Skocz do zawartości

Okular Vixen LVW 13 mm i synta 200/1200


Rekomendowane odpowiedzi

Okular Vixen LVW 13 mm i synta 200/1200 jak taki układ funkcjonuje?

Ze względu na budżet mam na okulary 800 zł, jednak wole kupić jeden dobry niż dwa średnie. No i oczywiście barlow soligora 2 cale.

Stąd też pytam jak taki układ z tym okularkiem funkcjonuje. Daje to to z syntą 93X oraz źrenice wyjściową 2,2mm.

Okular ten chcę kupić do DS. a po zastosowaniu Barlowa mam 186 do planet. To chyba rozsądne powiększenie zważywszy średnie warunki seengu.

Z 2 calowym barlowem chyba też będzie ten okular współpracował bez problemów ( soligor 2X 2 cale).

 

Za pół roku dokupię Swana 33 albo 25 i jakiegoś lantana LV i bedzie to extra zestaw.

Co o tym myślicie? Czy warto kupować parę droższych okularków, czy pół wiaderka tanich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dobre okulary warto inwestować - to bez dyskusji. Ale zastanów się nad ich ogniskową. Telep mam ten co Ty już od dwóch lat.

 

Z mojego doświadczenia:

 

- w zakresie medium Sytna daje dobre efekty (głównie GC, PN i malutkie OC) przy powiększeniu 100-120. Muszę powiedziedzieć, że chyba trochę lepsze 120x niż 100x. Dotychczas używałem SWA10Antares a ostatnio przeszedłem na Naglera 11. Jakość obrazu jest oczywiście w Naglerze lepsza, no ale gdybym mógł go skrócić o 1 mm, to by już było naprawdę super (do dzisiaj się zastanawiam, czy nie trzeba było kupić jednak Pentaxa 10). Wniosek - jeśli to tylko możliwe, sprawdź, czy aby te 13mm to nie zbyt długi okular;

 

- co do wyboru długiej ogniskowej, atrakcyjne są zarówno szerokokątne okulary 25 i te powyżej 30. Okular 25 idealnie zagospodaruje Ci w Syncie pole widzenia, ale "więcej" (przegląd nieba) widać w tym drugim. Ja poszedłem na kompromis i kypiłem 31 i 17. Efekty są super - ale czasem brakuje mi tego pośredniego: powiedzmy 23-26mm;

 

- no i krótka ogniskowa. Kupiłem 7 mm. Wszystkie wzorki i większość opinii przemawia za 5 mm albo i za krótszym ale - znów z mojego doświadczenia - przy naszym syfiastym niebie, nie zawsze udaje mi się używać tej 7-mki (do DS). Ponieważ nie gustuję w Księżycu i planetach - nie mam w tym temacie nic do powiedzenia.

 

Źyczę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę się jeszcze zastanowić nad ogniskowymi , ale zdecydowany jestem na LVW lantan, nie ma tam jednak dużo wyboru jesli chodzi o ogniskowe. Jest np. lantan LVW 8 mm , daje to powiększenie 150X, a to chyba za dużo na DS-y. Z Barlowem da to 300X, to już zdecydowanie za dużo, pewnie do planet się nada przy dobrych warunkach i do ciasnych układów podwójnych gwiazd.

Można by pomyśleć o LV 9mm ale to już jest okular o zdecydowanie mniejszym polu widzenia (50), jest również ortho Baadera 9mm ale też za małe pole.

Tak więc wydaję mi się jednak że lantan LVW 13mm to dobre rozwiązanie dla synty 200/1200, powiększenie 92X i z Barlowem 184X. Pierwsze dla DS drugie dla planet. Na forum przeczytałem o nim dużo dobrego, tak że wiem co kupuję, a to ważne kiedy wydaje się 800 zł.

 

Pozdrawiam i dzięki za opinie i przemyślenia.

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część co do powiększenia 150x na ds-y to ja uwarzan że wcale to nie jest przesada, mi się wtrecz sper ogląga galaktyki i gromady przy 120 x nie mam okularu który dałby mi powiększenie 150 x (zastanawiam się nad takim) nawet ds-y przy 200x oglądam zwłaszcza gromady szkoda tylko że obraz traci na jasności wraz z wzrostem powiększenia i właśnie brakuje mi jakiegoś jasnego okularu w tym powiekszeniu i to nie do planet (150x).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.