Skocz do zawartości

Obserwacje lornetkowe z użyciem lusterek..


waldixs

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktos z was wie gdzie kupie takie lusterko??..albo jakie nada sie do tego celu??

jakies parametry??stopień i jakość aluminizacji (chyba dobrze napisałem)..

 

proszę o radę

 

pozdrawiam

Nie trzeba kupować lusterka - można dostać gotowy lornetkowy montaż "lusterkowy". ;)

Przyjemność nie jest tania (choć to już kwestia subiektywnej oceny) ale można popatrzeć, czego to nie wyprodukują ludziska...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupić to mozna sobie i słonia to tez kwestia subiektywna..Ja proszę o radę jakie i gdzie kupic lusterko..reszta to groszowe sprawy...

 

pozdrawiam

 

przepraszam bardzo ale czy słyszeliście o "czytaniu ze zrozumieniem?"

 

jA CHCE SAMO LUSTERKO KUPIĆ I PYTAM CZY MUSI ONO BYĆ SPECJALNIE WYKONANE CZY TEZ DO CASTORMAMY MAM SIE UDAC..

 

P.S

 

A TAK SWOJA DROGA TO JUZ DOSTAŁEM FACHOWĄ ODPOWIEDZ NA MOJE PYTANIE

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam bardzo ale czy słyszeliście o "czytaniu ze zrozumieniem?"

 

jA CHCE SAMO LUSTERKO KUPIĆ I PYTAM CZY MUSI ONO BYĆ SPECJALNIE WYKONANE CZY TEZ DO CASTORMAMY MAM SIE UDAC..

 

P.S

 

A TAK SWOJA DROGA TO JUZ DOSTAŁEM FACHOWĄ ODPOWIEDZ NA MOJE PYTANIE

 

POZDRAWIAM

Nie musisz tak krzyczeć!

 

Co do czytania ze zrozumieniem, to już Tobie wyjaśniam: skoro sam się przyznajesz, że dobrze nie wiesz nic o lustrach (cyt.: "jakies parametry??stopień i jakość aluminizacji (chyba dobrze napisałem).."), doszedłem do wniosku, że może przydać się Tobie oferta gotowego sprzętu w cenie ok. 3-4 lusterek wtórnych. Odnoszę wrażenie, że moje wnioski nie były takie dalekie od prawdy, skoro gotowy byłeś kupić sobie lustro w Castoramie.

Z dwóch Twoich ostatnich postów wynika jednak, żem głupi... I bardzo mi przykro, że tak wielką zrobiłem Tobie przykrość. Kup sobie słonia (w subiektywnej ocenie).

 

P.S. Skoro udało się Tobie uzyskać fachową odpowiedź, to może byś łaskawie oświecił ciemnotę (czyt. mnie lub innych zainteresowanych tematem)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do udania sie do CASTORAMY...

 

Pytanie :

 

Lusterko specjalne? czy też gówniane?

 

Tak miało być zrozumiane

 

mimo to dziekuje za info..

 

A najtańszym rozwiazaniem jest zdobyć lusterko ze starej kserokopiarki za kilka zł..jakość tych luster jest zadawalajaca i nie powoduje podwójnego odbicia..Tak przyjmniej piszą Koledzy za wielkiej wody..

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można taki wynalazek zbudowac używając lusterek pokrytych rodanem.Są to lusterka przedniopowierzchniowe o bardzo dobrych właściwościach optycznych.Nie wiem czy dużo lepszych niż aluminizowane ale z pewnością nie gorszych,są też bardzo lekkie.Mają jeszcze jedną niezwykłą zaletę - praktycznie się nie roszą.Dziś spróbuję zamocowac jedno takie do lornetki i zobaczę co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można taki wynalazek zbudowac używając lusterek pokrytych rodanem.Są to lusterka przedniopowierzchniowe o bardzo dobrych właściwościach optycznych.Nie wiem czy dużo lepszych niż aluminizowane ale z pewnością nie gorszych,są też bardzo lekkie.Mają jeszcze jedną niezwykłą zaletę - praktycznie się nie roszą.Dziś spróbuję zamocowac jedno takie do lornetki i zobaczę co z tego wyjdzie.

 

Hmmm... a cóż to jest "rodan" ? Jest taka rzeka, pierwiastek o podobnie brzmiącej nazwie, czyli radon - no ale nie za bardzo się nadaje na lustra, jest jeszcze rad - podobna sytuacja :D a może ROD ? :)

Chyba jednak rod... rzeczywiście nadaje się na zwierciadła, ale w zasadzie tylko na te pracujące w podczerwieni... W tym zakresie ma współczynnik odbicia większy od pozostałych metali. Jego wielką zaletą jest także twardość, znacznie przewyższająca twardość glinu (czyli aluminium) i srebra. I dlatego robią z niego te śliczniutkie lusterka dentystyczne... W zakresie widzialnym ustępuje jednak obu tym metalom jeśli chodzi o zdolność odbijania.

Kłopotem może być także cena: kilogram rodu kosztuje mniej więcej ćwierć miliona dolarów... :blink: może ktoś policzy, ile będzie kosztować materiał na powłokę o grubości kilku-kilkunastu mikrometrów na zwierciadło o średnicy np. 20 cm? Problemem jest także próżniowe nanoszenie powłoki, rod wrze dopiero w 3695 °C, dla porównania: glin w 2519 °C, srebro w 2162 °C. Z tego powodu powłoki z rodu nanosi się innymi metodami, zazwyczaj na podłoża metaliczne (złoto, nikiel), a potem jeszcze poleruje chemicznie lub/i elektrolitycznie.

Wydaje mi się, że poczciwe aluminium z powłoką utwardzającą SiO2 albo nawet tylko Al2O3 w zupełności wystarczy..

 

Polecam lekturę: http://www.kruschwitz.com/HR's.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto i lustro pokryte Rodem.Wielkośc około 8x13 cm.Cena ok. 3,5 kilozłotych (w komplecie są jeszcze dwa mniejsze) Na drugim zdjęciu wyostrzenie na lampę sufitową oddaloną jakieś 5 metrów a na trzecim powiększenie tejże lampy. Jakośc zdjęc robionych przy ich pomocy jest rewelacyjna i nie nie są to zdjęcia w podczerwieni.Nie znam się na technicznej stronie ich działania.Mogę jedynie porównywac jakosc zdjec z obu luster. :Beer:

IMG_0905.JPG

IMG_0906.JPG

IMG_0904.JPG

Edytowane przez localizer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.