Skocz do zawartości

METEORY....


Krzysiek-Polakowski

Rekomendowane odpowiedzi

:banan: jeszcze :Beer:

Jak coś jeszcze znajde to wrzuce tu....

 

 

Teraz "wyciągnięte z wyzej wymienionej strony najlepsze filmiki...

 

Po co jeszcze raz to samo? Bo teraz mi się nudzi :D no i tak jest ładnie <_<

 

MAŁE PODSUMOWANIE

(FILMIKI ZE STRONY JUŻ PODANEJ PRZEZMNIE)

 

3 GRUDZIEŃ 2005 -AUSTRALIA

australia_1.jpg

ZOBACZ WIDEO fromat MPEG1 (320x240)

ZOBACZ WIDEO format AVI (divx) (320x240)

 

 

4 STYCZEŃ 2004 -HISZPANIA

hiszpania.jpg

ZOBACZ WIDEOFormat MPEG 1 (262x192)

ZOBACZ WIDEO format AVI (xvid) (240x180)

 

 

27 MARZEC 2003 USA

2003_usa_1.jpg

ZOBACZ WIDEO format MPEG 1 (368x240)

ZOBACZ WIDEO format AVI (xvid) (360x240)

 

2003_usa_2.jpg

ZOBACZ WIDEO format MPEG 1 (368x240)

ZOBACZ WIDEO format AVI (xvid) (360x240)

 

2003_usa_3.jpg

ZOBACZ WIDEO format MPEG 1 (368x240)

ZOBACZ WIDEO format AVI (xvid) (360x240)

 

6 MAJ 2000 CZECHY

czechy1.jpg

ZOBACZ WIDEO format MPEG 1 (384x288)

ZOBACZ WIDEO format AVI (cvid) (380x278)

czechy_2.jpg

ZOBACZ WIDEO format MPEG 1 (384x288)

ZOBACZ WIDEO format AVI (cvid) (380x276)

 

3 PAŹDZIERNIK 1996 USA

12.jpg

ZOBACZ WIDEO format MPEG 1 (352x240)

ZOBACZ WIDEO format AVI (xvid) (352x240)

 

9 PAŹDZIERNIK 1992 USA

peekskill_animation.gif

ZOBACZ WIDEO format MPEG 1 (240x180)

ZOBACZ WIDEO Format AVI (xvid) (352x240)

 

Saltsburg.jpg

ZOBACZ WIDEO Format MPEG 1 (352x240) :

ZOBACZ WIDEO Format AVI (xvid) (352x240)

173.jpg

ZOBACZ WIDEO Format MPEG 1 (352x240)

ZOBACZ WIDEO Format AVI (xvid) (352x240)

 

Falconer.jpg

ZOBACZ WIDEO Format MPEG 1 (352x240)

ZOBACZ WIDEO Format AVI (xvid) (352x240)

 

10 SIERPIEŃ 1972 USA / KANADA

g&#243;ry_kanada.jpg

ZOBACZ WIDEO Format MPEG 1 (160x128)

ZOBACZ WIDEO Format AVI (158x120)

 

8 LIPIEC 1999 NOWA ZELANDIA

(WŁACZ GŁOŚNIK I POSŁUCHAJ ODGŁOSU EKSPLOZJI)

 

nowa_zelandia.jpg

ZOBACZ WIDEO I POSŁUCHAJ EKSLPOZJI

 

:mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś już nie chce mi się bawić we wklejanie obrazków tak jak wczoraj wieczorem, tak więc podaje tylko linka....

 

 

GALERIA Z 30 BOLIDAMI ZE "STACJI OBSERWACYJNEJ" niestety zagranicznej..... <_<

 

MeteorLogNI

 

 

Trzeba jeszcze poprosić Brah-iego o jeszcze kilka "polskich bolidów" .... :mellow:

 

Mam nadzieje ze PFN ma jeszcze jakieś nagrania oprócz tych 2 :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle, że liczbę nagrań zjawisk jaśniejszych od -4 mag w PFN można liczyć już w grube dziesiątki jeśli nie ponad sto.

Tutaj jest dziennik bolidów: http://pfn.pkim.org/?q=pl/node/73

Nie zawiera wszystkich zjawisk, ale daje próbkę możliwości sieci.

 

Arek

 

Małe pytanie czy w tym roku jeszcze nic nie leciało ? Czy poprostu strona ta nie była aktualizowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe pytanie czy w tym roku jeszcze nic nie leciało ? Czy poprostu strona ta nie była aktualizowana?

 

Nic szczególnego nie leciało.. Do tej galerii wrzucamy własnie takie zjawiska które są albo jaśniejsze od -4m albo przynajmniej efektowne, jakos przykuwające uwage..tymczasem chyba dopiero 9 kwietnia trafil sie ładniejszy okaz. Może go zaraz powiesze ;)

 

Reszta to jakies zwyczajne słabsze meteory, do tego pogoda nie rozpieszczała..

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam nurtujące pytanie. W jaki sposób szuka sie w sieci filmów z bolidami?

Czy jest jakaś określona metoda czy po prostu na chybił trafił?

:Boink:

 

Wprzypadku interesowania się tamatyką meteorów odwiedza się duzą liczbe stron internetowych tak więc

 

prędzej czy później trafi się na witryny z filmikami....

 

Pozatym w wyszukiwarke warto wpisać "fireball" , "meteor" , "video" to powinno przyśpieszyć poszukawania...

 

W sumie wątpliwa sprawa zebyś jeszcze znalazł coś nowego jedynie tego czego jest duzo- to nagrania z róznych "stacji bolidowych ".... :mellow:

 

No ale próbuj... :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic szczególnego nie leciało.. Do tej galerii wrzucamy własnie takie zjawiska które są albo jaśniejsze od -4m albo przynajmniej efektowne, jakos przykuwające uwage..tymczasem chyba dopiero 9 kwietnia trafil sie ładniejszy okaz. Może go zaraz powiesze ;)

 

Reszta to jakies zwyczajne słabsze meteory, do tego pogoda nie rozpieszczała..

 

Przemo

 

Tak wogle jest gdzieś w internecie dokładna lista zjawisk rejstrowanych przez te stacje do których miałby

 

wgląd zwykły amator-obserwator ?

 

Wiem ze na TEJ stronie jest dziennik ale jak sam mówiłeś

 

umieszczane są tam tylko najaśniejsze bolidy a co ze "zwykłymi słabszymi zjawiskami?

 

Trafiają do jakiejś wspólnej "bazy" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ......

 

Nic szczególnego nie leciało.. Do tej galerii wrzucamy własnie takie zjawiska które są albo jaśniejsze od -4m albo przynajmniej efektowne, jakos przykuwające uwage..tymczasem chyba dopiero 9 kwietnia trafil sie ładniejszy okaz. Może go zaraz powiesze ;)

 

Reszta to jakies zwyczajne słabsze meteory, do tego pogoda nie rozpieszczała..

 

Przemo

 

Też mnie to zdziwiło ze w tym roku prawie nic nie ma ...

 

No ale początek roku raczej nie obfituje w jasne zjawiska.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanie do Przemka albo Arka (lub innej osoby) jak na zdjęciach z dłuższym czasem naświetlania mozna odróżnić ślad satelity od słabego metoru ?

 

Wczoraj wieczorem porobiłem kilkadziesiąt zdjęć Pn-wsch czesci nieba czekajac na Lirydy no i na kilku fotkach

 

zarejstrowały się słabe ślady ale zastanawiam się czy to aby nie są ślady satelitów...

 

Wycięty fragment w powiększeniu..

M1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanie do Przemka albo Arka (lub innej osoby) jak na zdjęciach z dłuższym czasem naświetlania mozna odróżnić ślad satelity od słabego metoru ?

 

Wczoraj wieczorem porobiłem kilkadziesiąt zdjęć Pn-wsch czesci nieba czekajac na Lirydy no i na kilku fotkach

 

zarejstrowały się słabe ślady ale zastanawiam się czy to aby nie są ślady satelitów...

 

Z foto sprawa jest dosc trudna. Zeby nei bylo watpliwosci robi sie jakis shutter przed obiektywem. Nie musi to byc neiwiadomo jaki cud techniki, nie musimy nawet koniecznie znac predkosci. Starczy jakis kartonowy wiatrak na silniczku. Meteory wychodza wtedy poprzecinane, dla wolno lecacych satelitow przeciecia sie zlewaja..

 

No ale na ogol bywa tak ze nic podobnego pod reka nie ma ;)

 

Jesli robimy zdjecia na cyfrze przy czasach kilkunastu - kilkudziesieciu s warto poszukac przedluzenia sladu na sasiednich ekspozycjach . Sa bardzo male szanse ze meteor zacznie sie na jednej a skonczy na drugiej - zwykle aparat ma jakis czas poiedzy ekspozycjami w ktorym zjawisko zniknie

 

Druga sprawa sposob w jaki slad sie pojawia i znika.. jesli jest to dlugi slad z identycznie rozmytym poczatkiem i koncem to raczej tez jest to satelita. Meteory raczej sa niesymetryczne, koncowka wygasa gwaltowniej (choc nie zawsze..)

 

Meteory potrafia miec tez roznego rodzaju nieregularnosci na sladzie, blyski..dosc charakterystycznie to moze wygladac

 

Co by tu jeszcze...kolor. Meteory swieca widmem emisyjnym, czyli wyswiecaja wieksza czesc swiatla w jednej lub kilku dlugosciach fali. Na zdjeciach potrafia wychodzic na zielono, niebieskawo, w kazdym razie w porownaniu z satelitami troche nienaturalnie. W zwiazku z waskim zakresem promieniowania prawie nigdy nie widac przy nich aberracji chromatycznej. Slady jasniejszych satelitow taka aberracje wykazuja (o ile nie mamy jakiegos super obiektywu :>)

 

No a czasem zdarzaja sie przypadki niemal nie do odroznienia..

 

Ten ze zdjecia to satelita

Edytowane przez Brahi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie zainteresowałeś mnie fotografowaniem meteorów ... Stąd moje kolejne pytanie mając TAKI APARAT jak dobrać prawidłowo wszystkie ustawienia aby ewentualne zdjęcie z bolidem miało jakomkolwiek wartość ...

 

-Lepiej zwiększyć pole widzenia ale co za tym idzie wychwytujemy jaśniejsze zjawiska czy lepiej zwiększyć ogniskową wychwytując słabsze zjawiska ? Jaka jest optymalna ogniskowa (biorąc pod uwagę mój obiektyw- Nikkor 18-70mm ?

 

-Pozatym czy konieczne jest ustawienie na max "rozmiaru" tzn. 3008x2000 oraz formatu JPEG Fine a moze trzeba robić w formacie NEF(Raw) ( wtedy to bądź co bądź 3MB)

 

- Jaki czas naświetlania ? ( obecne miejsce w którym mieszkam to wioska otoczona od 5-25 km lasów więc sztuczne oświetlenie wogle nie przeszkadza więc nie bedzie przeswietlac zdjęc)

 

-ISO wiadomona max 1600

 

-aha co z redukcją szumów ? Mój aparat ma funkcje redukcji szumów no ale to trochę trwa prawie tyle samo co naswietlanie zdjęcia <_< (więc to raczej odpada ) Więc jaki program sobie z tym najlepiej radzi ?Mam Photo Paint-a 9 potrafi on coś zdziałać?

 

Mam nadzieje ze mój aparat wogle się nadaje do takich zdjęć....

 

Jak znajdziesz chwile czasu to odpowiedz mi...

 

Myśle ze odpowiedzi na powyższe pytanie przydadzą się nie tylko mi...

 

Pozdrawiam ^_^

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli tyle zawiera to dlaczego na 2006 jest tylko jedna publikacja ?

 

A kto powiedział, że jest jedna?

 

Jeśli chodzi o Twoje pytania Krzyśku, to Twój zestaw jak najbardziej nadaje się do foto meteorów. Technika jest taka, że

ISO ustawiamy na 800-1600, kąt widzenia maksymalny (czyli 18 mm w Twoim przypadku i f/3.5), czas ekspozycji ustawiamy

na 30 sek a aparat w tryb seryjny. Zwieramy obwód przy pomocy wężyka i aparat non stop strzela 30-sekudnowe ekspozycje

(dopóki nie wyczerpie się bateria lub nie wypełni karta). Oczywiście redukcja szumów musi być wyłączona. Zdjęcia w JPGach

3000x2000 będą OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A szumami sie nie przejmuj ;). Moze nie sa małe przy takich czułościach w D70, ale przy meteorach liczy sie przede wszystkim to zeby meteorka zlapac na zdjeciu i zeby dalo sie zmierzyc pozycje poczatku i konca. Wbudowane redukcje szumów potrafia czasami przedziwne rzeczy porobic, np usunac slabsze gwiazdy ze zdjecia uznajac ze to szum jakis ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemku (Brahi) i Arku dzięki za wyjasnienia.....

 

Zpewnością odwdzieńcze sie przy odrobinie szczęscia jakimiś zdjęciami które napewno do was trafią... ^_^

 

Tym bardziej ze moja część północna Polski wygląda dość pustawo na mapkach PFN...

 

Jedynie z tego co pamiętam jest stacja video w gdyni....

 

aha mam jeszcze jedno pytanie ....

 

Co z bolidami dziennymi? Czy jakaś stacja patroluje niebo w dzień? :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.