Skocz do zawartości

synta 200/1200


kala

Rekomendowane odpowiedzi

Śruba stawia taki opór że prędzej wygne pająk w pół okrąg (już lekko został zgięty przez pruby) niż przekręce te śrube!!

Czy ja robie coś źle :icon_question::icon_question:

 

U mnie to samo, bałem się że pająk nie wytrzyma i dałem spokój :(

 

W dodatku jedna ze śrub kolimacyjnych lustra gównego musi być wkręcona w całości żeby teleskop dało się skolimować. Tak wygląda jakby coś tam trzeba było podłożyć pod nią a może na dłuższą wymienić?..

 

Pozdrawiam,

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Poluzowujemy wszystkie 3 srubki (odkrecamy lekko - nie dokrecamy!)

 

Tylko że tego nie dało się zrobić bez użycia siły, z wyczuciem oczywiście !

 

U mnie te śrubki nie były ruszane od ponad roku i podejrzewam że troche się zastały (jakby ktoś je przykleił). Tylko pierwsze ruchy stawiały opór, później szło lekko.

Myśle że trzeba było poluzować te środkową śrube -jak pisze Zbig.

 

Dzięki za rady, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w instrukcji pisze żeby śruby dociskające lustro główne zostawić poluzowane. Tylko w przypadku transportu teleskopu nalezy je dokręcić do lustra głównego. Kiedy wyjąłem teleskop z paczki śruby dociskające lustro główne były poluzowane. Ciekawe.

Przed kolimacją lustra głównego śruby dociskający (podtrzymujące) należy poluzować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w instrukcji pisze żeby śruby dociskające lustro główne zostawić poluzowane. ...

 

Nie wiem jak synta ma mocowanie lustra glownego, ale zawsze sa jakies sruby co to lustro mocuja . Nigdy nie moga byc tak dokrecone aby dociskaly lustro bo zdeformuja je. Lustrem musi sie dac krecic i to bez uzycia duzej sily . Ale tez nie moze zmieniac polozenia .

Oprocz srub mocujacych lustro sa 3 sruby sluzace do kolimacji i tymi sie kreci ale z wyczuciem i co max pol obrotu sruby patrzymy w wyciag np poprzez pudelko z dziurka / wg Hamala/ jak srodek lustra sie przestawia.

Najlepiej to nie krecic srubkami przy lusterku wtornym . Chyba zeby trzeba bylo w prawo lewo przekrecic jak patrzac w wyciag z jednego boku nie widac lustra glownego odbitego w lustrze wtornym . Ale przed tym srawdzcie czy os wyciagu "patrzy " w srodek pajaka . Najprosciej to linijke z gory tuby przylozyc wzdluz srodka wyciagu i powinna przechodzic nad srodkowa sruba pajaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ja ma małe pytanko do właścicieli swoich Synci :D

Testowałem kolimacje teleskopy metodą Hamalową i dobicie lustra głównego w lusterku wtórnym jest ciut przesunięte w prawą strone. Więc wyjołem kluceyk do kolimacji, wkładam w dziure gdzie jest śruba, i do tej pory poszło jak po masełku....

Próbuje przekręcić a tu nic!! :huh:

Śruba stawia taki opór że prędzej wygne pająk w pół okrąg (już lekko został zgięty przez pruby) niż przekręce te śrube!!

Czy ja robie coś źle :icon_question::icon_question:

 

Musisz luzować jedne śruby a dokrecać drugie, zobacz jak obracają sie znaczniki na gifie

 

http://members.lycos.co.uk/hamal/astro/Spr...ajak%20anim.gif

 

Dokręcasz środkową a luzujesz zewnętrzne, dokrecasz zewnętrzne to luzujesz środkową, dokrecasz górne zewnętrzne to luzujesz dolną zewnętrzną itd itd jak już chłopaki pisali.

 

a jeśli skończy się zakres regulacji bo np śrubki sięgną łebkami do obudowy trzeba go stworzyć przez pzesuniecie całego pająka w tubie w miejscu mocowań jego ramion do tuby.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.