Skocz do zawartości

No i firma Fuji mnie przerobiła


Yah

Rekomendowane odpowiedzi

Zachęcony dosyć dobrymi wynikami fotografowania nieba na Fuji Superia 1600 postanowiłem zrobić kilka fotek z długimi godzinnymi czasami na tej samej kliszy. I niestety nic z tego. Najprawdopodobniej Fuji zmieniła czułość na czerwoną część widma tego filmu. Na starym filmie 7 minutowe naświetlanie przy f 3,5 ( Jupiter 135 mm) dało taki efekt:

NGC7000_small.jpg

 

Godzinne naświetlanie Tairem ( 300mm) przy f 4,5 tylko taki czyli żaden. Ta jasna gwiazda to Deneb.

 

Deneb.jpg

 

Fotografia galaktyki M31 o ile poprzedni było widać pasma pyłowe o tyle teraz nic nie widać a jądro ma paskudną zielona dominantę.

 

Cztery godziny naświetlania i totalna kicha :(

 

Skanowane tym samym skanerem z takimi samymi ustawieniami. Czy mam rację , czy przyczyna jest całkiem inna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na brzegu kadru A tak w ogole to pelikan jest o wiele ciemniejszy od 7000 co widac na twoim poprzednim zdjeciu. Wydaje mi sie ze cos tam widac ale zamiast deneba wolalbym miec w kadrze "pewny" obiekt tym bardziej ze na analogu nie masz podgladu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha i pamietaj ze przy uzywaniu kliszy wystepuje efekt Schwarzschilda czyli nieliniowej czulosci w funkcji czasu naswietlania. Zeby bylo ciekawiej, dla materialow kolorowych kazda warstwa (dla tego fuji chyba 4) ma inna ch-ke i pewnie stad ten zielony zafarb. Nie ma co - klisza to relatywnie tani ale i upierdliwy rejestrator. A producenci majstrujacy przy parametrach tez dodaja uperdliwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Msb, popatrz tutaj:

http://galeria.astro-forum.org/details.php?image_id=1163

 

To tylko 15 minut i Pelikana trochę widać. Co prawda to f 2.8 a nie 4.5 jak w Tairze, ale czas naświetlania był trzy razy dłuższy. Powinno być zdecydowanie lepiej widać.

To powinno być widoczne (ale nie jest na tej fotografii):

NGC7000cc.jpg

 

Pewnie masz rację, że to producent coś majstrował, bo znalazłem coś takiego - trzecie zdjęcie od góry:

http://www.svenwienstein.de/HTML/widefield...CaliforniaNebel

Na zdjęciu nie czułym na H alfa, tu rzeczywiście nic nie widać.

 

Adamo, Fuji 1600 kupiłem na krótkie noce, a tu taka porażka. W lodówce mam, jeszcze 10 rolek Fuji Super HQ i z nimi jeszcze powalczę. Później Canon, ale poczekam aż stanieją :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Może film głupieje z gorąca? :Boink:

Tak po prawdzie, no oprócz ewidentnego pogorszenia jakości filmów/ oszczędności / zmian w procesie technologicznym - no nie widzę innego wytłumaczenia.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spojrz na zdjecie ngc 7000 ze strony ktora podales. Tam jest material fuji superia 200 i wynik podobny do twojego :)

Nie bez znaczenia jest tez uzyty skaner oraz sposob obrobki. Najlepszy bylby maloobrazkowy z ICEm ale jak nie bawisz sie w dziesiatki klisz na m-c to sprawa jest nieoplacalna pomimo nieustannego spadku cen wszystkich sprzetow "do kliszy". Po prostu lepiej te kase zainwestowac w detektor cyfrowy.

A z majstrowaniem przy chemii chyba najbardziej znany numer byl z supra kodaka. Pewnie myslales ze jak "fuji hq 200" dalo dobry efekt to "fuji super hq 1600" bedzie lepsze. A tu sie okazuje ze nie bo w miedzyczasie z hq prawdopodobnie zrobil sie super hq ze spieprzona czuloscia na czerwony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saywiehu, temperatura pewnie nie miała wpływu. Obydwie fotki robione w podobnych - wysokich temperaturach.

 

Msb wiadomo że rejestrator cyfrowy jest lepszy - ma szereg zalet:

- od razu widzisz efekt pracy

- łatwiej ustawić ostrość sprawdzając fotkę.

Niestety ma też wadę - trzeba go kupić :D , a rejestrator kliszowy już mam.

 

Dzisiaj w nocy kolejne podejście, jutro zobaczymy co z tego wyjdzie. W planach M31, Veil, Pelikan i NGC 6888.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoj film ma mala czulosc na czerwony wiec odpuscilbym sobie wybitnie czerwone mglawice. 6960 i 6992 mozesz sprobowac bo tam swieci zielony tlen. Celuj w zachodni (ten z gwiazdka) to na pewno trafisz :)

Sprobuj moze jakies gromadki bo ci ladnie gwiazdki wychodza. M13 jest zawsze ladnym celem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przyczyna odkryta. Przeanalizoałem daty wszystkich zdjęć z mniejszym zasięgiem i brakiem mgławic. Okazało się, że w te dni pracowała huta i to pyły hutnicze tak drastycznie zmniejszyły ilość swiatła docierajacego do aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.