Skocz do zawartości

tuning synty - wiele pytań


zysix

Rekomendowane odpowiedzi

Nosze się z zamiarem kupienia teleskopu 200/1200 B) wybranką będzie oczywiste Synta i mam pare pytań...

 

1) ASCT - warto? Z tego co czytałem (ogólnie) trzeba mieć wiatraczek + źródło zasilania + możliwość kontrolowania obrotów na minute. Ja mam wiatraczek z kompa (12V) jak na zdjęciu, koło 7 cm. Czy taki nada się do chłodzenia takiego lustra? Jak czytałem na początku obserwacji wiatraczek kręci się szybko a potem trzeba go skręcić ilość obrotów np. o połowe. Przykładowo jak będe go zasilał baterią 12V to może się tak kręcić cały czas, nię bedzie turbulencji? Jeśli miałbym zmniejszyć moc to może by dać baterie 6-8V powinien ruszyć i kręcić się wolniej ? Lub może gdzie kupić nowy taki zestaw i po ile?

 

2) Motofocus - zbędny bajer czy przydatna rzecz? Wydaje się zachęcajce , z postów na forum nt. budowy samemu motofocusa nie bardzo rozumiem, więc czy można kupić nowe takie coś i po ile?

 

 

3) Co z wyciągiem Synty ktoś pisał, że podobno ma luzy ale to chyba nie jest problem? I podobno jakis nie ciekawy smar tam jest, lepiej byłoby go wymienić? I ktoś pisał że można wyczernić tube bo nie jest dobrze wyczerniona...

 

 

4) Gdy czyszcze izopropanolem okular ten pozostawia po sobię smugę wysychają, co jest tego przyczyną? Już jest "wybrakowany", wyparował? :szczerbaty: Zastanawiałem się czy by odrazu nie kupić płynu do czyszczenia z DO.. koszt 30zł?

 

5) Jak duża kupić folię Badera na lustro 20cm? Ja bym kupił 20x20cm chyba ale gdzieś, ktoś, kiedyś mi mówił że potem obrazy zaczynają być nie kontrastowe jak jest obraz za jasny.

 

 

6) Jak mi się coś jeszcze przypomni to napisze :P ogólnie chodzi o tuning synty :-) , ta na www.astronoce.pl robiła wrażenie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyciągu- to ma spore luzy. Pozbyłem sie oryginalnego chinskiego smaru, podregulowalem pare srubek i teraz wyciąg chodzi całkiem przyzwoicie (nawet można skolimować telepa za pomocą lasera :) )

Myśłe ze nie warto kombinować z czyszczeniem okularów i kupić ten płyn do czyszczenia w DO, nie pozostawia żadnych śladów.

Przy mojej Syncie używam folii pełnoaperturowej i nie zauważyłem żadnego pogorszenia kontrastu. Kup 20x20cm, najwyzej bedziesz póżniej przesłaniał cześć filtra jeśli uznasz ze obraz jest mało kontrastowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz też sciereczke, nie jest droga a efekt Ci sie spodoba. Patyczki do uszu to lepiej używać tylko do uszu ;)

Patyczki do uszu sa czesta przyczyna zapalenia ucha, bo przy wkladaniu do ucha wsuwamy brudy glebiej.

 

Do Dobsona to chyba motofokus jest zbedny . Jest uzyteczny przy b. duzych powiekszeniach czy astrofoto a te bedziesz uzywal rzadko .

Posiadacze synty bez chlodzenia jakos nie kwapia sie do zalozenia wiatraczka . Moze lustro dosc szybko sie chlodzi? Wiatraczek przyspieszy to, nie wiem czy w ogole bedzie potrzebny pozniejszy nawiew . Tuba jest dosc dluga i moze z tej przyczyny jest wystarczajacy samoistny przewiew jak juz lustro jest schlodzone .

 

Moze jak ja kupisz to troche polukaj na gwiazdy. Wtedy sam ocenisz co chcialbys poprawic. Okulary sa wazniejsze.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Na podstawie tego, co do tej pory mogłem wywnioskować, przy obecnych temperaturach nie widzę potrzeby zakładania wiatraczka. Co prawda miałem tylko półtorej nocki obserwacyjnej, ale obserwy były w trudnych warunkach, przy b. wysokiej wilgotności powietrza. Lustro chłodziło się szybko, nie osiadała na nim rosa, choć lukałem m. in. 5 m od brzegu jeziora, tuż po deszczu.

Ponadto mój wyciąg jest "sztywny", nie ma w nim luzów. Wyczernienie tuby nie jest jakieś tragiczne. Smar, owszem, trochę "pyka" przy ustawianiu ostrości i jest lepki. Ale z jego wymianą też się wstrzymuję, co najmniej do jesieni. "Pykanie" jest nawet przyjemne - informuje o prawidłowym działaniu wyciągu :D

Zysix - nie szalej z tym tuningiem :) Widziałem już dużo gorsze historie, niż wykończenie Synty, które qrcze wcale nie robi na mnie złego wrażenia! Ja ograniczyłem się do nadania "imienia" (w sumie to nie ja wymyśliłem ;)) i naklejenia naklejeczek na Dobsa. Fota jest w topicu o zlocie w Bialej, nie chcę jej tu powielać.

Co do folii Baadera, to skłaniam się obecnie do zrobienia filtra niepełnoapreturowego, z kawałka 10x10 cm. Dobrze byłoby, gdyby była możliwość porównania, choćby wirtualnie- słownego, wrażeń z różnego rodzaju rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyciągu, to w mojej Syncie miałem spore luzy, usunąłem je naklejając z jednej strony na tuleje wyciągu taśmą dwustronną dwa paski wycięte z jakiejś płytki plastikowej, nie pamiętam jakiej były grubości , musisz pokombinować.

W każdym razie zadziałało i luzy znacząco się zmniejszyły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.