Skocz do zawartości

Okulary do Newtona f/6


dyspa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Zastanawiam się na doborem okularków do Newtona 200/1200 (Synta, bądź LightBridge - decyzja na dniach). Czytałem sporo w necie (oczywiścei astro-forum oraz Astronoce.pl) jednak zwracam się z tym zagadnieniem do praktyków, którzy obserwowali niebo za pomocą Newtona 200/1200, przy użyciu okularów LVW i Uwan. Oczywiście pytam w odnieseiniu do krótkoogniskowych, jak i długoogniskowych okularków. Pytanie być może trywialne (znam zalety dotyczące pola widzenia Uwanów - 82*, w porównaniu z LVW - 65*), jednakże czy przy tej światłosile nie będzie zbyt widoczna ewentualna koma w 82* polu widzenia?

Pozdrawiam!!! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jakbys sam zobaczyl i to ocenil. Sa ludzie dla ktorych nieostrosc na brzegach jest to nie do zniesienia, sa tez tacy, ktorym to niemal wogole nie przeszkadza. Co do UWAN'ow to jest jeszcze taki problem, ze po sieci kraza sprzeczne opinie na ich temat. Np. na cloudynights czlowiek napisal, ze nie widzial zadnych roznic miedzy Naglerem 16mm a UWAN'em 16 mm, a w testach astronocy ta 16'ka wypadla stosunkowo slabo. W kazdym badz razie wydaje sie, ze UWAN'y to bardzo dobre okulary. Ja osobiscie prawdopodobnie z dwojki LVW, UWAN wybralbym te drugie, ale tak jak napisalem, dobor okularow to bardzo indywidualna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupujesz tak drogie okulary to naprawdę warto by było sprawdzić naocznie który bardziej leży. Tylko gdzie tu sprawdzić UWANa?

 

Ja osobiście bardziej lubię mieć duże pole, nawet kosztem niewielkich wad na brzegach. Po prostu lubię tą przestrzeń, którą dają szerokokątne :). Niemniej jednak dla siebie wybiorę prawdopodobnie coś z serii LVW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak najbardziej na miejscu. Prawdą jest też to, że niektórym "skrajne niedoskonałości' nie przeszkadzają, ale wydaje mi się że z biegiem czasu jednak dochodzi się do wniosku że tak nie powinno być... Do Synty poleciłbym zdecydowanie z średnioogniskowych LVW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pmomyśl może nad Naglerem, cena nieznacznie odbiega od UWAN a jakoś doskonała. :Beer:

 

Czy rzeczywiście cena Naglerów nieznacznie odbiega? Tak na marginesie pytanie do właścicieli TeleVue, gdzie je nabyliście i za ile? :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę co nieco ci na ten temat powiedzieć ponieważ za kilka dni właśnie stane się posiadaczem naglerów. Ja zakupiłem naglery poprzez moją rodzine która mieszka w USA, akurat tak się dobrze składało że przyjeżdżają do Polski na wakacje i mogą okulary zabrać ze sobą. A ja dzięki temu zaoszczędzam na przesyłce i cle. Jeśli będziesz sprowadzał taki okular z USA (prosto ze sklepu) musisz brać pod uwagę to iż twoja paczka zostanie jeszce dodatkowo oclona co podniesie znacznie koszty. Jeśli natomiast nie interesuje cię takie sprowadzanie za oceanu możesz kupić takie okulary u naszych sąsiadów : Czechy, NIemcy jednak ceny sa odpowiednio wysze. http://web26.h137151.serverkompetenz.net/html/.

Pozdrawiam.

 

Ceny Naglerów w USA nieznacznie odbiegają od cen Uwanów w Polsce tylko te dodatkowe koszty wysyłki i to cholerne cło :szczerbaty:

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam okular Meade 8,8 mm UWAN.

W Newtonie D250 F 1380 kąpletna klapa,emde dobże pisze przy jasnym Newtonie

występuje skrajna niedoskonałosc.

Natomiast do SCT 8 NIEMA LEPSZEGO .

W M13 to zdaje się ze poszczegulne gwiazdy , można ręką przestawic.

Ryszard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie to wybierasz producenta przyszlych swoich okularow, a ogniskowe?

Sadze, ze krotkoogniskowe okulary do duzych powiekszen nie musza byc szerokokatne, ani ostrzyc w prawie calym polu widzenia . Njwazniejsze jest aby dawaly jak najslabsza jasna otoczke woklo obserwowanej planety . Niby to sprawa tylko pajaka ale w danym telepie okulary roznych typow o tej samej ogniskowej maja innej jasnosci otoczki.

F6 to nie jest jakis ekstra wymagajacy naglerow swiatlosilny telep. Zwykle LV do planet beda z nadmiarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.