Skocz do zawartości

Planetki o poranku


Rafalizator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :). Jako że czas na planety wieczorem i w nocy nam się kończy, zachęcam Was do polowania na nie we wczesnych godzinach porannych :P. Sam nie wiem co mi dzisiaj odbiło :szczerbaty: , ale o godzinie 4.50 się przebudziłem i nagle wpadł mi do głowy pomysł, że mimo późnej godziny i jasnego nieba, Wenus powinna być jeszcze widoczna. No i rzeczywiście jak popatrzyłem na północny-wschód (blizej wschodu) moim oczom objawiła się jedyna latara widoczna gołym okiem, z mojego tarasu o tej porze. Z telepem oglądałem ją od 4.55, ale niestety... jak to w astronomii, chmur dzisiaj nie brakowało i miałem kilka przerw. Zaraz pod nią powienien być Merkury, ale nim rozpocząłem jego poszukiwania chmurki na dobre rozgościły się we wschodniej części nieba <_<. Mam nadzieję że w ciągu kilku następnych dni pogoda się nieco poprawi i jeszcze go znajdę:).

 

Wenus ma jasność -3,9 mag, ma średnicę ok. 11" i na dzień dzisiejszy około 90% jej tarczy jest oświetlone, więc jest naprawdę łatwa do namierzenia nawet przy jasnym niebie.

Merkury ma jasność 0,8 mag przy średnicy ok. 8,5" ale zaledwie 25% jego tarczy jest oświetlone i trudniej go znaleźć.

 

Gdy skończy się czas na Merkurego i Wenus (a bedziemy je sobie mogli podziwiać jeszcze z 2-3 tygodnie), to już na początku września, o tej samej porze dnia - 4.30 - 5.00 - będzie można polować na Saturna. Pojawi niemal w tym samym miejscu co Wenus i Merkury (trochę bardziej na wschód i niżej) i bedzie miał jasność ok. 1 mag i średnicę ok 16,5".

 

Pozdrawiam

Rafał

Edytowane przez Rafalizator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 Sierpnia o godzinie 5.00 będziemy mogli obserwować 3 planety ( Merkury, Wenus, Saturn) w jednej lini położone obok siebie. Myślę że jest to zjawisko godne uwagi. :Beer:

Pozdrawiam i zachęcam do obserwacji, Sierpień jest najdogodniejszym miesiącem do obserwacji Merkurego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze warunki do poszukiwań Merkurego będą mniej więcej za tydzień, gdy Merkury zbliży się do Wenus na odległość ok. 2°, a jednocześnie planeta będzie jaśniejsza o ok. 1 mag. niż obecnie. Oczywiście można szukać ją już teraz, ale nie będzie to tak łatwe. Teraz Merkurego od Wenus dzieli jeszcze 4,5°, a to dziewięć średnic tarczy Księżyca. Merkury wschodzi ponad pół godziny później i znajduje się niżej od bardzo jasnej Wenus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 Sierpnia o godzinie 5.00 będziemy mogli obserwować 3 planety ( Merkury, Wenus, Saturn) w jednej lini położone obok siebie.

22 sierpnia to jest koniunkcja Księżyca z Wenus najciaśniejsza od roku bo tylko 2°27'.

A 27 sierpnia Wenus przejdzie 0°04' obok Saturna. 0°10' dla obserwatorów w Polsce.

 

Wenus po minimum z 14 maja 2006 kiedy świeciła tylko 3°51'56" podczas świtu cywilnego, obecnie świeci w pełnej krasie bowiem 30 lipca miała maksimum wysokości 10°21'43". Ostatnia koniunkcja z Księżycem 23 lipca 2006 była zaskakująco dobrze widoczna http://www.piotrkow.net.pl/~astroccd/Ftp/K...3%203:52:13.JPG

http://www.piotrkow.net.pl/~astroccd/Ftp/K...3%203:49:28.JPG

 

Merkurego najlepiej obserwować 11 sierpnia, podczas świtu cywilnego będzie najwyżej 7°50'21".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. astroccd: Jakim sprzętem robiłeś te fotki i jak go ustawiałeś?

 

Nikon Coolpix 995 http://www.dpreview.com/reviews/specs/Nikon/nikon_cp995.asp

 

Pierwsza fotka:

 

zoom optyczny 1x

rozdzielczość 1024x768 widać całą powierzchnie matrycy

ogniskowa 8,2mm (odpowiednik 40mm)

świoatłosiła 2.6

czas 2s

czułośc 75 ISO

automatyczne odejmowanie czarnych ramek

bez prowadzenia

bez obróbki komputerowej

 

Druga fotka:

 

zoom optyczny 8x (4x + telekonwerter 2x)

rozdzielczość 1024x768 widać całą powierzchnie matrycy

ogniskowa 62mm (odpowiednik 300mm).

światłosiła 5.1

czas 4s

czułość 75 ISO

automatyczne odejmowanie czarnych ramek

bez prowadzenia

bez obróbki komputerowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :). Ktoś już miał kawałek bezchmurnego nieba, żeby złapać coś ciekawego? Ja narazie czekam i już nawet przez chwilę odzyskałem nadzieję, jak zobaczyłem kawałek błękitnego nieba. Niestety teraz dalej rosi, a chmury wyglądają na grube...

 

 

Przez najbliższe parę dnie to nie ma szans na obserwacje, ja czekam na nowe okulary które chcę przetestować i czuję że na razie to chyba nici z tego.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeglądałem drogę Wenus po niebie w przyszłym roku i zobaczyłem, że dokładnie za rok planeta będzie w gwiazdozbiorze ... Hydry :) Nie będzie niestety wtedy widoczna (w pobliżu Słońce), ale za to na przełomie wiosny i lata będzie ozdobą wieczornego nieba, świecąc ponad 4 godziny po zachodzie Słońca i zachodząc po północy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeglądałem drogę Wenus po niebie w przyszłym roku i zobaczyłem, że dokładnie za rok planeta będzie w gwiazdozbiorze ... Hydry :) Nie będzie niestety wtedy widoczna (w pobliżu Słońce), ale za to na przełomie wiosny i lata będzie ozdobą wieczornego nieba, świecąc ponad 4 godziny po zachodzie Słońca i zachodząc po północy :)

 

 

To świetnie na wiosne będziemy ją obserwować, ale coś mi się zdaję że bez filtrów przynajmniej w moim przypadku się nie obędzie.

Jaki filtr jest najlepszy do obserwacji Wenus? Bo w temacie filtrów jestem z lekka zielony. :Boink:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna ciekawostka, która niestety będzie miała miejsce dopiero za 2,5 roku. Otóż wiosną podczas dolnej koniunkcji ze Słońcem Wenus przesunie się na niebie, aż 8,2°(!) ponad naszą dzienną gwiazdą. Dzięki temu podczas "złączenia" ze Słońcem zajdzie 25 minut po nim, a wzejdzie 52 minuty przed nim (!). W tym czasie będzie miała jasność -4,0 mag. i fazę 0,98% (!) i będzie ją można obserwować przez teleskopy zarówno o zachodzie Słońca, jak i o wschodzie. Szkoda, że to nie podczas najbliższej wiosny :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To świetnie na wiosne będziemy ją obserwować, ale coś mi się zdaję że bez filtrów przynajmniej w moim przypadku się nie obędzie.

Jaki filtr jest najlepszy do obserwacji Wenus? Bo w temacie filtrów jestem z lekka zielony. :Boink:

 

Pozdrawiam.

 

 

Nie rozumiem po co ci filtry??

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.