Skocz do zawartości

Położenie planet


VBman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Dziękuję z góry za przeczytanie mojego posta.

 

Mam następujący problem - potrzebne mi dane na temat położenia planet, ale nie na mapie nieba, lecz bardziej jako stosunek przebytej części orbity do jej całości.

Tzn.

Potrzebuję np. takich danych:

 

W dniu takim i takim powiedzmy Merkury był na początku swojej drogi (wyimaginowanego początku elipsy orbity), Wenus miał za sobą 23,6 % przebytej trasy (również od początku), a Pluton już kończył wędrówkę, będąc na 89%.

 

Nie jest ważne umiejscowienie linii początku, ważne są dla mnie odchylenia od uwielbianego przez reżyserów sci-fi ułożenia WSZYSTKICH planet.

 

Gwoli ścisłości zaznaczam że mam na myśli jedynie Układ Słoneczny.

 

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.alcyone.de/POrbits/english/ProgramPOrbits.htm

jeśli chcesz pooglądać, jak ułożone są planety wokół Słońca.

 

Jeśli zaś chodzi Ci o wyznaczenie słynnego położenia "wszystkie planety w linii prostej" to kiedyś toczyła się tu dyskusja na ten temat. Nie pamiętam wniosków, być może ten program: http://www.alcyone-ephemeris.info/ byłby jakoś przydatny. Chyba że są jakieś "astrologiczne" gotowce do takich przypadków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane na teraz.

 

Długość ekliptyczna planet (obserwując ze Słońca jako środka układu)

 

Merkury 18°

Wenus 303°

Ziemia 231°

Mars 136°

Jowisz 224°

Saturn 132°

Uran 341°

Neptun 318°

Pluton 265°

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane na teraz.

 

 

Pluton 231°

 

A mi wspomniany wyżej program pokazuje dla Plutona 265° (pozostałe planety się zgadzają)? Czy to jakiś błąd, czy kwestia, jak liczyć kąt dla planety tak odchylonej od płaszczyzny ekliptyki?

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam trochę inne pytanie ale też o położenia planet

czy ktoś zna jakąś stronę lub książkę (osiągalną w bibliotece) w której są zamieszczone algorytmy obliczania momentów wschodów i zachodów planet dla danego miejsca na Ziemi.

Wiem ze jest dziesiątki stron czy programów które dają gotowy wynik ale interesuje mnie zasada takich obliczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi wspomniany wyżej program pokazuje dla Plutona 265° (pozostałe planety się zgadzają)? Czy to jakiś błąd, czy kwestia, jak liczyć kąt dla planety tak odchylonej od płaszczyzny ekliptyki?

 

Mój błąd przy przepisywaniu. Na końcu listy miałem Ziemię z 231°, a ostatniego wpisywałem Plutona. I wpisałem dla Plutona 231° :(

 

Błąd poprawiłem. Dzięki za czujność :)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.