Skocz do zawartości

Folia Baader Planetarium


_Zibi_

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich

 

przymierzam sie do wykonania filtra slonecznego z folii Baader Planetarium, w ofercie DO sa dwie wersje

tej folii ND5 i ND3,8 fotograficzna prosze o sugestje ktora wersje lepiej wybrac zarowno do wizuala jak i foto czy jest jakias wielka roznica ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak sumas napisał że DO napisała że ND5 ;). A teraz poważnie jak masz zamiar robić filtr pierwszy raz to pamiętaj, że ze Słońcem nie ma żartów. Jak ci spadnie filtr podczas obserwacji to możesz mieć po oku...

Więc uważać proszę :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia MUSI być porządnie oprawiona. Ja to zrobiłem tak:

http://galeria.astro-forum.org/details.php?image_id=1221

Całość nasuwam dosyć głęboko na tubus i nie ma możliwości, żeby spadło. Tekturowy walec jest dobrze dopasowany i wchodzi na tubus z lekkim oporem

Kiedyś podczas pokazu Syntą ktoś zdjął filtr z tubusa i promienie wypaliły dziurę w dekielku, którym zakryty był okular. To naprawde może być niebezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość nasuwam dosyć głęboko na tubus i nie ma możliwości, żeby spadło. Tekturowy walec jest dobrze dopasowany i wchodzi na tubus z lekkim oporem

 

zła postawa... ZAWSZE może spaść, albo jakiś gówniarz podleci i zdejmie zeby jaja były. albo coś rozerwie folię. Uważać trzeba ZAWSZE :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

folia ND5 powinna mieć teoretyczne tłumienie (osłabienie światła) 10exp5 = 100000 razy

a folia ND3,8 10exp3,8 = 6310 razy (w przybliżeniu oczywiście) czyli przepuszcza około 15 razy więcej światła :Salut:

 

o i to powinno się oprawić w ramkę :rolleyes:

dzięki wielkie :Beer:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu zamówilem taką folię i też się zastanawiam w jaki sposób ja zamocowac, by była bezpieczna dla mnie i dla innych obserwujacych.Napewno należy ja dokładnie zamocowac.

Lampka mial bardzo dobre rozwiązanie ,kiedy obserwowalem przez jego refraktorek na zlocie w Bukowcu:Beer:

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nareszcie dziś tzn. w niedzielę wygospodarowałem troszkę czasu i z zakupionej wcześniej folii Baader zrobiłem sobie takie dwa filterki.

Mam jednak pytanie - czy muszę wyczernić tubus w dużym filtrze? Pytam gdyż po nałożeniu na odrośnik folia będzie oddalona od jego końca o jakieś 5cm. Tyleż samo będzie widnieć od strony tuby tej szarej brzydkiej tektury.

Dzięki za pomoc

Pozdrawiam

 

P.S. Kolorki wynikają z braku czarnej taśmy i szarej tektury.

DSC02985.JPG

DSC02986.JPG

Edytowane przez karan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

ja czekam na folie oprawe juz mam przygotowana wydaje mi sie ze wyczernienie bylo by wskazane ja swoja pomalowalem czarnym matowym lakierem mimo iz nie bedzie wystawac nic nad tubus ale tak na wszelki wypadek :) jak dostane folie to zrobie fotki i wystawie na forum.

 

 

P.S.

 

gdzies kiedys widzialem artykul (moze to bylo i na tym forum) gdzie byly podane wzory na obliczanie powiekszen i ogniskowych to bylo bardzo praktyczne ale nie moge sie teraz doszukac ;] moze ktos wie gdzie cos takiego jest :) chodzi mo o wror na maksymalna odniskowa okularu jaka mozna uzyc z danym teleskopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moją folię ktoś ładnie zapakował do koperty, a później napisał na kopercie Baader ND5, mocno dociskając długopis. :angry:

Także spotkałem się z tym procederem :/ To jest ZŁE :D

 

A tu przedstawiam własną oprawę.

Zalety - wchodzi głęboko na tubus, nie posiada kanciastych krawędzi, przez które łatwiej zrzucić filtr oraz posiada 4 zapięcia na rzepy.

Budowa - rura zwinięta z szerokiego paska tektury o długości 1-2 m, a w środku wklejono dwie wręgi między którymi jest umieszczona folia baadera (przyklejona za pomocą taśmy dwustronnej).

 

Pozdro

Rad

oprawa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moją folię ktoś ładnie zapakował do koperty, a później napisał na kopercie Baader ND5, mocno dociskając długopis. :angry:

 

Także spotkałem się z tym procederem :/ To jest ZŁE :D

 

hmm, to trzeba wysłać do tego sklepu jakiegoś maila, żeby tego więcej nie robili

a w DO ją kupowaliście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak, ale napis "ND5,0" było widać tylko jak folia leciutko zaparowała. Starałem się jednak przy sklejaniu filtra ominąć felerne miejsce. Mam nadzieję, że nic się jej nie stało bo już dziś przez szpary w chmurach zerknąłem parę razy przez nią na słoneczko.

Pozdr

Edytowane przez karan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chmury sie rozproszyly i mozna bylo przez chwile obserwowac slonko ale tylko przez kilkanascie minut bo sie schowalo za budynkami ;] ale to wystarczylo aby sprawdzic dzialanie filtra nadal widze wiec jest ok :) ale do rzeczy obraz rewelacyjny widac bylo kilka plam :)

 

folia.jpg

 

Filtr zrobiony ze sztywnej tektury pomalowany 2 razy lakierem nitro dla usztywnienia i czarnym matowym akrylem folia mocowana za pomoca tasmy dwustronnej calosc nasuwana na tubus na 3 cm wchodzi bardzo ciasno (wymaga uzycia troche sily) co gwarantuje ze sam nie spadnie i ze nikt od tak go nie sciagnie :) na wszelki wypadek przyklejam tasma do tubusu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.