Skocz do zawartości

<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic


Rekomendowane odpowiedzi

Elcupa, specjalnie dla Ciebie panorama z drugiej lokalizacji. Pomiwo większej wysokości widok nie jest już tak interesujący - Mała Fatra chowa się za Beskid Śląski.

http://images20.fotosik.pl/317/9ebab0fcf4c58303.jpg

 

Mam też symulację z hałdy w Rydułtowach. Jeśli kogoś interesuje Mała Fatra, to polecam :-)

http://images22.fotosik.pl/111/6029dff47b0d930f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Dziękuje BARDZO PPB za tą panoramę. Faktycznie widoki uboższe o Małą Fatrę. Choć w tej pierwszej lokalizacji, czyli z mojego miejsca zamieszkania, Małą Fatrę i tak zasłania mi komin pobliskiego bloku. Podobnie jest w przypadku Babiej Góry nie mówiąc o hipotetycznych Jesionikach. Cóż, taki już urok mieszkania w moim mieście.

PPB, dzięki Twojej panoramie wynalazłem ciekawą kształtem górkę w okolicy miasta Koprivnice w Czechach ( gdzie miałem przyjemność być niegdyś na festiwalu muzycznym) co się zowie Bila Hora 557 mnpm. Na szczycie znajduje się wieża widokowa. Wypatrzyłem ją na jednych z moich zdjęć robionych z okna. Jest też widoczna sama wieża, a to już przeszło 50 km.

 

Dysponuję panoramą z Krywania, własnej roboty. Myślę, że mogła by być cenna, robiona była pod sam koniec października 2005 roku, przy świetnej pogodzie i widoczności. Mógłbym ją tu wrzucić, tylko że zajmuje 13 MB. Czy jest jakiś sposób by ją tu umieścić bez drastycznego zmniejszania rozmiarów/wielkości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do usług :-)

 

Jeśli chodzi o duże pliki, to obawiam się, że zmniejszanie rozmiarów jest konieczne, chyba że znajdziesz serwer bez ograniczeń wielkości. Zawsze możesz podzielić panoramkę na mniejsze fragmenty, albo zmniejszyć ją całą, a w pełnej rozdzielczości dawać tylko wybrane kawałki. Ja bym poprosił o wycinek między Policą a Babią - ciekaw jestem czy widać Katowice ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elcupa, specjalnie dla Ciebie panorama z drugiej lokalizacji. Pomiwo większej wysokości widok nie jest już tak interesujący - Mała Fatra chowa się za Beskid Śląski.

http://images20.fotosik.pl/317/9ebab0fcf4c58303.jpg

 

Mam też symulację z hałdy w Rydułtowach. Jeśli kogoś interesuje Mała Fatra, to polecam :-)

http://images22.fotosik.pl/111/6029dff47b0d930f.jpg

 

Witam :Salut: bardzo ładne symulacje,szczególnie ta druga,widać szczyty Tatr niestety trudne do identyfikacji,Małą Fatrę(Krywańską) ale jeszcze bez Rozsutca i Stoha które nadal są przysłoniete,

Od 212 do 215 G.Hostyńskie,na 254 góra Roudny której zdjęcie zamieściłem w moim opisie z wycieczki,pięknie widać Jesioniki,dobrze wyeksponowana już Biskupia Kopa na 287,no i G. Św.Anny na 335.

 

Ps.myslę że te szczyty Tatr można by zidentyfikować gdyby panorama była wykonanana z np. tysiaca metrów ponad tym punktem,lub wyżej.Wtedy wyłoniła by sie wiekszośc masywu i łatwiej o rozpoznanie :D

 

Pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poprosił o wycinek między Policą a Babią - ciekaw jestem czy widać Katowice ;-)

 

Nie wyobrażam sobie czym musiałoby być robione zdjęcie i przy jakich warunkach (poniedziałkowe zdecydowanie za słabe), żeby sfocić Katowice. A nawet nie tyle Katowice, to cokolwiek w pobliżu. W dzień obiekty typu hałda Murcki czy Kostuchna raczej bez szans. Szybciej w nocy przekaźnik w Mysłowicach albo jakiś wyższy migający komin. Swoją drogą nic nie stoi na przeszkodzie - poza swoimi umiejętnościami ;) - aby zrobić taką panoramkę w teorii ustawiając się na Gerlachu czy Lodowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na mojej panoramie na Katowice oczywiście nie ma szans. Znane są historyczne relacje rzekomego obserwowania budynków Krakowa, bodajże z Łomnicy. Może i możliwe, ale raczej nie nieuzbrojonym okiem. Tego dnia kiedy ja byłem na szczycie widoczność była na tyle dobra, że spokojnie wypatrzyłem Trzy Korony, po analizie zdjęć wydaje mi się, że widzę Lysą Horę.

Całej panoramy niestety nie umieszczę. Postanowiłem zdjęcia poskładać raz jeszcze, wyszły trzy krótsze panoramki, po obróbce w programie do panoram trochę różniące się od siebie szerokością. Oczywiście zmniejszyłem jakość. Całość straciła na wartości, jednakże wrzucę je tu. Jakby ktoś był zainteresowany konkretnym wycinkiem, mogę wrzucić pojedyncze zdjęcia.

 

Jako bonus umieszczę zdjęcie robione tuż przed wschodem słońca 28 grudnia 2006. Widok na Tatry. Widoczne też były Jesioniki.

 

 

8517462a08ac3b39m.jpg

 

0fbed7b9dfaf74c4m.jpg

 

3430bb414d172a15m.jpg

 

Z Baraniej:

 

dd3d8c9b9ce5d616m.jpg

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzień dobry :D

jestem tu nowy więc z góry proszę o odrobinę wyrozumiałości.

 

może od razu przejdę do rzeczy:

jest w Sosnowcu taka górka (kopiec), której jeszcze (o ile się nie mylę) nikt na forum nie wspominał: Sosnowiec, park Środula, to będzie jakieś 320mnpm, wysokość względna będzie z ponad 30m (dokładnie tyle co 11-piętrowy blok). Byłem tam dwa razy, Beskidy było widać, Tatry zapewne też będzie przy lepszej widoczności. Jakby ktoś mieszkał w pobliżu to niech może zajrzy, bo ja tylko w Sosnowcu studiuję i trudno jest rano chodzić na górkę.

 

ps: czy ktoś może mi powiedzieć, czy na hałdę w Kostuchnie wygodniej wchodzi się od północy czy od południa?

 

pozdr.

dans

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzień dobry :D

jestem tu nowy więc z góry proszę o odrobinę wyrozumiałości.

 

może od razu przejdę do rzeczy:

jest w Sosnowcu taka górka (kopiec), której jeszcze (o ile się nie mylę) nikt na forum nie wspominał: Sosnowiec, park Środula, to będzie jakieś 320mnpm, wysokość względna będzie z ponad 30m (dokładnie tyle co 11-piętrowy blok). Byłem tam dwa razy, Beskidy było widać, Tatry zapewne też będzie przy lepszej widoczności. Jakby ktoś mieszkał w pobliżu to niech może zajrzy, bo ja tylko w Sosnowcu studiuję i trudno jest rano chodzić na górkę.

 

ps: czy ktoś może mi powiedzieć, czy na hałdę w Kostuchnie wygodniej wchodzi się od północy czy od południa?

 

pozdr.

dans

 

Witam :Salut:

Faktycznie :mellow: Znam ten kopiec ale jakoś mi umknął,tam jest dobry punkt obserwacyjny w kierunku południowym,wyżej ponad dachami bloków z centrum Sosnowca i Sielca. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na mojej panoramie na Katowice oczywiście nie ma szans.

 

A mi się te fotki bardzo podobają. Raz ze względu na uchwycenie szczególnego koloru skał, a dwa z racji na niezłe jak na Tatry warunki widocznościowe.

 

Rzeczywiście pomiędzy Babią a Policą (oraz Pilskiem) jedno wielkie jezioro mgieł, ale przecież bywają dni, kiedy jest tego u nas mniej i wtedy właśnie znaleźć się na szczycie z lornetką... Z panoramek wychodziło chyba, że hałdy w Murckach stamtąd nie widać, ale w Kostuchnie jak najbardziej, chyba w połowie odległości między szczytem Diablaka i Policy. Kilmont poza zasięgiem, ale wieża w Kosztowach raczej bez problemu. Jeżeli mnie pamięć nie myli, to Krywań był widoczny - co ciekawe jako jedyny tatrzański szczyt - z hałdy w Łaziskach, a to jest już obiekt znacznych rozmiarów i rozpoznawalny z dalszych odległości. Kto wie...?

Edytowane przez mateusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na mojej panoramie na Katowice oczywiście nie ma szans. Znane są historyczne relacje rzekomego obserwowania budynków Krakowa, bodajże z Łomnicy. Może i możliwe, ale raczej nie nieuzbrojonym okiem. Tego dnia kiedy ja byłem na szczycie widoczność była na tyle dobra, że spokojnie wypatrzyłem Trzy Korony, po analizie zdjęć wydaje mi się, że widzę Lysą Horę.

Całej panoramy niestety nie umieszczę. Postanowiłem zdjęcia poskładać raz jeszcze, wyszły trzy krótsze panoramki, po obróbce w programie do panoram trochę różniące się od siebie szerokością. Oczywiście zmniejszyłem jakość. Całość straciła na wartości, jednakże wrzucę je tu. Jakby ktoś był zainteresowany konkretnym wycinkiem, mogę wrzucić pojedyncze zdjęcia.

 

Jako bonus umieszczę zdjęcie robione tuż przed wschodem słońca 28 grudnia 2006. Widok na Tatry. Widoczne też były Jesioniki.

8517462a08ac3b39m.jpg

 

0fbed7b9dfaf74c4m.jpg

 

3430bb414d172a15m.jpg

 

Z Baraniej:

 

dd3d8c9b9ce5d616m.jpg

 

Witam :Salut: Bardzo fajne zdjęcia.Widzę że w zależności od kierunku są różne warunki,szczególnie zwróciłem uwagę na widok w kierunku południowym,poza pasmem Niżnych Tatr i jeszcze dalej poza pasmem Klenovskego Veporu i Polany widać białą ławę chmur ,miałem nadzieję na doglądnięcie tam

wegierskiego Kekesza 1014m,którego kilka lat temu udało mi się zobaczyć z Dumbera i Chopoka,ale chmury jednak są ponad jego wierzchołkiem,na zachód są warunki na Jesioniki,na wschód widać wyraźnie Masyw Braniska i słabo majaczące Slanske Vrchy. :D

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Imponuje mi Twoja wiedza ORJ. Ja bez głębszej analizy, ze szczytów Niżnych Tatr (nie mówiąc już o dalszych pasmach), rozpoznaję co najwyżej Kralovą Horę, zaporę na Turkovej? i jeszcze kilka tych najbardziej znanych szczytów. A miejsca te znam tylko wirtualnie.

 

Trochę szkoda, że nikt nie komentuje zdjęcia z Baraniej Góry. Darzę dużym sentymentem tą wycieczkę, m.in. dlatego, że wówczas spotkałem się z najlepszą widocznością spośród wszystkich moich górskich wypraw/wycieczek. Widok na Jesioniki był prawdziwą wisienką na torcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta sosnowiecka górka to nowy ośrodek narciarski na Sroduli, 319 m n.p.m. - czyli wzgórze przy Lenartowicza jest wyżej (w maksymalnym punkcie 324) - to jest mniej więcej to, którego namiary podałem wcześniej - i będę bonił - wydaje mi się, że jest ciekawzym punktem widokowym, bo wprawdzie cały zachód jest niewidczny, natomist widok na południe i wschód jest niczym nie ograniczny - a ten kierunek w naszych rozważaniach nas najbardziej interesuje. Tatry byłbym w tym roku uwiecznił, gdyby tylko pomyślał o włożeniu wcześniej negatywu do aparatu <_<

Jeśli chcecie, to mogę w weekend z obudwu miejsc porobić trochę zdjęć, chociaż oczywiście nie ma się co nastawiać na rewelacje - będzie to tak "poglądowo" - czy w ogóle warto te miejsca odwiedzać.

pozdr.

m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę szkoda, że nikt nie komentuje zdjęcia z Baraniej Góry. Darzę dużym sentymentem tą wycieczkę, m.in. dlatego, że wówczas spotkałem się z najlepszą widocznością spośród wszystkich moich górskich wypraw/wycieczek. Widok na Jesioniki był prawdziwą wisienką na torcie.

:Salut: A masz zdjęcia Jesioników z Baraniej w tych warunkach?

Po Tatrach to chyba moje najbardziej ulubione góry :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pora nadrobić zaległości ;-)

 

ORJ: panorama z 1000 metrów ponad Rydułtowami. Powoli dochodzę do wniosku, że inwestycja w motolotnię nie byłaby złym pomysłem ;-)

http://images21.fotosik.pl/274/8dbfce0c5aba5eb5.jpg

 

Elcupa, Mateusz: z tymi Katowicami żartowałem, choć podejrzewam, że przy wyjątkowej aurze przed dużą lornetkę można by odróżnić jasne plamy budynków na Śląsku od reszty terenu.

 

Elcupa: gratuluję pogody na Krywaniu. Zaś co do Baraniej to wspominam swój wypad z 30.10.2005 kiedy przez lornetkę widziałem turystów na Babiej. Szkoda że nie były mi wtedy w głowie Jesioniki, bo pewnie też było je widać ;-) Za to udało mi się wtedy zobaczyć zielony błysk zachodzącego słońca Dla uzupełnienia Twoich Tatr wrzucam Babią i Lysą Horę.

http://images20.fotosik.pl/329/bf41ca9cb87f58d0.jpg

http://images21.fotosik.pl/274/749c173c89b36621.jpg

 

Dans: dzięki za przypomnienie o stoku na Środuli. Ze względu na łatwość dojazdu kiedyś się w końcu tam wybiorę. Na hałdę na Kostuchnie wchodzi się od zachodu, czyli od głównej drogi.

 

Hermit: zdjęcia z sosnowieckich kopców będą bardzo przydatne :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PPB gratuluję wspaniałych zdjęć. Sam koniec października 2005 to musiał być bardzo dobry okres na górskie wyprawy. Zresztą widać to po datach, Twój wypad na Baranią 30.10.2005, mój na Krywań 29.10.2005. Gdybym tego 30 znalazł w sobie jeszcze trochę sił, ruszyłbym w pobliskie Beskidy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta sosnowiecka górka to nowy ośrodek narciarski na Sroduli, 319 m n.p.m. - czyli wzgórze przy Lenartowicza jest wyżej (w maksymalnym punkcie 324) - to jest mniej więcej to, którego namiary podałem wcześniej - i będę bonił - wydaje mi się, że jest ciekawzym punktem widokowym, bo wprawdzie cały zachód jest niewidczny, natomist widok na południe i wschód jest niczym nie ograniczny - a ten kierunek w naszych rozważaniach nas najbardziej interesuje.

co do ul. Lenartowicza, to bardzo ciekawa uwaga, będę musiał tam wpaść, bo w Środuli rzeczywiście duża część horyzontu jest jedna przysłonięta. Tyle że dla mnie to większy kawał drogi :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie sobie na ten wątek:

http://www.forumjurajskie.pl/viewtopic.php?t=270

 

Gość zrobił fotkę Tatr z Zawiercia!

 

To 10 km dalej od Tatr niż z Katowic. Zdjęcie rzeczywiście ciekawe, tylko pozazdrościć mieszkańcom tych okolic, że Tatry wpisują im się tak idealnie w dziurę pomiędzy bliższymi szczytami, nie jak z Katowic, że wszystko oglądamy przez Beskid. Widać też przy okazji, że przy takich warunkach pogodowych - a powiedzmy sobie szczerze, że przy robieniu tych zdjęć nie były znowu najlepsze - jest potencjał na wyłowienie ich ze znacznie większych odległości. Zawsze zastanawiało mnie jak bardzo jeszcze można "odejść" od Tatr i ciągle je widzieć. Potrzeba w miarę wysokich wysokości bezwzględnych, a te kończą się już mniej więcej od poziomu połnocnych granic województwa śląskiego (Częstochowa). Gdyby celować w tę właśnie "dziurę" widoczną na zdjęciu, to zajdziemy do okolic wschodnich krańców Częstochowy, gdzie - jeżeli dobrze pamiętam - znajduje się ciekawe wzniesienie, którego nazwy niestety nie pamiętam. Jeżeli sobie przypomnę, to odnajdę współrzędne geo i poproszę Was o wygenerowanie panoramki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze zastanawiało mnie jak bardzo jeszcze można "odejść" od Tatr i ciągle je widzieć. Potrzeba w miarę wysokich wysokości bezwzględnych, a te kończą się już mniej więcej od poziomu połnocnych granic województwa śląskiego (Częstochowa).

 

Proste jak drut pod MicroDemem - jest takie narzędzie "weapons fan" i zaznaczasz dany szczyt tatrzański i podajesz promień np 200km. Po paru minutach masz zaznaczone każde miejsce, z którego widać ten dany szczyt.

Max. odległość jest uwarunkowana następującymi parametrami:

- wysokość szczytu (var)

- krzywizna Ziemi (constans)

- wysokość obserwatora (var)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim. Chciałem zawiadomić, że w Jastrzębiu mamy dziś bardzo dobrą widoczność. Obecnie oceniłbym ją na 7,5/8 w skali do 10. Tak dobre warunki w ,,mojej,, części województwa panują już od wczorajszego popołudnia, jadąc wczoraj dwupasmówką do Skoczowa świetnie widziałem Lysą Horę, w nocy z balkonu światła na Skrzycznem. Może komuś przyda się ta informacja.

 

Wrzucam też 2 zdjęcia z Baraniej Góry w stronę Jesioników. Słabej jakości zdjęcia straciły jeszcze na jakości po wrzuceniu na fotosik, więc rewelacji nie ma.

 

2e0cc261c395983fm.jpg

 

89437adfd3cd3d1dm.jpg

Edytowane przez elcupa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim. Chciałem zawiadomić, że w Jastrzębiu mamy dziś bardzo dobrą widoczność. Obecnie oceniłbym ją na 7,5/8 w skali do 10. Tak dobre warunki w ,,mojej,, części województwa panują już od wczorajszego popołudnia, jadąc wczoraj dwupasmówką do Skoczowa świetnie widziałem Lysą Horę, w nocy z balkonu światła na Skrzycznem. Może komuś przyda się ta informacja.

 

Bardzo się przyda! Już wczoraj przecież był opad, stabilnie niska wilgotność powietrza i małe nasłonecznienie, więc wszystko wskazuje na dobrą widoczność. Teraz patrzę z ikna, że chmury wysokie, więc jest po co jechać na hałdę. Dzięki za info!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była bardzo dobra, teraz jest jeszcze lepsza, dałbym już 8/8.5! Velky Javornik bardzo dobrze widoczny, Bila Hora koło Kopinic również, budynki na Lysej Horze, szczegóły na stokach Czantorii Wielkiej. Mam info, że dostrzegana też jest Babia Góra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.