Skocz do zawartości

Obiekty dla poczatkujacego astronoma...


kdoju

Rekomendowane odpowiedzi

M27 w lisku, M13 w Herkulesie, chichotki w perseuszu, M31 w andromedzie, Albireo w łabędziu. Ogólnie też sobie pojeździj po drodze mlecznej. w łąbędziu, cefeuszu albo kasjopei :) też fajne :) U mnie to zawsze stały punkt obserwacji :)

 

postaraj się poczekać aż zajdzie księżyc :)

 

POWODZENIA! :Salut:

 

pozdrawiam

Much

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to Twój pierwszy teleskop, to może zacznij od sprawdzenia kolimacji, potem zapoznaj się jak się ustawia szukacz,

zainstaluj sobie też jakiś program z mapą nieba, odszukaj te obiekty, które poradził Ci Muchozol, najlepiej by było jakbyś mógł sobie wydrukować te mapki, prześledzić ścieżki dojścia od znanych gwiazd do tych obiektów,

na polu obserwacyjnym zgraj dokładnie szukacz z teleskopem i do dzieła, całe niebo Twoje :)

oby tylko pogoda dopisała

 

noi oczywiście poczytaj topic o najładniejszych obiektach: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=4922

przyklejony od lat, spróbuj je też odnaleść

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety pogoda bedzie dzis pewnie najwiekszym problemem :( Kolimacja zostala sprawdzona na miejscu w Delta Optical, szukacz bede probowal jeszcze ustawic ale nie bardzo wiem jak??? Tzn mam instrukcje ale tam napisane jest zebym ustawial na obiektach naziemnych... A moge na jakiejs gwiazdce? Programik mam, mapki wlasnie drukuje, mam tez Taki's Star Atlas, wiec mozna powiedziec ze jestem zwarty i gotowy :)) Jak z tym szukaczem? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naceluj teleskopem na jakiś bardzo odległy punkt na horyzoncie, może wieżę, antenę, komin, cokolwiek,

zablokuj teleskop i śrubkami przy obejmie szukacza ustaw szukacz tak, żebyś w szukaczu i teleskopie widział ten sam punkt:

 

ustawianie_szukacza.jpg

 

najpierw ustaw sobie ostrośc w szukaczu, a ustawia się ją luzując piercień przy obiektywie i kręcąc obiektywem aż bedzie ostry obraz, zablokuj spowrotem obiektyw pierścieniem jak na rys. A

 

śrubki do regulacji położenia szukacza masz na rys. B

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kdoju kurcze jestes moim sasiadem prawie:) ja jestem z Dlugiej Szlacheckiej miedzy sulejowkiem a halinowem:) czyli ze 20 km nas dzieli:) do mnie dopiero ma dojechac Synta 8 -tez z Delty:) miala dojechac w tym tygodniu tylko cos jeszcze cisza:) czekam juz podnad miesiac:)

No nic pozdrawiam i moze sie spotkamy na wspolnych obserwacjach bo i ja jestem poczatkujacy :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich... Niestety pogoda zwyciezyla nad moimi ambicjami i chociaz teleskop az rwal sie zeby go rozstawic to nie bylo najmniejszego sensu :( No coz trzeba sie bedzie jeszcze troche wstrzymac...

Swoja droga takie forum to zarabista sprawa!!! :)

A kolege Kot3 to na bank zapamietam... Mysle ze warto zawierac takie znajomosci

Pozdrawiam wszystkich :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bardzo fajna sprawa na poczatek to ogladanie lysego :) Nawet na nieciekawym sprzecie widac go spoko, a na wiekszych pow.bardzo fajnie widac jego krawedzie. Jesli macie jego mapke to warto bawic sie w rozpoznawanie jego rzezby terenu(oczywiscie da sie zrobic mu pare fotek chocby telefonem)

 

Kolejnym obiektem bardzo latwym do znalezienia jest JOWISZ!!! Praktycznie w szukaczu wiadomo, ze to on a juz na malych pow. widac jego moony( moj ulubiony Io miedzy innymi), nie da sie przeoczyc tez czerwonej plamy na rowniku.

Podobno latwe i piekne sa saturn i mars ale nie mialem okazjii ich ogladac.

 

ps. super sprawa to sledzenie satelitek szpiegowskich(dobre ćw na opanowanie poruszania telepem ze wzgledu na szybkosc z jaka sie poruszaja)

 

Pogodnego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.