Skocz do zawartości

Poprawa jakości wzroku w górach?


oskar

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem ostatni tydzień w Tatrach i mimo paskudnej pogody chodziłem po gróach. Doszedłem w trakcie tych wycieczek do wniosku, że w górach być może poprawia się jakość wzroku. Przynajmniej niekiedy miałem takie wrażenie. Czy ktoś słyszał coś o takim zjawisku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem o podobnym. Nadzwyczajna ostrość wzroku pojawia się u kosmonautów i astronautów (w zależności od kraju pochodzenia ;) ), w stanie nieważkości. Do tego stopnia, że w czasie pierwszych lotów początkowo uznano, że kosmonauci dostali... jobla, kiedy meldowali tym na Ziemi, że widzą gołym okiem, z orbity, szczegóły normalnie dostrzegalne z tak dużej odległości jedynie przez sprzęt optyczny.

Może wspiąłeś się tak wysoko, że zacząłeś mniej ważyć? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość leszekjed

Mnie w górach na pewno poprawia się pragnienie (gdyby to była wiadomość zamieszczona w Hyde Park-u to bym odpowiedź mocniej rozwinął) ale mówiąc poważnie w mieście rzadko mamy możliwość spojrzenia w otwartą przestrzeń na odległość wielu kilometrów. Zapewne stopień zanieczyszczenia powietrza ma tu też spore znaczenie.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak jest na mniejszych wysokosciach, ale w gruncie rzeczy im wyzej sie czlowiek znajduje tym mniej tlenu dociera do mozgu i zmniejsza sie czulosc narzadu wzrokowego. Pamietam, ze czytalem to kiedys w National Geographic - dlatego w obserwatoriach na duzych wysokosciach oko ludzkie trzeba zastapic juz kamera.

Pozdrawiam!

p.s Oskar: a czy chodzenie po gorach noca jest aby bezpieczne ::):P???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Przede wszystkim gdziekolwiek jesteś w górach powiedzmy powyżej tych 700-1000 M npm jesteś ponad większością tego smogu i syfu atmosferycznego pochodzenia przemysłowego i znacznie Ci się zwiększa widoczność pozioma dalekich obiektów 8)

Odpoczynek od monitorów i dotlenienie organizmu też zapewne wnoszą swoje do zasiegu widzenia 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.