Skocz do zawartości

adapter do Olympusa


alizar

Rekomendowane odpowiedzi

Tulejka na obiektyw czy lepiej ta co na sztywno z korpusem masz . Musi miec taka dlugosc aby na wysunietym obiektywie mozna bylo ja nalozyc na np. 20 mm okular w ten sposob aby obiektyw przylegal do okularu w telepie . Twoje okualry sa malej srednicy , jakbys miala 20 mm Plossla 1,25" to lepiej bedzie pasowac. Ale i tak tulejka co bedzie wkladana od strony okularu musi miec srednice tego okularu , albo np. na okular nawin tasme lakiernicza zeby tulejka tyci ciasnawo wchodzila . To takie minimum , jeszcze trzeba uwazac aby aparat nie wypadl .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tulejka na obiektyw czy lepiej ta co na sztywno z korpusem masz . Musi miec taka dlugosc aby na wysunietym obiektywie mozna bylo ja nalozyc na np. 20 mm okular w ten sposob aby obiektyw przylegal do okularu w telepie . Twoje okualry sa malej srednicy , jakbys miala 20 mm Plossla 1,25" to lepiej bedzie pasowac. Ale i tak tulejka co bedzie wkladana od strony okularu musi miec srednice tego okularu , albo np. na okular nawin tasme lakiernicza zeby tulejka tyci ciasnawo wchodzila . To takie minimum , jeszcze trzeba uwazac aby aparat nie wypadl .

 

no widze, ze robimy male kroczki naprzod....

czyli wyglada na to ze zakup plosla to pierwszy punkt programu.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie dopasuj jakas tulejke na aparat i dopiero potem dopasuj ja do okularu , czy na poczatek do tego okularu co masz z najdluzsza ogniskowa . Potrenuj z tym co posiadasz . Z 1,25" srednicy okularem to bedziesz musiala pobawic sie z wyciagiem - wykrecic redukcje i ewentualnie troche spilowac nit co jest w srodku wyciagu i mocuje listwe zebata - tak aby okular ciasnawo wchodzil .

Do mojego aparatu dobrze pasowal 20 mm okular z Synty . Za duzo nie inwestuj w ten zestaw bo o dobre efekty ciezko .

Zobacz np. http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8971&hl=

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbig możesz przestać wprowadzać alizer w błąd? przestań bredzić o przyleganiu do okularu, okularach 20mm i inne takie. Alizer ma duży obiektyw, który rządzi się zupełnie innymi prawami. Zbig odpuść sobie ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie zauwazyles , ze pisze aby sprawdzila na tym co ma ?

Wtedy zauwazy czy Jej aparat bedzie z okularem 20 mm wspolpracowal ?

Z tym 10x zoom to moze byc problem bo moze wymagac duzo dluzszego LER okularu niz ma 20 mm plossl.

Ale to gdybanie, chyba ze McArti miales kontakt z podobnym aparatem i wiesz na pewno.

Jest mozliwe , ze zdjecia tylko samym aparatem z pelnym zoomem wyjda lepiej niz przez teleskop szczegolnie jak trzeba bedzie robic zdjecia z 40 mm okularem bo z inym nie uzyska sie obrazu .

Choc ze wzgledu na srednice lustra i chybotliwy montaz wielokrotnie podkreslalem, ze nie warto wydawac kasy na fabryczne rozwiazania . Ale Alizar sama chce sprawdzic czy warto . Kawalek tulei z plastiku czy papieru nie jest tak drogi aby poeksperymentowac .

Zgodnie z McArtiego swiatecznym zyczeniem uznaje, ze to On bedzie przedstawial, wyjasnial , ukierunkowywal Alizar w tym temacie . :Beer: . Tak aby nie wpedzic Jej w niepotrzebne koszty. :D:notworthy:

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym 10x zoom to moze byc problem bo moze wymagac duzo dluzszego LER okularu niz ma 20 mm plossl.

 

zbig Ty geniuszu mój :szczerbaty: tylko Ci jeszcze powiem że największe ER to okular musi mieć dla 1x bo wtedy w obiektywie działa cały korektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z aparacikiem z zomm x3 obiektyw powinien dotykac okularu 20 mm - przynajmniej tak mialem u siebie . Zoomem troche musialem podjechac aby ciemnego obrzeza nie bylo .

Jak juz pisalem to nie wiem jak wspolpracuje obiektyw 10x zoom z okularem . Ale bardzo dobrze, ze Ty wiesz i mnie poprawiles . :szczerbaty: . Dziekuje za sprostowanie. :Boink: Choc obiektyw , okular to uklady soczewek i wzajemna ich wspolprace najlepiej eksperymentalnie sprawdzic .

 

ps. Jestes pewny, ze obiektyw 10x zoom optyczny nie moze byc przylozony do okularu bo wtedy nie uda sie uzyskac ostrzego obrazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10xzoom ma tak szeroki korektor, że nie pracuje tak z okularkami o małym ER (np.20mm) jak obiektywik 3x

 

zobacz jak szeroką ma pierwszą soczewke twój 3x a ile ma C750. C750 ma obiektyw w sam raz do okularów 2" ale tutaj musi byc 1,25" no i dziewczyna sie uparła :szczerbaty:

 

w gre wchodzą tylko plosle 32 i 40mm z długimi ER.

 

ps.

http://www.dpreview.com/reviews/OlympusC70.../sidebyside.jpg

 

porównanie 3x canona i 10x Olimpusa

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to obiektyw 5,4-54mm z przesłoną 2,8-3,7 zatem średnica obiektywu wacha się od 1,92-19,2mm

 

Dopiero zajrzałem w ten wątek i... zastanawiam się, jak oni skonstruowali ten obiektyw że ma tak zmienną ... ŚREDNICĘ!

A może chodzi o źrenicę wejściową? Bo w takim wypadku mamy do czynienia z obrazem optycznym przysłony winietującej a więc faktycznie - zmienna jest. :)

 

Może - wracając do tematu - dla potanienia kosztów eksperymentu (bo przecież ten Bresser taniutki jest) - spróbować z jakimś bazarowym okularkiem mikroskopowym? Przecież firmowy plossl będzie kosztował porównywalnie z tubą optyczną rzeczonego sprzętu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zajrzałem w ten wątek i... zastanawiam się, jak oni skonstruowali ten obiektyw że ma tak zmienną ... ŚREDNICĘ!

A może chodzi o źrenicę wejściową? Bo w takim wypadku mamy do czynienia z obrazem optycznym przysłony winietującej a więc faktycznie - zmienna jest. :)

 

Może - wracając do tematu - dla potanienia kosztów eksperymentu (bo przecież ten Bresser taniutki jest) - spróbować z jakimś bazarowym okularkiem mikroskopowym? Przecież firmowy plossl będzie kosztował porównywalnie z tubą optyczną rzeczonego sprzętu!

jak zwał tak zwał rzeczywista średnico-źrenica obiektywu.:) właśnie ta wartość musi być brana do obliczeń. to duże z przodu to "tylko szyba" :) ale szyba warunkuje ER okularu jaki trzeba użyć.

 

ER musi być duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj widzę że dużo się tu działo pod moją nieobecność....

 

powiem tyle: przykladanie oliego do okularu nie wychodzi...

stad w ogole cale to zamieszanie......

zdjecia samym aparatem na max. zoomie troche mnie nie satysfakcjonują...

stąd pomysl by troche poeksperymentowac....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada na to, ze z powodu szybki czy dlugosci lub konstrukcji obiektywu nie uzyskasz ostrawego obrazu w projekcji okularowej posiadanymi okularami aby pocwiczyc co z tego wyjdzie .

Jak posiadasz sama soczewke barlowa czy lepiej inna rozpraszajaca / np. z rozebranego obiektywu / i np. tasma przymocowalabys ja do okularu od strony oka to wydluzysz ER okularu . Moze wtedy uzyskasz na tyle ostry obraz w aparacie , ze warto bedzie sie dalej pobawic aby zobaczyc co wyjdzie .

Z obiektywem x3 zoom nie ma takiego problemu, przykladasz do okularu i cos tam widac . TYlko regulowac wyciagiem i aparatem .

Moze pokaz zdjecie co wychodzi ?

Moze znasz kogos w okolicy z telepem i dlgoogniskowymi okularami aby sprawdzic czy wystarcza ER do uzyskania obrazu . 20 mm ER ma moj 12,5 mm X cel . Nie musi to byc Plossl . Jakikolwiek okular co musisz daleko / min 2 cm / od niego oko trzymac aby caly obraz byl widoczny .

Masz za dobry obiektyw aby prosto wspolpracowal. :Beer:

Tyle dodalem, bo w temacie cisza .

ps

zoom x1 - obiektyw nadal jest obiektywem nie korektorem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, ze znikly dzisiejsze posty to moze napisze co Jarek w tej sprawie wywalczyl .

Nie udalo sie uzyskac poprawnych zdjec z wiekszym zoomem w kompakcie takze z okularem 40 mm . Obiektywy z duzym zoomem maja swoje uwarunkowania .

 

Dlatego sadze, ze pobawic sie mozna , ale jak najmniej kosztownie, bo najpewniej nic zadawalajacego nie wyjdzie . :Beer:

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Zbig :Beer: za przypomnienie, dopiero teraz się zorientowałem,że coś się stało na forum. W każdym razie potwierdzam, co napisałem w ubitym poście, ultrazoomy rzedu 10x mogą mieć bardzo poważne problemy z projekcja, szczególnie te z dużymi [w sensie średnicy] obiektywami. Z tym,że moje problemy z zoomem 4x mogą wynikać raczej z kiepskiej jakości okularu projekcyjnego [rozbierany parę razy RKE mikroskopowy 6x rosyjski f=40mm]. Ale to jest do obadania i nie składam jeszcze broni. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

generalnie wnioski z dzisiejszego dnia (po godzinie ciężkich prób, lepiej nie opowiadać jakich) są takie:

 

albo Mini-mini (czyli moj Bresserek)...albo zdjecia olympuskiem....

 

zdjęć Olympusem z Mini-mini NIE DA SIE ZROBIć.....

problem dawno nazwany: OBIEKTYW Oliego...

 

jestem troszkę przygnębiona tym faktem....

 

sluchajcie, nie wierzę, ze nikomu nie udało się nic wykombinować, żeby jakoś problem podobny do mojego przeskoczyc...

 

odświeżam wątek...

czekam na jakies konstruktywne pomysły....

chwilowo mam jeden: odkładam kasę na nowy aparat

modelu nie muszę chyba podawać, bo tylko jeden aparat tu jest na tym forum :szczerbaty:

 

ale to niestety trochę potrwa.....

 

na koniec fotka z oliego....

:angry:

pozostawia wiele do życzenia:(

2.jpg

Edytowane przez alizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alizar, bardzo ładny łysolek :), może tylko odrobinę przypalony, a możesz sprecyzować dlaczego przyłkadanie aparatu do okularu w teleskopie Ci nie wychodzi?

ostrości nie możesz złapać? czy może wogóle nic nie widać?

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alizar, bardzo ładny łysolek :), może tylko odrobinę przypalony, a możesz sprecyzować dlaczego przyłkadanie aparatu do okularu w teleskopie Ci nie wychodzi?

ostrości nie możesz złapać? czy może wogóle nic nie widać?

pozdrowienia

 

sum...

generalnie to problem w tym,ze sie wszystko rozjezdza w kosmos....

Olympus ma za duży obiektyw....

i W TYM PROBLEM...

ostrosci w ogole nie lapie....

 

dlatego pytalam,czy ktos by mi nie doradzil jakiegos adapterka....

wclae nie jest ładny...to jest żenujący poziom foty z ręki na max.zoomie...

Edytowane przez alizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alizar,poznaje,tak wczoraj wygladal Ksiezyc!

Ja tez nie wierze zeby nie dalo sie cyknac fotki Olimpusem i tym malym Newtonkiem!

Mam nadzieje pokazac Ci jak ja to robie Canonem Power shot A60 i przyblizysz sie do odpowiedzi czy mini-mini +Olimpus moga wspolgrac.

 

Ps.

W Wawie niebo bezchmurne,narazie.

Pozdrowienia trzeciomajowe!

 

Ps.2

Snilo mi sie dzis,ze bralem udzial w jakims kretynskim TV show,polegajacym na odgadywaniu slów,a na koniec postawili mi warunek,ze musze zasnac w minute to wygram iles tam miljonow..

Co to moze znaczyc?Martwie sie...

 

Ps.3

Alizar,nie badz surowa dla siebie(fotka ksiezyca)bo z tej surowosci nie ma zadnego pozytku,pewnie potwierdzisz,choc niekoniecznie napiszesz :sunsmiley:

Edytowane przez hanysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alizar,poznaje,tak wczoraj wygladal Ksiezyc!

Ja tez nie wierze zeby nie dalo sie cyknac fotki Olimpusem i tym malym Newtonkiem!

Mam nadzieje pokazac Ci jak ja to robie Canonem Power shot A60 i przyblizysz sie do odpowiedzi czy mini-mini +Olimpus moga wspolgrac.

hanysiu...tylko Twoj canonik ma z pewnąścią mniejszy obiektyw...:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alizar, jak teraz masz chwilę czasu ustaw teleskop na jakiś bardzo oddalony obiekt, ważne aby był dobrze widoczny i dobrze oświetlony, załóż jakiś najdłuższy okular do niego jaki masz, ustaw ostrość, weź aparat przełącz go tryb manual, tzn wyłącz autofocus, przyłóż go do okularu i spóbuj złapać ostrość, zrób to początkowo na najmniejszym "zoomie" bedziesz miała winietowanie, ale wogóle sprawdź czy cokolwiek będzie widać, bo teleskop masz malutki i przy okazji ciemny f/10, zrób zdjęcie i je pokaż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjęć Olympusem z Mini-mini NIE DA SIE ZROBIć.....

 

.........

 

czekam na jakies konstruktywne pomysły....

 

100% KOBIETA :zakochany:

 

Alizar 40mm plosll a jak sie nieda to wtedy tylko 2" okular no i inny teleskop B)

 

do takich aparatów jest ten okular:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...lang=pl&cur=PLN

 

ZOBACZ W OPISIE że jest wymieniony twój aparat.

 

ale musisz do okularu dokupic jeszcze teleskop!!!! :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alizar coś z twojej branży. :Boink:

 

Mówisz do "klienta":

 

Alizar:

- dziewczynka

 

"Klient"

- a mogła by pani cos zrobić żeby był chłopiec?

 

Alizar:

- ja nie, ale pan tak, ale później

 

"Klient"

- a na tym juz sie nic nieda zrobić?

 

Alizar:

- NIE

 

"Klient"

- musi być jakiś sposób, niech pani coś wymyśli, pani sie na tym zna :Boink:

 

Alizar:

- NIE, TRZEBA NOWE :Boink:

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.