak ze meczyc trzeba juz po... ;)

 

W najwiekszym skrocie to technika fotografowania widm bolidow i latarni nie rozni sie niczym. Na obiektyw nakladasz siatke (ja swoja oprawilem w filtr UV zeby sie nie uszkodzila) i celujesz aparatem na dlugiej ekspozycji tak jakbys normalnie fotografowal meteory :>. Widma dostajesz dla meteorow jasniejszych o 3 - 4 magnitudo niz zasieg meteorowy dla danego obiektywu i czulosci. Przykladowo jesli jakims zestawem lapiesz meteory +1m to widma bedziesz uzyskiwal od conajmniej -2m.

 

Ja wprowadzilem dodatkowy patent ktory nie tylko ze zniweluje strate ale i pozwoli uzyskac ze 2m wiecej ;) Tyle ze to kwestia paru miesiecy pracy z lutownica, wiertarka i oprogramowaniem ;)

 

A troche teorii na temat co sie dalej z takimi widmami robi masz tutaj:

 

http://www.imo.net/system/files?file=03spectra.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Przykladowo jesli jakims zestawem lapiesz meteory +1m (...)

 

Więc mam pytanie (pewnie do Arka lub Przemka :rolleyes: )ponieważ wczorajszej nocy znów polowałem z aparatem na meteory no i wszystkie "latały"

 

poza kadrem no ale w końcu ku mojej uciesze jeden z nich znalazł się w zasięgu widzenia cyfrówki...

 

Jednak po wrzuceniu zdjęc na komuter okazało się ze zarestrował się jedynie koniec zjawiska czyli najjaśnieszy moment....

 

Moje pytanie brzmi jak jasny musi byś meteor aby aparat go zarejstrował......

 

Dodam ze przy 30 sekundowym naświetlaniu mój aparat "widzi" w zaleznosci od warunków gwiazdy od +6m do +7 m

 

 

 

Zdjęcie z ledwo widoczną końcówką zjawiska..

(Hmm dlaczego nie mozna tu dodawać zdjęc powyzej 100kb <_< )

meteor.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda mi to bardziej jak ślad meteoru.

 

Dla ISO1600 i szkiełka o ogniskowej 18 mm i f/3.5 masz zasięg meteorów pewnie w okolicach od -2 do -3 mag (w zalezności od predkosci)

 

Arek

 

Ogolnie mowiac zasieg dla meteorow zalezy od predkosci meteoru, swiatlosily obiektywu i od ogniskowej

 

swiatlosila to sprawa dosc oczywista, im wiecej tym lepiej ;)

 

Przy pozostalych czynnikach chodzi o to aby predkosc przesuwania sie meteoru na kliszy/detektorze byla jak najmniejsza, tak aby kazde ziarno kliszy lub piksel dostalo jak najwiecej swiatla

Tak wiec z dwoch meteorow -2m, przykladowo dosc szybkiego liryda i znacznie wolniejszego tauryda trudniej bedzie uchwycic tego pierwszego. Zasieg wzrasta gwaltownie dla bardzo wolnych meteorow

Podobnie trudniej tez uchwycic meteor obiektywem z dluzsza ogniskowa bo przy wiekszej skali obrazu meteor bedzie sie przesuwal odpowiednio szybciej, pomijajac juz fakt ze trudniej w taki meteor trafic..

 

Zestaw 1.4/50mm + 400ISO dla perseidow w sredniej odleglosci od radiantu mial zasieg maks. 1.5 magnitudo. Dzialajacy w tym samym czasie zestaw 2.8/29mm + 800ISO rejestrowal wszystko co jasniejsze od -1m.

Teoretycznie z obiektywu portretowego 1.5/85mm mozna blisko radiantu wycisnac nawet +4m

 

I jedno prakyczne spostrzezenie nie opisane jeszcze nigdzie jak narazie - cyfrowki daja zasieg dla meteorow o conajmniej 1m wiekszy niz aparaty analogowe. Jest jakas inna reakcja na ruchomy obiekt, inna rejestracja sladu...wynika to pewnie z tego ze rozmiar komorki detektora rozni sie od rozmiaru przecietnego ziarna kliszy

 

kilka przykladow o roznych jasnosciach:

 

mf020705a-int-sm.jpg

-1.6m Zenitar 2.8/16 (przysloniety do f/4) 1600 ISO Canon 300D

 

mf040705d-int-sm.jpg

parametry jak wyzej, -2.5m

 

mf090705a-int-sm.jpg

-2m, Canon EF-S 3.5/18, 1600 ISO Canon 350D

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda mi to bardziej jak ślad meteoru(...)

 

Ślad czyli masz na myśli pozostałosć po przelocie?

 

Tak czy inaczej moze to jest jednak całe zjawisko....

 

Moze niedoceniłem szerokosci widzenia obiektywu..

 

Dlatego ślad jest krótszy niz mozna by tego oczekiwać....

 

 

Zestaw 1.4/50mm + 400ISO dla perseidow w sredniej odleglosci od radiantu mial zasieg maks. 1.5 magnitudo. Dzialajacy w tym samym czasie zestaw 2.8/29mm + 800ISO rejestrowal wszystko co jasniejsze od -1m.

Teoretycznie z obiektywu portretowego 1.5/85mm mozna blisko radiantu wycisnac nawet +4m

Czy na podstawie własnego doświadczenia mozesz okreslić jasność zarejstrowanych zjawisk przezemnie?

 

 

Tu kolejne zdjęcie z tej noc ....

 

(przepraszam za taką jakość ale tu nic powyzej 100kb nie mozna wrzucić)

meteor2.JPG

-raczej to nie jest satelita poniewaz na następnej ani poprzedniej fotce "tego czegoś" już nie ma ....

w przypadku satelity powinnien być... (zdjęcia seryjne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ślad czyli masz na myśli pozostałosć po przelocie?

 

Tak czy inaczej moze to jest jednak całe zjawisko....

 

Moze niedoceniłem szerokosci widzenia obiektywu..

 

Dlatego ślad jest krótszy niz mozna by tego oczekiwać....

Czy na podstawie własnego doświadczenia mozesz okreslić jasność zarejstrowanych zjawisk przezemnie?

Tu kolejne zdjęcie z tej noc ....

 

(przepraszam za taką jakość ale tu nic powyzej 100kb nie mozna wrzucić)

-raczej to nie jest satelita poniewaz na następnej ani poprzedniej fotce "tego czegoś" już nie ma ....

w przypadku satelity powinnien być... (zdjęcia seryjne)

 

Tak na zupelnie na oko, zakladajac ze nie byl szczegolnie wolny to nie jasniejszy niz -1.5m

Edytowane przez Brahi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc kolejne zdjęcia z dzisiejszej nocy 22/23 kwiecień 2006

 

Nie jest to moze nic specjalnego ale to dopiero mój początek z fotografowaniem meteorów..

 

23.30 czasu lokalnego

DSC_0139.JPG

powi&#281;kszenie.JPG -powiększenie

 

 

22.25 czasu lokalnego

DSC_0038.JPG - (lewy górny róg)

powiekszeni_39.JPG-powiększenie

(Nikon D70s 18mm f/3.5 ISO 1600 < taśma izolacyjna na spuście migawki :D> )

 

Cięzko mi przy tak szybkich meteorach oceniać ich jasnosci dlatego poprosiłbym Przemka o

 

oszacowanie ich jasnosci....

 

Godnym uwagi był meteor ok 22.10 (czasu lokalnego) lecący w kierunku pn-zach w kierunku głowy smoka

 

czas trwania zjawiska ok 3s.warto zauwazyć iż był bardzo wolny, barwa pomarańczowa...

 

Niestety znalazł się poza kadrem aparatu <_<

 

(miejsce obserwacji -pomorze-okolice gdyni)

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, musisz poświęcić więcej energii poprawnemu zogniskowaniu obiektywu. Na fotkach gwiazdy są wyraźnymi

obwarzankami, co świadczy o złym ustawieniu ostrości

 

Dzięki za pomocną uwagę ...

 

Ostrość była na samym początku dobrze ustawiona lecz po wymianie karty pamięci niestety musiałem poruszyć "pierscień od ostrosci"... <_<

 

Będe na przyszłość bardziej uwazał.... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Skoro w tym dziale niewiele się ostatnio dzieje..... <_<

 

Więc umieszczam kilka filmików bądz co bądz temat nazywa się "Meteory -filmiki"

 

 

M20051111_194422_Ivyhill_WS.avi.jpg M20051111_194422_Ivyhill_WS.avi (- 12.2 m)

M20060423_023003_Ivyhill_WS.avi.jpg M20060423_023003_Ivyhill_WS.avi ( -11.0 m)

M20051121_012135_Ivyhill_WS.avi.jpg M20051121_012135_Ivyhill_WS.avi (- 8.7 m)

M20051120_035944_Ivyhill_WS.avi.jpg M20051120_035944_Ivyhill_WS.avi ( -6.8 m)

M20050903_234139_Ivyhill_WSW.avi.jpg M20050903_234139_Ivyhill_WSW.avi ( -5.7 m)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.