Skocz do zawartości

Ricoh RDC-5300


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Marnie. Da się tym najwyżej cyknąć Słońce [przez filtr baadera] i Księżyc, oba w projekcji przez teleskop. Sprawdź dane tego modelu na

www.dpreview.com

Znajdziesz tam czas migawki tylko do 1 sekundy oraz czułość ISO 100 jako maksimum. Dlatego jedyne obiekty astro do focenia tym sprzetem to te dwa wyżej wymienione. Z planetami moze być już cieżko, ale pytaj fachowców, bo tu nie jestem praktykiem. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znane mi sie jego parametry wiem ,ze to nie sprzet do astrofoto.Lecz na poczatek ksiezyc i Słonce w projekcji okularowej mnie zadowala.To są moje początki.

Pozatym posiadam rodzinną Minota Z10,tylko jak sobie poradzic z foceniem przy tak duzym obiektywie?

Wyciag 1,25"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku, najważniejsze to od czegoś zacząć , jak się ma taki teleskop to nawet byle czym extra fotki wyjdą :D

 

Aparat można zamocować do teleskopu za pomocą uchwytu zakupionego w DO, a na okular lub wyciąg musisz założyć tuleję wytoczoną z plastiku lub alu - jak by co jestem do dyspozycji.

 

Jeśli nie wierzysz to popatrz na te pierwsze fotki cyfrowe astro wykonane aparatem Pentagram z pelną automatyką wykonywane w projekcji okularowej z ręki przy średnim seingu ( aparat na allegro za 120 zł :blink: )

 

Fotki przdestawiają Księżyc , Jowisza , a nawet galaktykę :helo: zdięcia wykonali Janusz W oraz Astrokosmo junior :Beer: .

 

PS. jeżeli twoje aparaty mogą kręcić krótkie aviki to również możesz to obrabiać i to z całkiem fajnym efektem.

 

http://images1.fotosik.pl/97/449b6fa11d057528.jpg

 

http://images3.fotosik.pl/97/0e5f24f268a1cb34.jpg

 

http://images1.fotosik.pl/97/167ccdd97772aa86.jpg

 

http://images3.fotosik.pl/97/1a3036e01dc34987.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Januszu,wiem ze w DO jest adapter do mocowania aparatu fotograficznego,pomysle nad tym.Co do tulejki aby zamocowac obiektyw z okularem to mysle ze dam rade lecz najbardziej mnie zastanawia ,jak zamocowac obiektyw od Minolty Z 10 z okularem?

Ona posiada duzy obiektyw,musiałbym zrobic cos na kształt stożka od obiektywu w strone wyciagu z okularme.

Pozatym jaka powinna byc odległosc pomiedzy obiektywem a okularem i ostatnia rzecz jak ma sie focenie przy uzyciu okularów np.Vixen LV?

One posiadaja gumowa osłone ok 20mm.

Prosze o pomoc :Beer:

Konica_Minolta_Dimage_Z10.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to tak:

Te muszle oczne powinny dać się zdjąć. Na "goły" okular trzeba dać złączkę z gwintem i na to tuleja łącząca złączkę z aparatem (o odpowiednich średnicach).

Złączka jaką mam (do lantanowego zooma Soligora) wygląda TAK a tuleje można znaleść na allegro.

 

Ale wydaje mi się że projekcja okularowa aparatem z dużym obiektywem może być kłopotliwa. Miałem aparat Fuji S7000 i Canony z serii A i muszę przyznać że mniejszymi aparatami lepiej się fociło (przynajmniej z ręki bo dotychczas nie łączyłem aparatu z okularem, złączki jeszcze nie używałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście to zdięciehttp://images3.fotosik.pl/97/1a3036e01dc34987.jpg postało na krytarzu warszawskiego PTMA -było ciemno wiec lampy trz było użyć , ale to tylko żart a bez tego astronom był by śmiertelnie poważny :D

 

Jarku na poczatek zrób sobie z czarnego brystolu takie coś jak w załączniku , załóż na okular wsuń w to ten wystający obiektyw a zobaczysz że dużo łatwiej wykonać zdięcie- zacznij focić a zobaczysz że po jakiś czasie dojdziesz do wprawy- mistrz Yoda :D

bez_tytułu.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście to zdięciehttp://images3.fotosik.pl/97/1a3036e01dc34987.jpg postało na krytarzu warszawskiego PTMA -było ciemno wiec lampy trz było użyć , ale to tylko żart a bez tego astronom był by śmiertelnie poważny :D

 

Jarku na poczatek zrób sobie z czarnego brystolu takie coś jak w załączniku , załóż na okular wsuń w to ten wystający obiektyw a zobaczysz że dużo łatwiej wykonać zdięcie- zacznij focić a zobaczysz że po jakiś czasie dojdziesz do wprawy- mistrz Yoda :D

 

 

Takie pudełko jest potrzebne aby obce światło nie dostawało sie do aparatu na kliszę lub matrycę bo wtedy optyka aparatu głupieje i ciężko co kolwiek ustawić .

 

Po włożeniu obiektywu do takiej osłonki wszysto idzie znacznie lepiej - John

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku na poczatek zrób sobie z czarnego brystolu takie coś jak w załączniku , załóż na okular wsuń w to ten wystający obiektyw a zobaczysz że dużo łatwiej wykonać zdięcie- zacznij focić a zobaczysz że po jakiś czasie dojdziesz do wprawy- mistrz Yoda :D

 

Obawiam sie Astrokosmo,że rada spóźniona. Ten etap mam za sobą. Próby nie wyszły najlepiej z kilku powodów, z których jednym był opadajacy pod ciężarem zestawu kiepski wyciąg swiatłosilnego achromatu, a drugim i jak się później sie okazało przy próbach z Newtonem najważniejszym -kiepski okular projekcyjny. Ostatecznie zacmienie Słońca fociłem z telekonwertera kompaktem, z efektywną ogniskową 250mm dla małego obrazka. Do tematu projekcji zamierzam wrócić w poprawionej wersji...

Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam sie Astrokosmo,że rada spóźniona. Ten etap mam za sobą. Próby nie wyszły najlepiej z kilku powodów, z których jednym był opadajacy pod ciężarem zestawu kiepski wyciąg swiatłosilnego achromatu, a drugim i jak się później sie okazało przy próbach z Newtonem najważniejszym -kiepski okular projekcyjny. Ostatecznie zacmienie Słońca fociłem z telekonwertera kompaktem, z efektywną ogniskową 250mm dla małego obrazka. Do tematu projekcji zamierzam wrócić w poprawionej wersji...

Pozdrawiam

-Jarosław

 

Jarku , jeżeli opadał ci wyciąg to powinno się go zablokować. Jeżeli nie masz takiej blokady można ją w bardzo łatwy sposób wykonać mianowicie poprzez wywiercenie otworu w wyciągu i nagwintowanie. Potem wkręcamy tylko śróbkę i mamy możliwość blokowania. Bez takiej blokady to można tylko zrobić zdięcie z tzw. ręki ale nie zawsze ostrość wyjdzie ok .

Ja robiłem różne opcje : w ognisku głównym sam aparat, w ognisku głównym + barlow i aparat , w projekcji okularowej bez obiektywu , oraz wszystkie opcje z obiektywem.

Szkoda tylko że to co widziałem wizualnie nie dało się analogiem przenieść na kliszę-do Lemarca to mi trochę brakuje umiejętności w tym temacie. :D

 

Poniżej fotka zrobiona w projekcji okularowej + Barlow z ręki analogiem-skan na płytę obiekt Wenus

Nowy_obraz.JPG

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno porównanie jakości zdięcia.

 

Oba wykonane w projekcji okularowej z ręki.

 

Jedno wykonane aparatem Nikon F-50 -analog lustrzanka niezłej jakośći , a drugie najtańszą cyfrówką kupioną dla syna - 120zl raptem 2 MG piksele Pentagram.

 

Za pomocą cyfrówki zdięcie jest bez porównania lepsze.

 

cyfra http://images1.fotosik.pl/97/449b6fa11d057528.jpg

 

a poniżej analog

Nowy_obraz.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.