Skocz do zawartości

Orion IntelliScope


Gość saywiehu

Rekomendowane odpowiedzi

W takim razie czekam na propozycje wykonania tego. Soft, jak napisał mpp sam może nam skrobnąć :)

I dobrze by było, gdyby był kompatybilny z Cdc itp.

 

Pozdrawiam.

 

PS.: Tylko żeby to było pod Dobsona :) A nie jak w innych projektach, na EQ :P

Edytowane przez W0l3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumiem to przy CdC nie potrzeba nic więcej jak podłączyć myszkę nie mam żadnej na COM, ale gdzieś mam przelotkę COM/PS2 jak znajdę to wypróbuję, ale to było by sensowne mysz ma niezbędny interfejs.

A to już udało Ci się połączyć te rolki (?) i całą reszte? Zastanawiam się, jak to zrobić w osi Alitude... Hmm... A jeszcze większy problemem będzie Azimuth...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Ależ sie temat rozwinął... jak ciekawie... w jakim kierunku :)

 

Mpp trzymam za słowo ;) Niestety sam nie zabiorę się do budowy takiego urządzenia: dla mnie nawet prąd w gniazdku to czary :D Ale potrzeba matką wynalazków - a taką potrzebę widziałbym dla siebie! Może coś się uda wspólnie wymyślić. Uch... to byłby całkiem niezły dodatek do Synty.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumiem to przy CdC nie potrzeba nic więcej jak podłączyć myszkę nie mam żadnej na COM, ale gdzieś mam przelotkę COM/PS2 jak znajdę to wypróbuję, ale to było by sensowne mysz ma niezbędny interfejs.

Niestety źle rozumiesz - nie wystarczy podłaczyć mysz do COMa :banan:

1) do CDC trzeba wgrać plugina zawierajacgo sterowniki do urzadzeń zgodnych ze standardem ASCOM,

2) enkodery dołaczone są do układu na prostym procesorze (PIC, ATMEL itp.), który trzeba ZAPROGRAMOWAĆ, ażeby układ działał jako DSC, procesor komunikuje się z PCtem przez RS232 (MAX232).

A więc nie jest to takie proste - mówię o samodzielnym zaprojektowaniu DSC.

I szczerze mówiąc nie ma chyba takiej potrzeby, skoro jest działający i sprawdzony układ Dave'a Ek'a.

Po co wyważać otwarte drzwi? Tym bardziej, że jego realizacja jest banalna, koszt części bardzo niski , nawet programator do PICa kosztuje 20zł. Jezeli chodzi o enkodery to projekt Dave ma tę zaletę, ze wykorzystując dwukanałowe enkodery - np. z popularnej w układach automatyki przemysłowej (a co za tym idzie stosunkowo łatwe do dostania na rynku "giełdowym") seri HEDM-5500 np. o rozdzielczości 1024cpr i tryb kwadraturowy uzyskuje się rozdzielczość 4096 impulsów/obrót.

W swoim rozwiązaniu dołożyłem przekładnię 3,5:1 uzyskując prawie 14400 impulsów/obrót.

Jak ktoś chciałby pogrzebać to można np. dołożyć wyświetlacz LCD 2x20 pokazujący współrzedne RA i DEC.

A realizacja projektu bez PCta? Pewnie, że mozliwa - wystarczy zaledwie handheldowy komputerek (moze być na jednoukładowcu) z bazą powiedzmy 5000 obiektów - powodzenia... :Elefant:

Tylko wtedy okaże się, że taniej i prościej zafundować sobie pełne GoTo np. na Autostarze Meade'a.

Już kiedyś na forum budowano montaże paralaktyczne...

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze parę myszek pod COMa - w różnym stanie rozkładu
Mam kilkanaście tarczek "szczelinowych" o rozdzielczości 892CPR (costam na 1 obrót) lub 150 LPI. Do tego znalazłyby się czytniki tych tarczek. Sadzę że to mogłoby zwiększyć rozdzielczość. Jak się przyda dajcie znać - wyslę temu kto będzie próbował je wykorzystać.

Warunek - wyniki prób i ewentualny sukces musi być przedstawiony na forum.

pozdrawiam

Jak bedę miał w zasięgu cyfrę zrobię foto. Tarcza ma sred. zew. 52mm; sred. wew. 11mm - da się to montowac na oś 11mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety źle rozumiesz - nie wystarczy podłaczyć mysz do COMa :banan:

 

No tak to źle trochę zrozumiałem temat, ale nie do końca jeden z kolegów wspominał, że jest programistą, więc mam taki alternatywny pomysł, który moim zdaniem przy odrobinie pomysłowości zagra i nie będzie wymagał nic więcej jak tylko przerobienia tej biednej myszy na COM czy też tu można by użyć jakiejkolwiek myszy czy COM czy USB, więc do rzeczy.

Pomysł jest taki, aby napisać sterownik, który eliminował by całą tą elektronikę, bo żyjemy w takich czasach, że naprawdę wiele rzeczy można emulować programem i komunikował się bezpośrednio z CdC. W takim wypadku wystarczyłoby mechanicznie załatwić sprawę myszy jeden czujnik podłączyć do jednej osi drugi do drugiej, co każdy bez większego problemu dałby radę wykonać przy minimalnych zdolnościach manualnych mysz jest tak zbudowana, że jej elektronika wysyła do portu inf. Wystarczy generować przerwanie i sczytywać wartości z rejestrów procesora. Jest tu problem czy istnieje odpowiednia literatura, która umożliwiłaby napisanie takiego sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Tylko wtedy okaże się, że taniej i prościej zafundować sobie pełne GoTo np. na Autostarze Meade'a...

Montaże azymutalne Meade'a pracują w sumie na enkoderach i silniczkach prądu stałego. A więc właściwie idea jest identyczna. A ciekawy sposób zastosowania Autostara do budowy GoTo jest od wielu dni opisywany przez Micha na Astro4U. Nawet chyba też zamieniał firmowe encodery na takie z myszek.

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6717.0

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.