Skocz do zawartości

Lornetka z zoomem, czy się nada


xtro

Rekomendowane odpowiedzi

Byż może będę miał możliwość wymiany zakupionej frajersko lornetki z allegro na taką zoomiastą. Wiem jakie są Wasze opinie na temat zoomowych sprzętów, niemniej moje pytanie dotyczy ogląfdania obiektów o dużej jasności jak np. księżyc ewentualnie najbliższych nam planet w dobrych warunkach. Wim że zoom w lornetce to trochę tak jak zoom cyfrowy w kamerach czy aparatach, niemniej jednak to optyka. Powiedzmy , że faktycznie w lornetce 15-160x70 da się zobaczyć powiedzmy z powiększeniem max 50x. Jak by się tym obserwowało właśnie wyżej wymienione obiekty? Ma ktoś takie doświadczenia z tego typu wynalazkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xtro, nie daj się załadować z jednego :kupa: w drugie. Jak się bedzie obserwowało z tymi dużymi powiększeniami? Ano beznadziejnie. O planetach zapomnij, tarcza Ksiezyca bedzie wyglądała nastepująco: duża, okragła plama z niewyraźnie widocznymi detalami, tymi samymi, które widzisz przy pewnym wysiłku w dobrej lornecie tak ze 20x... Przetestowane na lunetce 20-60x60. Optycznie to jest własnie odpowiednik takiej zoomiatej lornety. Krótkoogniskowy obiektyw jak w lornetce, plus okular zoom o b. prostej konstrukcji. To nie ma prawa działać dobrze w zakresie powiększeń, o ktorym mówimy. Po co Ci to?

Owszem, to był [ta 20-60x60] mój pierwszy własny sprzet, którym dawało się leeedwo dostrzec pierscienie Saturna [księżyce Jowisza w Turiście 20x50], ale sprzedałem go po paru zaledwie miesiacach sporadycznego użytkowania -zgadnij, dlaczego? O pasach chmur na Jowiszu mogłem pomarzyć jedynie [wtedy przyjmowałem ich istnienie jedynie na zdjeciach z Voyagerów albo Hubble'a]...

Reasumując, tak big lorneta z big zoomem to pomyłka. Traci wszystkie zalety normalnej dobrej lornety, w zamian nie dostajesz nawet namiastki sprzętu do planetarnej obserwacji -to musi być sprzęt dajacy dobre obrazy z powiekszeniami ponad 100x, a taka lorneta na pewno ich NIE DA. Koniec, kropka. Wnioski praktyczne wyciagnij sam. Ja na tamtą 'inwestycję' w lunetkę ornitologiczną wtopiłem bez sensu połowę kasy, wydanej potem na normalny teleskop...

Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.